Наукова періодика. Матеріали конференцій

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/7d43c975-0e7c-4333-8f81-4c652ece885c

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 744
  • Item
    Антипротестантська діяльність чорносотенців на Волині напередодні та під час Першої світової війни
    (Вінниця : ВДПУ, 2025) Цецик, Я.
    Метою статті є дослідження ключових напрямів антипротестантської діяльності чорносотенців на Волині та їх ролі у загостренні міжнаціональних взаємовідносин. Методологія дослідження ґрунтується на використанні спеціальних історичних (порівняльно-історичного та хронологічного) та загальнонаукових методів дослідження (узагальнення, синтезу та аналізу), що у поєднанні з принципами історизму, поліфакторності та об’єктивізму, створило необхідні умови для об’єктивного аналізу та висвітлення поставлених завдань. Наукова новизна роботи полягає у тому, що автор на основі матеріалів чорносотенної преси, наукових праць та архівних документів дослідив антипротестантський напрям діяльності волинських чорносотенців, які спільно з кліром РПЦ сприяли загостренню міжконфесійних та міжнаціональних взаємовідносин у регіоні. Висновки. На основі неупередженого аналізу архівних документів, матеріалів періодичної преси та наукових праць досліджено ключові напрями антипротестантської діяльності волинських чорносотенців напередодні та під час Першої світової війни. З’ясовано, що на початку ХХ ст. на Волині спостерігалося зростання чисельності протестантських громад за рахунок місцевого населення. Відзначено, що протестантське віровчення у регіон було принесено німецькими та чеськими аграрними колоністами. Німецькі аграрні колоністи, що переселялися на Волинь були протестантами, але поступово протестантське віровчення почало розповсюджуватися й серед місцевого населення. Після початку діяльності чорносотенний Союз російського народу розпочав активну та цілеспрямовану кампанію спрямовану на дискредитацію протестантів. Напередодні й особливо під час Першої світової війни тиск з боку органів влади та чорносотенців на протестантів посилився. Проводячи антипротестантську діяльність союзники для ревнителів союзу та священників-місіонерів регулярно проводили у Почаївській Лаврі місіонерські антипротестантські курси. Інформація про діяльність священників-місіонерів публікувалася на сторінках чорносотенної преси. Цей напрям діяльності союзників сприяв ще більшому загостренню міжконфесійних і міжнаціональних взаємовідносин на Волині.
  • Item
    Питання протипожежної безпеки у діяльності земської ліберальної партії Північного Лівобережжя (60-80 рр. 19 ст.)
    (Вінниця : ВДПУ, 2025) Котельницький, Н.
    Метою статті є з’ясування основних імперативів протипожежної безпеки у практичній діяльності опозиційної аристократичної фронди Північного Лівобережжя за допомогою маловідомих та малодосліджених історичних джерел, частина яких уперше запроваджується до наукового обігу. Методологія дослідження. При підготовці статті була використана загальнонаукова (методи синтезу і аналізу; дедукції та індукції; методи періодизації, узагальнення; описовий метод) та спеціально історична (проблемно- хронологічний методи, контент-аналіз) методологія дослідження, що у цілому забезпечило досягнення поставлених у роботі завдань. Наукова новизна публікації полягає у тому, що уперше в українській історичній науці висвітлена політика земського ліберального руху північної України у галузі протипожежної безпеки. Висновки. Питання протипожежної безпеки у системі імперативів соціальної політики земського ліберального руху на півночі Лівобережної України 60-80рр. 19 ст. займали не останнє місце. Аналіз історичних джерел, частина яких уперше запроваджується до наукового обігу засвідчує, що політика опозиційної аристократично фронди у вказаній галузі пройшла шлях еволюції: від кристалізації комплексу адміністративно-організаційних засад протипожежної безпеки, централізованого забезпечення засобами боротьби з лихом до формування системної політики у сфері. Опозиційна аристократична фронда Північного Лівобережжя успішно поєднувала у своїй протипожежній політиці різні за природою інструменти - адміністративні, фінансово- економічні та науково-технологічні, що і дозволило лібералам допомогти селянству добитись помітних зрушень у боротьбі з пожежними ексцесами.
  • Item
    Топографія монетних скарбів Сіверщини 17 – 18 ст. Регіональні аспекти дослідження
    (Вінниця : ВДПУ, 2025) Клюєв, А.
    Мета статті полягає у спробі проаналізувати та ввести у науковий обіг топографію та регіональні аспекти монетних скарбів Сіверщини XVII – XVIІI ст. Особлива увага звернена на аналіз скарбових комплексів Глухівщини та Путивльщини. Методологія дослідження базується на принципах науковості, історизму, спадкоємності писемних та скарбових джерел, всебічного аналізу скарбових комплексів, музейних фондів. Також використано загальнонаукові (аналіз, синтез, індукцію, дедукцію, абстрагування, порівняння, систематизацію, логічний, узагальнення), спеціалізовані історичні (хронологічний, аналітичний, математичний, контекстуальний), нумізматичні (описовий, типології, датування, археологічних досліджень, нумізматичної іконографії, металографії, аналізу монетних скарбів) методи. Наукова новизна полягає у комплексному дослідженні музейних фондів, скарбових комплексів Глухівщини та Путивльщини та введенні їх у науковий обіг. Висновки. Дослідивши та описавши нумізматичні фонди музеїв, скарбовий матеріал задекларованого періоду Глухівщини та Путивльщини, можна зробити висновки, що вони є важливими речовими джерелами вивчення лічби монет, грошового обігу цих регіонів, торгівлі та побуту населення того періоду. Проаналізовані скарби свідчать, про домінування московської срібної монети на території Путивльщини та домінування в XVII ст. європейської монети на території Глухівщини. У XVIІI ст. у цих регіонах Лівобережжя України в грошовому обігу утверджуються російські золоті, срібні, мідні монети рублевого типу та продовжується використання для великих торгівельних операцій золотих дукатів та срібних європейських талерів. Це підтверджують письмові та нумізматичні джерела XVIІI ст.
  • Item
    Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія. Вип. 51
    (Вінниця : ВДПУ, 2025) Вінницький державний педагогічний університет ім. М. Коцюбинського; Мельничук, О. А.
    У журналі висвітлюються актуальні проблеми історії України, всесвітньої історії, історичного краєзнавства, етнології, історіографії, джерелознавства, теорії та методології історії, рецензуються найсучасніші монографічні праці в галузі історичних наук.
  • Item
    Андрій Димінський – етнограф і фольклорист (до 195-річчя з дня народження)
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Трембіцький, А.
    У статті висвітлено перебіг життя і діяльність одного з найкращих синів України, подвижника української етнографії і фольклористики, надзвичайної людини – «окраси всенької української етнографії», подолянина Андрія Димінського (1829 – 1905).
  • Item
    Діяльність Почесного Консульства Латвійської республіки у м. Вінниця у 2021-2024 рр.
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Скоромний, І.
    У статті висвітлено діяльність Почесного консульства Латвійської республіки у м. Вінниця упродовж 2021-2024 рр. Зокрема, окреслено початок заснування консульства у Вінниці та призначення Почесного консула. Відзначено особливу роль Почесного консульства в умовах повномасштабного російського вторгнення, що полягала в забезпеченні ЗСУ, сил ТРО паливом, автомобілями різного призначення, передачі значної кількості гуманітарної допомоги за власний кошт. Визначено обсяг гуманітарної допомоги Україні за рахунок співпраці Почесного консула із представниками Посольства Латвійської Республіки в Україні та представниками благодійних фондів. Окреслено діяльність Почесного консульства у сфері культури, освіти та спорту. Вказано на започаткування співпраці Почесного консульства із факультетом історії і міжнародних відносин Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Повідомлено про нагородження Почесного консула Латвійської Республіки у м. Вінниці та Вінницькій області Ігоря Скоромного «Хрестом Визнання» за особливі заслуги на благо латвійської держави.
  • Item
    Знахідки римських монет і пластики на поселеннях черняхівської культури на теренах Барського краю у 2020 - 2024 роках.
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Бакалець, О.
    Автор розвідки робить спробу проаналізувати нові знахідки монетно-речових скарбів часу черняхівської культури ІІІ-ІV ст., виявнених у 2020-2024 рр. на теренах Барського краю, розкрити значення римської монети у розвитку товарно-грошових відносин на нашій території у досліджуваний період.
  • Item
    Фонди ЦДАВО України про історію становлення державної міграційної служби України (1991-2021)
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Вітюк, О.
    У статті наведено неопубліковані джерела Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України щодо історії становлення та розбудови Державної міграційної служби України (1991-2021). Державна міграційна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
  • Item
    Вінничина на зламі століть (1991-2000 рр)
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Войтко, Л.
    У статті розглянуто політичні, економічні та соціальні зміни, які відбулися на Вінниччині в період з 1991 по 2000 роки. Особливу увагу приділено ролі регіону у загальнонаціональних процесах демократизації, розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства.
  • Item
    Злочин без кари
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Лисий, А.
    В статті йде мова по масове знищення в’язнів вінницьких тюрем перед вступом німецьких військ у липні 1941 р.