Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 19
  • Thumbnail Image
    Item
    Професійна компетентність учителя іноземної мови Нової української школи
    (Вінниця : ВДПУ, 2023) Кравець, Олена; Приймак, Алла
    Статтю присвячено темі формування в Новій українській школі професійної компетентності майбутніх учителів іноземної мови. Основною ідеєю пошуку є аналіз наукових праць вітчизняних і зарубіжних учених, що аналізують концептуальні аспекти професійної підготовки майбутніх педагогів: теоретичні та методичні основи професійної освіти вчителів Нової української школи, особливостей їхньої фахової підготовки та формування іншомовної компетентності. Професійну компетентність майбутніх учителів Нової української школи визначено як інтегративну ціннісну й особистісно-професійну рису, що базується на спеціальних знаннях і вміннях, відповідальному ставленні до професійної комунікативної діяльності, усвідомленні її мотивів. Вона забезпечує здатність особистості до здійснення адекватної іншомовної, міжмовної, міжкультурної комунікації в різних формах.
  • Thumbnail Image
    Item
    Розвиток комунікативної культури особистості: історичний аспект проблеми
    (Вінниця: ВДПУ, 2022) Малик, Валентина; Фрицюк, Валентина
    У статті розкрито проблеми розвитку комунікативної культури особистості в історичному аспекті. Уточнено поняття «культура», як специфічно людський спосіб діяльності, що містить у собі систему певних не біологічних механізмів, завдяки яким стимулюється, програмується, координується й реалізується активність людей у суспільстві. Охарактеризовано культурологічний підхід, як основний у дослідженні, що має адекватно віддзеркалювати духовну ситуацію часу, ядром якої є ідеї культуровідповідного розвитку й гуманізації людини й суспільства; підхід передбачає розгляд феномену культури в якості стрижневого щодо розуміння й пояснення людини, її свідомості й життєдіяльності. Доведено, що комунікативна культура, з погляду міжкультурної комунікації, – це, насамперед, успадковані та усталені норми соціальної практики людей, які належать до певних національних чи етнічних спільнот; особливості такої соціокультурної діяльності зберігаються в колективній пам’яті («ментальній програмі»), прищеплюються змалку, матеріалізуються й пізнаються через системи культурних кодів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Етика відповідальності як норма педагогічної діяльності.
    (2021) Петрук, Н.; Petruk, N.
    У статті проаналізовано методологічні засади сучасної комунікативної філософії, на основі яких відбувається обґрунтування моральних норм у педагогічній діяльності. З’ясовано, що норми етики відповідальності є необхідними для встановлення умов людського порозуміння, міжособистісних комунікацій, реалізації гуманістичних цінностей в педагогічній діяльності. Акцентовано увагу на тому, що норми порозуміння і співжиття повинні утверджуватися шляхом дискурсу, який передбачає об’єктивність, правомірність власної позиції й не заперечує автономності окремої особистості.
  • Thumbnail Image
    Item
    Соціальна компетентність як умова попередження та розв’язання міжособистісних конфліктів майбутніх фахівців
    (Вінниця: ВДПУ, 2021) Московчук, О. С.
    Міжособистісні конфлікти є невід'ємним елементом спілкування у формуванні соціально компетентного фахівця. У статті розкрито соціальну компетентність як певний тип ставлення, заснованого на повазі й прийнятті іншої людини й самого себе; передумови виникнення конфліктів у міжособистісному спілкуванні студентів-майбутніх учителів в освітньому середовищі закладу вищої освіти. Розглянуто сутність поняття «ставлення», «відносини», «конфлікт». З’ясовано, що для запобігання конфліктам соціально компетентна людина має знати не тільки те, що потрібно робити, але і як досягти розвитку проблемної ситуації в конструктивному напрямку. Низка об’єктивних передумов запобігання конфліктам пов’язана з умінням майбутніх учителів грамотно вибудовувати педагогічну взаємодію.
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування творчої особистості педагога у процесі його комунікативної діяльності
    (Вінниця: ВДПУ, 2021) Костик, Л. Б.; Батринчук, З. Р.; Платаш, Л. Б.; Калашнік, Н. В.
    У статті розкрито проблему комунікації в інформаційному суспільстві. Насамперед, вона стосується освітньої сфери, адже покликана забезпечити всебічну підготовку людини до сучасного життя у світі найрізноманітніших зв’язків, комунікативних можливостей суспільних відносин. Професійна комунікація є основною формою педагогічного процесу, продуктивність якого обумовлюється цілями й цінностями спілкування, прийнятими всіма його суб’єктами за норму індивідуальної поведінки. Розгортається вона у процесі спільної комунікативної діяльності людей (суб’єкт-суб’єктної взаємодії), опосередкованої взаємообміном інформацією, за якої кожен із його учасників засвоює загальнолюдський досвід, суспільні, педагогічні, комунікативні, моральні та інші цінності, знання й способи комунікативної діяльності, виявляє, розкриває й розвиває власні психічні якості, формується як особистість і як суб’єкт комунікації. У цьому сенсі комунікативна діяльність є передумовою формування творчої особистості педагога.
  • Thumbnail Image
    Item
    Використання комунікативного підходу в навчанні іншомовного діалогічного мовлення студентів немовних факультетів
    (Вінниця : Твори, 2019) Свириденко, І. М.; Кухарьонок, С. С.
    У статті розглянуто на основі теоретичного аналізу науково-педагогічної літератури поняття комунікативність, комунікація, комунікативний підхід, комунікативний метод, діалог та діалогічне мовлення. Проаналізовано загально-дидактичниі та методичні принципи комунікативного методу. З’ясовано, що принцип комунікативності, передбачає таку організацію процесу навчання, за якої моделюються ознаки реального процесу комунікації, в результаті чого студенти вдосконалюють мовленнєві навички та вміння з метою використання іноземної мови як засобу спілкування в майбутній професійній діяльності. Установлено важливість та необхідність використання комунікативного підходу в навчанні іншомовного діалогічного мовлення студентів немовних факультетів. Акцентовано увагу на методиці навчання діалогічного мовлення та наведено приклади вправ, які сприяють ефективному навчанню іншомовного діалогу студентів немовних факультетів вищих навчальних закладів. Доведено, що на заняттях із використанням комунікативної методики студенти більш продуктивно засвоюють програмний матеріал та вмотивовані до навчання.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дискурс методологічних засад екологічної освіти
    (Вінниця : Твори, 2019) Прищак, М. Д.
    У статті здійснено аналіз причин та наслідків екологічної кризи в другій половинні ХХ століття. Розкрито роль екологічної освіти як ключового фактору вирішення екологічних викликів у сучасному світі. З метою визначення методологічних засад сучасної екологічної освіти проаналізовано екологічний дискурс «комунікативної практичної філософії», зокрема творчість відомих її представників (Г. Йонас, Д. Бьолер, К.-О. Апель, В. Гьосле, К. Маєр-Абіх) та виділено ключові світоглядні установки їх поглядів на питання вирішення екологічних проблем, які можуть стати методологічною основою розробки системи екологічної освіти. Аналіз екологічного дискурсу комунікативної практичної філософії дав можливість визначити методологічні засади формування та реалізації екологічної освіти: подолання філософії свідомості («Я») та антропоцентричності етики; розвиток комунікативної свідомості («Я – Інший») як онтологічної, аксіологічної, телеологічної основи взаємодії людини та природи; природа повинна виступати рівноправним партнером дискурсу; предметом екологічної етики є не просто відносини людини з природою, а відносини людей між собою і з суспільством в цілому щодо природи; «етика відповідальності» є ключовим методологічним принципом розробки та вирішення екологічних проблем.
  • Thumbnail Image
    Item
    Активізація навичок спілкування англійською мовою засобами наочності у студентів 1-2 курсів закладу вищої освіти
    (Вінниця : Твори, 2019) Бабенко, К. П.
    У статті розглянуто методичні особливості активізації навичок спілкування студентів англійською мовою засобами візуалізації. Увагу закцентовано на вивченні дисципліни «Іноземна мова» на першому-другому курсах вищого навчального закладу. На основі аналізу існуючих досліджень та публікацій із означеної проблеми виявлено несистематичне звертання до різних засобів наочності. Викладачі використовують переважно традиційні засоби наочності – малюнки, фотографії, рисунки, слайди. Також запропоновано новітні способи – інфографіка, скрайбінг. Практикою викладання доведено ефективність застосування різних засобів наочності за умови систематичності, комплексності, урахування рівня мовної підготовки студентів, різноманітності демонстрації ілюстративних матеріалів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Фактори розвитку педагогічної атракції
    (Вінниця : ВДПУ, 2019) Шанаєва-Цимбал, Л. О.; Качмарчик, С. Г.
    У статті розкрито сутність педагогічної атракції, проаналізовано умови її виникнення, механізми міжособистісного сприйняття (ідентифікація, рефлексія, емпатія, стереотипізація), фактори аттракції. Сьогодні людям властива потреба входження з іншими людьми в тривалі та тісні взаємини, що гарантують позитивні переживання і результати. Від якості міжособистісних взаємин залежить психоемоційний стан людини. Адже гармонійне і спокійне життя неможливе, якщо між викладачем і студентом існують непорозуміння і сварки. Мистецтво спілкування, здатність вибудовувати відносини з людьми, знаходити правильний підхід до них необхідні будь-якій людині.
  • Thumbnail Image
    Item
    Основні труднощі в навчанні молодших школярів із мовленнєвими порушеннями
    (Вінниця : ВДПУ, 2019) Матвеєва, Н. О.
    У статті розкрито функціонально-змістові характеристики мовлення, проаналізовано сутність мовленнєвих порушень, визначено суттєві прогалини в навчанні та загальному розвиткові учнів та виокремлено чинники впливу на появу труднощів у навчанні молодших школярів із мовленнєвими порушеннями. Охарактеризовано принципи побудови навчально-виховного процесу; визначено зміст педагогічної діяльності щодо формування мовлення на практичному рівні та розвитку життєво необхідних компетентностей школярів із порушенням розвитку; накреслено шляхи попередження та подолання прогалин у навчанні учнів з порушеннями мовлення.