Наукова періодика. Матеріали конференцій

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/7d43c975-0e7c-4333-8f81-4c652ece885c

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 20
  • Item
    Настрої та поведінка червоноармійців під час кампанії ліквідації куркульства як класу на Поділлі в період суцільної колективізації
    (Вінниця : ВДПУ, 2025) Мельничук, О.; Мельничук, М.
    Метою статті є аналіз настроїв та поведінки червоноармійців під час кампанії ліквідації куркульства як класу на Поділлі в період суцільної колективізації. Методологія дослідження. Під час дослідження проблеми було використано історичні (хронологічний, порівняльний, історико-генетичний, історико-типологічний), джерелознавчі (аналіз архівних документів, контент-аналіз преси та пропагандистських матеріалів), соціально-психологічні (метод реконструкції соціально-психологічного портрета, метод історичної емпатії) та статистичні (кількісний аналіз, метод соціометрії) методи. Наукова новизна дослідження полягає у спробі на основі аналізу засекречених раніше архівних документів простежити динаміку настроїв та поведінки червоноармійців в умовах боротьби режиму проти селян- власників. Висновки. Прийняте партією рішення про перехід до політики «ліквідації куркульства як класу» в районах суцільної колективізації передбачало об’єднання зусиль партійно-радянських органів та силових структур з його реалізації. В оголошеній більшовиками війні проти селян-власників влада розраховувала на підтримку Червоної армії, яка завжди розглядалася як важлива інституція з насадження комуністичного режиму. На військові підрозділи, розквартировані по всій території України, у тому числі й Поділлі, покладалося завдання силового придушення селянського опору в разі необхідності. Зважаючи на це, перед політвідділами військових частин було поставлене завдання пильно стежити за морально-політичними настроями командного та рядового складу ЧА та їх реакцією на практичне впровадження в життя заходів партії з ліквідації куркульства як класу. Політвідділи зобов’язувались систематично надсилати інформацію до політичного управління Українського військового округу та вживати необхідних заходів. Передбачаючи негативну реакцію червоноармійців на репресивні заходи щодо селянства, політичне керівництво ЧА у своїх директивах військовим частинам пропонувало не лише посилити ідейно-політичну роботу серед особового складу, але й провести «чистки», вилучивши з армії осіб, що походять із заможних селянських родин. В межах військових округів пропонувалось створити «операційні бази злісних антирадянських елементів» та привести спеціальні підрозділи військ у бойову готовність. Червоноармійцям – вихідцям із села рекомендувалось писати листи до рідних, в яких переконувати їх у правильності рішення партії. В листах до сільських рад військовослужбовці мали вказати конкретні прізвища заможних селян з вимогою реквізиції майна та виселення із населених пунктів. В результаті агітаційних заходів, поєднаних із політичним насиллям по відношенню до червоноармійців – вихідців із заможних селянських родин, кількість відкритих протестів червоноармійців значно зменшились. В цілому ж настрої та поведінка червоноармійців були неоднозначними й залежали від багатьох факторів, зокрема від особистих переконань, соціального походження, партійної приналежності та характеру пропагандистської роботи серед військових.
  • Item
    Андрій Димінський – етнограф і фольклорист (до 195-річчя з дня народження)
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Трембіцький, А.
    У статті висвітлено перебіг життя і діяльність одного з найкращих синів України, подвижника української етнографії і фольклористики, надзвичайної людини – «окраси всенької української етнографії», подолянина Андрія Димінського (1829 – 1905).
  • Item
    Санітарно-гігієнічний стан загальноосвітніх шкіл Поділля у перші повоєнні роки (1945-1947 рр.)
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Губська, А.
    Роботу присвячено аналізу санітарно-гігієнічних умов навчального процесу у загальноосвітніх школах Поділля після Другої світової війни. Окреслено основні риси, притаманні шкільній інфраструктурі у перші повоєнні роки. Розглянуто вплив важких соціально-побутових умов повоєння на стан здоров’я учнів. Висвітлено особливості санітарного нагляду за школами з боку держави, забезпечення медичного огляду дітей та втілення заходів щодо їх оздоровлення.
  • Item
    Повоєнне повсякдення подільського села
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Коляструк, О.
    У статті йдеться про складне повоєнне життя селян Поділля. Труднощі були викликані наслідками війни і репресивною політикою радянської влади. З селян стягували важкі податки і прирікали їх на голод. Основну робочу силу складали жінки і діти.
  • Item
    Тортури як засіб отримання фіктивних зізнань співробітниками НКВС під час великого терору (1937 – 1938 рр.) на Поділлі
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Доценко, В.; Жолоб, М.
    У статті на основі аналізу архівних документів та наукових публікацій висвітлюються особливості застосування тортур при організації допитів заарештованих громадян, які проходили по сфабрикованих співробітниками радянських карально-репресивних органів справ під час Великого Терору на Поділлі. Встановлено, що тортури набули масового використання під час роботи слідчих на Поділлі. Більшість заарештованих проходили через побиття та допити з застосуванням тортур. До значної кількості в’язнів застосовувався «конвеєр» для отримання потрібних свідчень.
  • Item
    Соціальне забезпечення на Поділлі в 1920-х р
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Мурашова, О.
    У статті на основі архівних документів та наукового доробку вчених висвітлено особливості соціального забезпечення на Поділлі у 1920- рр. Визначено, що соціальна політика була одним із напрямків внутрішньої політики радянської влади. Проаналізовано основні види соціальної допомоги для міського та сільського населення.
  • Item
    Особливості боротьби із селянським повстанським рухом на Поділлі у 1920-1923 рр.
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Мельничук, О.; Герасимчук, С.
    У статті на основі аналізу архівних джерел, опублікованих документів та спеціальної літератури висвітлено заходи радянсько влади у боротьбі із селянським повстанським рухом на Поділлі, що полягали у залученні на свій бік комітетів незаможних селян.
  • Item
    М. Грушевський у спогадах секретаря Української Центральної Ради А. Постоловського
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Марценюк, Н.
    Публікація присвячена спогадам члена Української Центральної Ради, її секретаря А. Постоловського «По дорозі до ІV універсалу». Спогади є важливим джерелом з історії Української революції 1917-1921 рр., подають цінний матеріал про українське національне життя на Поділлі напередодні Першої світової війни, утворення Української Центральної Ради, діяльність її голови М. Грушевського.
  • Item
    Діяльність Уряду Директорії у Вінниці
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Стадник, О.; Кузьмінець, Н.
    У статті відображено реалії історичних подій перебування Директорії УНР у Вінниці, проаналізовано її діяльність. Увагу зосереджено на висвітленні важливих питань державотворення та проведенні національної та культурної політики уряду.
  • Item
    Релігійне життя на Поділлі в 1944-х – 1953-х роках
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Прокопенко, О.
    У статті подається висвітлення ключових аспектів релігійного життя на Поділлі у післявоєнний період. Особливу увагу приділено репресивним заходам і соціальним наслідкам боротьби з релігією у зазначений період та її вплив на місцеве населення.