Факультет фізичного виховання і спорту

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/32798286-0ff5-427c-87ee-42fdfd7e6aa9

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 12
  • Thumbnail Image
    Item
    Використання допоміжних засобів тренування в легкій атлетиці.
    (2022) Адамчук, В.; Кульчицька, І.; Овчарук, В.; Овчарук, В.
    Актуальність. Висока конкуренція в легкій атлетиці на міжнародній спортивній арені стимулювала створення фундаментальних праць, в яких розглядаються актуальні проблеми сучасного спорту та впровадження різноманітних досягнень науковотехнічного прогресу у підготовку спортсменів. Але, незважаючи на значну кількість досліджень, присвячених розробці теоретичних і методологічних основ підготовки спортсменів з використанням допоміжних засобів, проблема залишається значною мірою не вирішеною. Мета. Раціонально інтегрувати допоміжні засоби оптимізації та стимулювання відновлювальних процесів після фізичних навантажень шляхом цілеспрямованих впливів на дихальну систему, адаптаційні процеси та функції хребта у спортсменів, які займаються легкою атлетикою. Матеріал і методи дослідження. Дослідження проводилося на базі МДЮСШ №1 м.Вінниці та СДЮСШОР з легкої атлетики м. Вінниці протягом підготовчого періоду 2022 року. Використовувалися такі методи дослідження: аналіз, узагальнення науковометодичної і спеціальної літератури, педагогічний експеримент. Результати. В розглянутих наукових публікаціях виявлена достатня аргументація щодо диференційованого застосування в тренувальному процесі ЕМС, ДЕНС та дозованої тракції хребта. За результатами педагогічного експерименту ми визначили доцільність використання спортсменами, які спеціалізуються в легкій атлетиці, допоміжних засобів тренування залежно від періоду річного циклу та конкретних завдань тренувального процесу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Динаміка показників фізичної та функціональної підготовленості кваліфікованих футболістів упродовж підготовчого періоду
    (ТОВ "ТВОРИ", 2021) Костюкевич, Віктор; Перепелиця, Олександр; Гудима, Степан; Межвинський, Артем; Kostyukevich, Victor; Perepelicya, Alexander; Hudyma, Stepan; Mezhvinsky, Artem
    Анотація. У підготовчому періоді тренувального процесу спортсменів командних ігрових видів спорту закладаються основи базової фізичної та функціональної підготовленості. Мета дослідження – визначити динаміку рівня фізичної та функціональної підготовленості кваліфікованих футболістів упродовж утягувального, базового розвивального, базового контрольно-підготовчого та передзмагального мезоциклів підготовчого макроциклу. Матеріал і методи. У дослідженні брали участь 26 кваліфікованих футболістів. Середній вік 19,6±1,9 років. Дослідження проводилося протягом 90 днів підготовчого періоду тренувального макроциклу. Методи дослідження: теоретичний аналіз та узагальнення літературних даних; педагогічне спостереження; тестування; методи математичної статистики. Результати дослідження та висновки. Визначена структура підготовчого періоду, що складалася з утягувального (20 днів), базового розвивального (21 день), базового контрольно-підготовчого (28 днів), передзмагального (21 день) мезоциклів. Упродовж підготовчого періоду відбулися позитивні зміни у показниках прояву: швидкісних якостей на 1,6 % (р0,05); швидкісно-силових якостей на 4,8% (р0,05); швидкісної витривалості на 3,6% (р0,05); загальної витривалості на 3,4% (р0,05). Рівень функціональної підготовленості гравців протягом підготовчого періоду збільшився за показниками МСКабс на 4,1% (р0,05), МСКвідн - на 5,2% (р0,05). Перспектива подальших досліджень буде обумовлена визначенням динаміки фізичної та функціональної підготовленості кваліфікованих футболістів упродовж тренувального макроциклу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Структура та зміст тренувального процесу кваліфікованих волейболісток на спеціально-підготовчому етапі підготовчого періоду
    (ТОВ фірма "Планер", 2019) Щепотіна, Наталя; Shchepotina, Natalia
    Вступ і мета. Враховуючи важливість спеціально-підготовчого етапу в структурі річної підготовки кваліфікованих спортсменів, тренування в якому носить спеціальну спрямованість і покликане підготувати команду до майбутніх змагань, необхідною є оптимізація тренувальних впливів на противагу постійному збільшенню інтенсивності й обсягу фізичних навантажень у процесі підготовки. Мета дослідження – вивчити особливості побудови тренувального процесу кваліфікованих волейболісток на спеціально-підготовчому етапі підготовчого періоду першого макроциклу при двохцикловій системі річної підготовки. Матеріал і методи дослідження. В дослідженні взяли участь 16 кваліфікованих волейболісток Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського віком 18 – 23 роки. Методи дослідження: теоретичний аналіз наукової літератури, педагогічне спостереження, педагогічний експеримент, методи математичної статистики. Результати та висновки. Спеціально-підготовчий етап кваліфікованих волейболісток починався контрольно-підготовчим мезоциклом, який складався з двох ударних і відновлювального мікроциклів. Загальний обсяг тренувальних навантажень у контрольно-підготовчому мезоциклі становив 1100 хв із сумарним коефіцієнтом величини навантаження 9242 бали. Завершувався підготовчий період першого макроциклу проведенням передзмагального мезоциклу, який містив два підвідних та однин відновлювальний мікроцикл. Загальний обсяг тренувальної роботи становив 1165 хв із сумарним коефіцієнтом величини навантаження 9491 бал. Тренувальний процес кваліфікованих волейболісток на спеціально-підготовчому етапі характеризується переважним використанням специфічних засобів (70,6 %) змішаної аеробно-анаеробної спрямованості (56,4 %).
  • Thumbnail Image
    Item
    Динаміка спортивної форми кваліфікованих футболістів протягом річного тренувального циклу
    (2018) Павлюк, О. Л.; Pavliuk, O. L.
    Дипломна робота присвячена проблемі визначення критеріїв і розробки методики, за допомогою яких можна було б виявити динаміку спортивної форми кваліфікованих футболістів протягом тренувального макроциклу. Мета дослідження – експериментально обґрунтувати методику визначення динаміки спортивної форми кваліфікованих футболістів протягом тренувального макроциклу. У роботі вивчалися особливості структури та змісту річного тренувального циклу кваліфікованих футболістів. Обґрунтовано доцільність використання двохциклової системи планування річної підготовки. Визначено обсяг і співвідношення навантажень, які виконуються в аеробному, змішаному аеробно-анаеробному, анаеробному алактатному й анаеробному гліколітичному режимах енергозабезпечення м’язової діяльності. Визначено динаміку тренувальних впливів на етапах макроциклу підготовки кваліфікованих футболістів за показниками величини й інтенсивності тренувальних і змагальних навантажень. Критеріями розвитку спортивної форми кваліфікованих футболістів були обрані показники фізичної, технічної та функціональної підготовленості гравців. Розроблена методика визначення динаміки спортивної форми.
  • Thumbnail Image
    Item
    Структура і зміст тренувального процесу кваліфікованих футболістів у річному макроциклі.
    (2018) Гречанюк, А.М.; Hrechaniuk, A.M.
    Дипломна робота присвячена дослідженню проблеми побудови тренувального процесу кваліфікованих футболістів у мажах річного циклу підготовки. Мета дослідження – експериментально обґрунтувати ефективність програми побудови тренувального процесу кваліфікованих футболістів. У роботі вивчалися особливості побудови тренувального процесу кваліфікованих футболістів при двохцикловій системі річної підготовки. Вивчалася структура та зміст тренувального процесу футболістів у першому макроциклі. Було визначено показники спеціальних здібностей гравців. Відсутність системного підходу до побудови тренувального процесу кваліфікованих футболістів обумовила необхідність розробки експериментальної програми побудови другого макроциклу. Програма містила такі основні параметри тренувального процесу як загальний обсяг рухової діяльності, його розподіл у структурних утвореннях макроциклу, обсяг і співвідношення різноспрямованих засобів у періодах і мезоциклах, кількість занять із різною величиною навантаження та спрямованістю. Про ефективність впровадження розробленої програми другого циклу річної підготовки свідчить достовірне покращення показників спеціальних здібностей кваліфікованих футболістів, порівняно з першим макроциклом.
  • Thumbnail Image
    Item
    Побудова передзмагальних мезоциклів спортсменів кмандних ігрових видів спорту на основі модельних тренувальних завдань (на матеріалі волейболу)
    (ТОВ «Планер», 2018) Костюкевич, Віктор; Kostiukevych, Viktor; Щепотіна, Наталя; Shchepotina, Natalia
    Враховуючи необхідність перегляду традиційного підходу до планування підготовки спортсменів на основі лише загальних параметрів тренувального процесу з однієї сторони, та перспективність моделювання структурних утворень річного циклу підготовки для оптимізації тренувального процесу з іншої, ми вирішили докладно зупинитися на моделюванні тренувальних завдань для побудови передзмагального мезоциклу, який завершує підготовку кваліфікованих волейболісток до змагального періоду, а отже й має винятково важливе значення. Мета дослідження – обґрунтувати побудову передзмагального мезоциклу при двохцикловій системі підготовки кваліфікованих волейболісток протягом року на основі модельних тренувальних завдань. Результати. Побудова тренувального процесу кваліфікованих волейболісток на формувальному етапі експерименту передбачала моделювання тренувальних завдань для різних сторін підготовки (загальної та спеціальної фізичної, техніко-тактичної й ігрової), які містили зміст, покрокове виконання вправ, компоненти навантаження. Використовуючи модельні тренувальні завдання як структурну одиницю тренувальних занять, були запропоновані моделі двох підвідних й одного відновлювального мікроциклів, які склали структуру передзмагального мезоциклу підготовчого періоду першого макроциклу підготовки кваліфікованих волейболісток. Побудова тренувального процесу на основі модельних тренувальних завдань стала основою для вивчення співвідношення засобів і навантажень різної спрямованості в передзмагальному мезоциклі кваліфікованих волейболісток на формувальному етапі експерименту. Висновки. Впровадження модельних тренувальних завдань для різних сторін підготовки в тренувальний процес кваліфікованих волейболісток на формувальному етапі експерименту сприяло позитивній зміні показників функціональної і фізичної підготовленості та змагальної діяльності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Моделювання структурних утворень тренувального процесу кваліфікованих волейболісток при двоцикловій системі підготовки протягом року (базовий розвивальний мезоцикл першого макроциклу)
    (ТОВ «Планер», 2018) Щепотіна, Наталя; Shchepotina, Natalia
    Стаття присвячена обґрунтуванню побудови базового розвивального мезоциклу при двохцикловій системі підготовки кваліфікованих волейболісток протягом року на основі методів моделювання. Використовуючи модельні тренувальні завдання як структурну одиницю тренувальних занять, були запропоновані моделі двох ударних й одного відновлювального мікроциклів, які склали структуру базового розвивального мезоциклу підготовчого періоду першого макроциклу підготовки кваліфікованих волейболісток.
  • Thumbnail Image
    Item
    Програмування тренувального процесу кваліфікованих баскетболісток у підготовчому періоді річного макроциклу.
    (2018) Муляр, Марія; Муляр, Мария; Muliar, Mariia
    Дипломна робота присвячена вивченню проблеми управління тренувальним процесом кваліфікованих баскетболісток у річному макроциклі. Метою дослідження було підвищити ефективність підготовки кваліфікованих баскетболісток до основних змагань сезону за рахунок використання методів програмування тренувального процесу у підготовчому періоді. Узагальнювалися дані з питань управління тренувальним процесом у командних ігрових видах спорту. За допомогою вивчення робочої документації тренерів та спостереження за тренувальним процесом були визначені структура і зміст підготовки кваліфікованих баскетболісток у річному макроциклі. Проаналізовані командні показники змагальної діяльності. Це дозволило визначити основні проблеми в управлінні підготовкою кваліфікованих баскетболісток, а саме відсутність планомірної підготовки, заснованої на чіткому врахуванні компонентів навантаження. Була розроблена програма підготовки кваліфікованих баскетболісток у підготовчому періоді, визначені моделі мезоциклів. Ефективність розробленої програми підтверджена результатами тестування фізичної і технічної підготовленості кваліфікованих баскетболісток.
  • Thumbnail Image
    Item
    Структура та зміст тренувальної роботи бігунів на кросові дистанції у підготовчому періоді річного циклу підготовки.
    (ТОВ «Планер», 2017) Орел, Ольга; Orel, Olha
    У статі проаналізовано структуру побудови тренувальної роботи бігунів на кросові дистанції у підготовчому періоді здвоєного річного циклу підготовки. Визначено завдання кожного етапу: загальної, спеціальної та передзмагальної підготовки. Розроблено мезоцикли підготовки для всіх етапів підготовчого періоду. Розкрито зміст тренувальної роботи у втягувальному мезоциклі. Виявлено поступове збільшення обсягу тижневого кросового навантаження і повільне зростання інтенсивності його виконання.
  • Thumbnail Image
    Item
    Моделювання структурних утворень тренувального процесу кваліфікованих волейболісток при двоцикловій системі підготовки протягом року. (Втягувальний мезоцикл першого макроциклу)
    (ТОВ «Планер», 2017) Щепотіна, Наталя; Щепотина, Наталия; Shchepotina, Natalia
    Стаття присвячена обґрунтуванню побудови втягувального мезоциклу при двоцикловій системі підготовки кваліфікованих волейболісток протягом року на основі методів моделювання. Використовуючи модельні тренувальні завдання як структурну одиницю тренувальних занять, були запропоновані моделі втягувальних мікроциклів, які склали структуру втягувального мезоциклу підготовчого періоду першого макроциклу підготовки кваліфікованих волейболісток