Факультет філології і журналістики ім. М. Стельмаха

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/aa347d7f-6175-4061-affb-e5a8d568522d

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 12
  • Item
    Євген Гуцало в оцінці літературної критики
    (Вінниця : ТОВ фірма «Нілан ЛТД», 2022) Ткачук, О.
    У статті розглянуто науково-критичні розвідки, присвячені творчості Є. Гуцала, визначено основні напрями дослідження літературної спадщини митця.
  • Thumbnail Image
    Item
    Художня література і війна: український вимір
    (Вінниця : ВДПУ, 2023) Поляруш, Н. С.
    Навчально-методичний посібник складається з робочої програми навчальної дисципліни, лекційного курсу, у якому розглянуто витоки українського спротиву, художнє осмислення Другої світової війни в українській літературі, російсько-українська війна у поезії, прозі та драматургії. Окремо подано тематику практичних занять, питання до заліку, матеріали для самостійної роботи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Екзистенційні мотиви життя та смерті в поезії Сергія Жадана
    (Вінниця : Твори, 2023) Ватага, Олександр; Крупка, В. П.
    Стаття «Екзистенційні мотиви життя і смерти в поезіях Сергія Жадана» присвячена аналізу творчости відомого українського поета, прозаїка та музиканта Сергія Жадана. Автор статті досліджує основні екзистенційні мотиви, які проявляються у поезіях автора та впливають на сприйняття смерті та життя. Аналізуються поетичні засоби та мовні образи, що використовує Жадан, щоб передати свої думки та емоції щодо вічних проблем людства.
  • Thumbnail Image
    Item
    Натурфілософські образи у доробку Євгена Гуцала
    (2023) Науменко, Н.
    У статті аналізується низка ліричних і прозових творів Євгена Гуцала, ключовим концентром у яких є натурфілософська образність. Показано, що інтерпретації сезонних образів навіть в окремо взятому творі зумовили взаємоперетікання родо-жанрових елементів, виявами якого передусім є ліризація прозової оповіді, активне застосування прийомів персоніфікації та очуднення. Завдяки цьому автор здійснює фронтальний зріз важливих соціальних, морально-етичних проблем через відтворення найтонших душевних порухів своїх невигаданих героїв, при цьому демонструючи глибинне художнє осмислення внутрішньої, душевно-психічної організації персонажа. Окрім цього, Є. Гуцало витворює індивідуально-авторський різновид верлібру, якому притаманні синтез наукових і художніх концептів у лаконічному вірші, особливий погляд на можливості наукової термінології у формуванні художньої образності, іншими словами – актуалізація потебнівських концепцій у поетичній мові. Відтак установлено, що основна тенденція творчості Є. Гуцала суголосна з загальними прагненнями письменників-шістдесятників до відновлення прадавнього синкретизму поетичного та наукового мислення
  • Thumbnail Image
    Item
    Публіцистичні інтонації Тараса Шевченка в творчості Василя Симоненка.
    (2023) Павлюк, І.
    У статті проаналізовано поетику публіцистичних текстів одного зі знакових літераторів «шістдесятників», журналіста за фахом, Василя Симоненка у компаративному контексті, як продовжувача літературно-мистецьких та суспільно-публіцистичних традицій Тараса Шевченка. Акцентовано на формальних, змістових та формозмістових елементах творення перегуків у текстах поетів на основі авторських та суспільних філософських, психологічних, ідеологічних світоглядних моделей, життєтекстів, перспективах їх ангажування у сучасний вітчизняний культурно-інформаційний простір. Акцентовано на формальних, змістових та формозмістових елементах творення поетизованих публіцистичних текстів на основі авторських та суспільних філософських, психологічних, ідеологічних світоглядних моделей, життєтексту, перспективах їх ангажування у сучасний культурно-інформаційний вітчизняний простір. Як пряме дзеркало життя, «газетна література», тобто публіцистика, перебуває у перманентному становленні, розвитку форми, змісту, формозмісту. Тому постараємось проаналізувати, як змінилися художні методи осягнення історичного часу та способи письмового впливу на «сповнені динамізму» суспільно-політичні події, адже науково-дослідницький об’єктивізм передбачає свідоме ігнорування психофілософських, ідеологічних догм та всякого роду забобонів. Cформульовані питання породжують, провокують цілий корпус дискусійних, полемічних, науково-публіцистичних думок, ідей, коментарів і фактів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Літературні контексти ХХ століття : Євген Гуцало і доба : Збірник наукових праць. Вип. 8. 2023
    (2023) Вінницький державний педагогічний університет ім. М. Коцюбинського; Віннічук А.; Крупка Віктор Петрович; Поляруш Ніна Степанівн; Ткаченко Вікторія Іванівна; Зелененька Ірина Алімівна; Пойда Оксана Андріївна
    Зміст збірника склали матеріали VIIІ Всеукраїнської наукової оn-line конференції з міжнародною участю «Літературні контексти XX століття : Євген Гуцало і доба», яка відбулася 27–28 жовтня 2022 р. у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського. Видання адресоване літературознавцям, здобувачам філологічної галузі знань, широкому колу шанувальників української літератури.
  • Thumbnail Image
    Item
    Наукові погляди на мистецьку сильвету Вільгельма фон Габсбурга
    (Вінниця : Твори, 2023) Нікандрова, Вероніка; Зелененька, І. А.
    У статті простежено особливості становлення Василя Вишиваного (Вільгельма фон Габсбурґа) як національного лідера й мистця, окваліфіковано його переконання та шлях до усвідомлення себе українцем, проаналізовано особливості патріотичних, державницьких, мистецьких переконань із погляду дослідників його життєтворчості.
  • Thumbnail Image
    Item
    Художня своєрідність лірики Олександра Олеся періоду еміграції
    (Вінниця : ТОВ «ТВОРИ», 2023) Семенова, Аліна
    Статтю присвячено аналізу творчості Олександра Олеся періоду еміграції. Проаналізовано основні причини, які зумовлювали тугу за Батьківщиною. Виявлено емоційну експресивність у збірках «Чужиною», «Перезва». Осмислено новаторство у творчості та поетику символізму.
  • Thumbnail Image
    Item
    Історія української літератури (І половина ХХ століття): навч.-метод. посіб. для студентів ступеня вищої освіти «бакалавр».
    (2021) Поляруш, Ніна; Поляруш, Нина; Poliarush, Nina
    Навчально-методичний посібник «Історія української літератури І половини ХХ століття» підготовлено для студентів ступеня вищої освіти «бакалавр». Його структура є чіткою, продуманою. У розділі першому охарактеризовано навчальну програму, зроблено орієнтовний розподіл навчального часу за змістовими розділами, подано міжсесійний контроль успішності, критерії оцінювання. Розділ другий «Відродження української літератури 10-30-х рр. ХХ століття. Гетерогенний характер розвитку української лірики доби» присвячено розвитку української поезії означеного періоду. Його складають теоретичний блок, практичний блок, самостійна робота, питання для самоконтролю. Розділ третій «Модерністський наратив української прози 10-50-х рр. ХХ століття. Новаторство драматургії» зорієнтовано на вивчення української прози І пол. ХХ ст. і драматургії. Його складають теми лекцій та література до них, теми практичних занять, самостійна робота, питання для самоконтролю. У четвертому розділі подано перелік питань до екзамену, список художніх творів для обов’язкового прочитання, літературу до курсу, словник літературознавчих термінів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Сонет як екзотична форма в поезії Дмитра Павличка
    (Вінниця : ТВОРИ, 2020., 2020) Івацко, М.; Зелененька, І. А.; Ivatsko, М.; Zelenenka, І. А.
    У творчості Дмитра Павличка домінує прихильність до форм європейської віршової традиції: тобто переважають певні класичні форми, зокрема, чи не найбільше сонет. Віршові канонічні форми вважав поет, живущими, незнищенними. Форма вірша в Дмитра Павличка несподівано зазнає змін, з’являються нові естетичні ефекти.