Наукова періодика. Матеріали конференцій

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/7d43c975-0e7c-4333-8f81-4c652ece885c

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Item
    Діяльність Почесного Консульства Латвійської республіки у м. Вінниця у 2021-2024 рр.
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Скоромний, І.
    У статті висвітлено діяльність Почесного консульства Латвійської республіки у м. Вінниця упродовж 2021-2024 рр. Зокрема, окреслено початок заснування консульства у Вінниці та призначення Почесного консула. Відзначено особливу роль Почесного консульства в умовах повномасштабного російського вторгнення, що полягала в забезпеченні ЗСУ, сил ТРО паливом, автомобілями різного призначення, передачі значної кількості гуманітарної допомоги за власний кошт. Визначено обсяг гуманітарної допомоги Україні за рахунок співпраці Почесного консула із представниками Посольства Латвійської Республіки в Україні та представниками благодійних фондів. Окреслено діяльність Почесного консульства у сфері культури, освіти та спорту. Вказано на започаткування співпраці Почесного консульства із факультетом історії і міжнародних відносин Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Повідомлено про нагородження Почесного консула Латвійської Республіки у м. Вінниці та Вінницькій області Ігоря Скоромного «Хрестом Визнання» за особливі заслуги на благо латвійської держави.
  • Item
    Вінничина на зламі століть (1991-2000 рр)
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Войтко, Л.
    У статті розглянуто політичні, економічні та соціальні зміни, які відбулися на Вінниччині в період з 1991 по 2000 роки. Особливу увагу приділено ролі регіону у загальнонаціональних процесах демократизації, розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства.
  • Item
    «Все те, що я бачив несправедливе на світі, я не міг нікому нічого говорити, викладаючи на папері...»: (не) втрачений життєпис Григорія Капкана
    (Вінниця : ТВОРИ) Колесник, В.
    Біографічний нарис про подолянина Григорія Капкана, учасника Визвольних змагань 1917–1921 рр. Підготовлений на основі архівно-кримінальної справи і музейних матеріалів.
  • Item
    М. Грушевський у спогадах секретаря Української Центральної Ради А. Постоловського
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Марценюк, Н.
    Публікація присвячена спогадам члена Української Центральної Ради, її секретаря А. Постоловського «По дорозі до ІV універсалу». Спогади є важливим джерелом з історії Української революції 1917-1921 рр., подають цінний матеріал про українське національне життя на Поділлі напередодні Першої світової війни, утворення Української Центральної Ради, діяльність її голови М. Грушевського.
  • Item
    Діяльність Уряду Директорії у Вінниці
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Стадник, О.; Кузьмінець, Н.
    У статті відображено реалії історичних подій перебування Директорії УНР у Вінниці, проаналізовано її діяльність. Увагу зосереджено на висвітленні важливих питань державотворення та проведенні національної та культурної політики уряду.
  • Thumbnail Image
    Item
    Список вінницьких домовласників 1916 р. як джерело інформації для пам’яткоохоронних досліджень
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Уманець, ,Д.; Кароєва, Т.; Довгань, М.
    У статті на основі аналізу списку домовласників Вінниці 1916 р. характеризується основна інформація, важлива для пам’яткоохоронних досліджень, за такими параметрами: а) топографічне місцезнаходження будинків; б) власники будинків; в) квартиронаймачі в будинках; в) первісне поквартирне планування будинків.
  • Thumbnail Image
    Item
    Герб міста Вінниці: теорії походження та традиція використання
    (Вінниця : ТВОРИ, 2025) Пархоменко, Є.
    Стаття присвячена дослідженню герба міста Вінниці як історико-геральдичного символу, що відображає унікальну ідентичність та його зв’язок із суспільно-політичними й культурними процесами. Описано історію виникнення герба, його еволюцію та символіку в контексті надання місту Магдебурзького права, втрати автономії, а також наступних змін у адміністративному статусі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва Вінниччини як об’єкти історико-культурного туризму
    (Вінниця : ВДПУ, 2024) Маліновська, А.; Романюк, І.
    Метою статті є комплексний аналіз дослідження парків як пам’яток садово-паркового мистецтва Вінниччини. Акцентовано увагу на історико-культурний туризм, метою якого є відвідування місць пов’язаних з історією та історичною спадщиною, до якої відносять такі об’єкти як палацово-паркові ансамблі, історичні будівлі, пам’ятки природи рідного краю. Методологія дослідження грунтується на принципах історизму, наукової об’єктивності, системності. Мета і завдання дослідження обумовили використання загальнонаукових та спеціальних історичних методів. Серед перших застосовано методи аналізу і синтезу (історичних фактів і джерел), порівняння та узагальнення під час формулювання висновків. Серед історичних методів – хронологічний, який дозволив вивчити процес розвитку садово-паркового мистецтва в Україні і на Вінниччині в хронологічній послідовності. Нами також використанні методи: регіональний (дозволив прослідкувати регіональні особливості краю), проблемно-хронологічний, порівняльно-історичний. Наукова новизна дослідження полягає в тому, що комплексно систематизовані відомості про парки, як пам’ятки садово-паркового мистецтва Вінниччини. Охарактеризовано основні об’єкти садово-паркового туризму загальнодержавного і місцевого значення. Висновки. Парки прикрашають вінницьку землю, мають велике природно-історичне, науково-пізнавальне, оздоровче, туристичне та естетичне значення, вони є складовою частиною культурних надбань нашого народу. І з огляду на це їх варто розглядати як важливі об’єкти туристичної діяльності регіону. Висвітлюється історія виникнення парків: Антопільського, Верхівського, Немерченського, Немирівського, Ободівського, Тиврівського, Чернятинського, Печерського та Тульчинського. Кожен з цих парків-пам’ятків садово-паркового мистецтва має своє минуле, пов’язане з історичними подіями, видатними особистостями, що його відвідували, легендами та розповідями. В парках збереглися цінні насадження та архітектурно-художні пам’ятки, які важливі не лише в історичному плані, але й мають певне значення для сучасної практики. Основним призначенням парків-пам’яток садово-паркового мистецтва є збереження, підтримання та відновлення паркових ландшафтних композицій, а також проведення екскурсій і масового відпочинку населення. Їх території можуть використовуватися і для проведення наукових досліджень. Природоохоронні функції поєднуються в них з історичними, туристичними, культурними та естетичними. Ось чому вони заслуговують на особливу увагу, догляд, впорядкування і охорону.
  • Thumbnail Image
    Item
    Володимир Ревуцький. Сторінки забутої історії. Оповіді про минувщину містечок та сіл Мурованокуриловецького району. Житомир, 2023. 555 с.
    (Вінниця : ВДПУ, 2024) Тучинський, В.
    У статті прорецензовано історико-краєзнавче дослідження Володимира Ревуцького, що знайомить читачів з історією містечок та сіл колишнього Мурованокуриловецького району Вінницької області від найдавніших часів до сьогодення. Звернено увагу на те, що книга є першим виданням у сучасній науково-краєзнавчій літературі Вінницької області про всі поселення району, що дає змогу цілісно інтерпретувати перебіг історичних подій у краї упродовж багатьох століть. Акцентовано на авторському вмінні об’єктивно відтворювати маловідомі сторінки політичної, військової та культурно-мистецької історії району на тлі подій Вінниччини та України. Зроблено висновок про те, що майже весь матеріал, уміщений у книзі, опубліковано вперше, що й становить її наукову новизну.
  • Thumbnail Image
    Item
    Житлово-побутові умови та комунальне обслуговування мешканців м. Вінниці у 1920-х роках
    (Вінниця : ВДПУ, 2024) Стадник, О.; Кузьмінець, Н.
    Метою статті є реконструкція стану комунального господарства міста Вінниці на історичному відрізку 20-х рр. ХХ ст., зокрема, формування таких його компонентів як житло, електрозабезпечення, водопостачання, каналізація, транспорт, впорядкування міського простору. Методологія дослідження базується на принципах історизму, науковості, об’єктивності та системності, а також застосуванні загальнонаукових (аналізу, синтезу, узагальнення) та спеціально-історичних (проблемно-хронологічного, конкретно-пошукового, історико-порівняльного, критичного) методів. Наукова новизна роботи полягає у тому, що авторами на основі аналізу наявного документального та емпіричного матеріалу, вивчення широкого кола наукових праць зроблено комплексний аналіз становища комунального господарства Вінниці у період становлення радянської влади з урахуванням специфіки Подільського регіону. Висновки. У період 1920-х рр. комунальне господарство на території всієї України знаходилося у кризовому стані і потребувало майже повної відбудови. Це пояснювалося не тільки наслідками революційних подій 1917 – 1921 рр. та громадянської війни, а й більшовицькою політикою «воєнного комунізму». Особливо гостро проблеми налагодження житлових та побутових умов населення постали перед Поділлям і, м. Вінницею зокрема, в силу її прикордонного становища та ведення бойових дій у регіоні. Поступове налагодження комунального господарства міста почалося із введенням нової економічної політики. Головним завданням влади було відновлення житлового фонду, господарських об'єктів, міських комунікацій та інфраструктури. Завдяки крокам по декомунізації, реформам управлінських структур комунального господарства, формуванню місцевих бюджетів, у його розвитку відбулися певні позитивні зрушення: розпочалося вирішення «житлової кризи», стали створюватися сприятливі умови для нормальної господарської експлуатації будівель, проводилася реконструкція електропідприємств та міського транспорту, покращувалася комунальна інфраструктура, що сприяло поліпшенню життя населення та добробуту міста. Однак, незважаючи на ці позитивні тенденції, існувала низка проблем, з якими стикалися міські мешканці – нестача житла, антисанітарні умови житлових приміщень, не повністю налагоджена робота електро- і водопостачання, недостатня кількість комунальних лазень, недоліки організації протипожежної охорони. Ряд проблем благоустрою міста бере свій початок саме з 20-х рр. ХХ ст. і не є вирішеним до кінця навіть у сучасних умовах.