Факультет математики, фізики і комп'ютерних наук

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/44f877e6-8cc7-4edf-aef2-c07df95ea018

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 13
  • Thumbnail Image
    Item
    Підготовка фахівців у закладах вищої освіти в реаліях цифрової трансформації.
    (2021) Тулашвілі, Юрій Йосипович; Tulashvili, Y. Y.
    Окреслено принципи використання інноваційних форм і методів вищої освіти, що виникають під впливом цифрової трансформації, безпосередньо у підготовці фахівців для високотехнологічних галузей, що передбачає переосмислення структури та змісту вищої освіти, інформатизацію усіх етапів підготовки, впровадження процесів діджиталізації як передумови неперервності навчально-виховного процесу. В умовах діджиталізації всіх сфер діяльності суспільства професійним завданням фахівців, що пов’язані з цифровою трансформацією, притаманне збільшення частки праці з засобами діджиталізації, безперервне опрацювання інформації, а також генерування інноваційної діяльності, що спрямована на підвищення ефективності праці. Інноваційні технології переважно спрямовані на діджиталізацію бізнеспроцесів сучасних установ та на виробництві. Вони повинні вивчатись під час підготовки студентів з різних спеціальностей у вищий школі, що є невід’ємною складовою формування успішності фахівців, які будуть використовувати діджиталізацію як інструмент своєї діяльності. Під впливом процесів діджиталізації сучасна вища освіта повинна максимально враховувати інноваційні науково-технічні тенденції через тісну інтеграцію з наукою та виробничою сферою, випереджати потребу у фахівцях, які здатні розробляти процеси цифрової трансформації, здійснювати модернізацію бізнес-процесів та технічну реконструкцію промисловості. Запропоновано варіанти доцільного застосування загальнодоступних online засобів комунікації та безпосереднього навчання з метою підвищення ефективності навчання студентів, оптимізації зворотного зв’язку між викладачем і суб’єктами навчання, інноваційного підходу у виконанні проектних завдань. Ставиться акцент на те, що діджиталізація культурно-соціальної взаємодії та соціально-трудових відносин суспільства, інформатизація вищої освіти вимагає принципової перебудови змісту, методів та організаційних форм навчання.
  • Thumbnail Image
    Item
    Цифрові технології у професійній підготовці майбутніх фахівців.
    (2021) Бойчук, В. М.; Уманець, В. О.; Бойчук, О. Ю.; Boychuk, W. M.; Umanets, V. O.; Boychuk, O. Y.
    Пандемія COVID-19 активізувала перехід до практики навчання в Інтернеті. Мета статті – здійснити порівняльний аналіз якості освіти за дистанційною і денною формами навчання у сприйнятті здобувачів освіти, педагогів та адміністрації навчальних закладів. Виявлено, що до груп стейкхолдерів, зацікавлених у просуванні дистанційної освіти у закладах вищої освіти, належать: керівництво університету, здобувачі вищої освіти з географічними та фізичними обмеженнями. Аналізуючи результати опитувань здобувачів вищої освіти, проведених у 2015- 2020 роках групою дослідників KPMG and Deloitte, виявлено, що якість дистанційного навчання, незважаючи на переваги, на думку студентів, поступається традиційному методу очної форми навчання. Серед проблем, з якими стикаються студенти під час організації освітнього процесу за дистанційною формою, виокремлено нездатність відбирати інформацію, оцінювати її достовірність та відрізняти важливу інформацію від незначної. Педагоги завжди експериментували з мистецтвом викладання, яке еволюціонувало протягом століть, застосовуючи нові підходи, методи, засоби та технології. У минулому столітті відбулося стрімке зростання науки й техніки, що привело до революційних інновацій та появи новітніх технологій, в тому числі і в педагогічній науці й практиці. З огляду на це, у цій статті здійснено огляд технічних досягнень, які використовуються у закладах освіти, виокремлено їх переваги та недоліки, описано освітні ресурси, на які впливають цифрові технології. Зроблено висновок, що надзвичайно важливо продовжувати дослідження впливу цифровізації на якість вищої освіти.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості використання електронного посібника з англійської мови для професійного спілкування майбутніх учителів математики й інформатики.
    (2021) Дмітренко, Н. Є.; Петрова, А. І..; Подзигун, О. А.; Dmitrenko, N. Y.; Petrova, A. I.; Podzygun, O. A.
    Стаття присвячена проблемі навчання англійської мови на немовних спеціальностях у педагогічних закладах вищої освіти. В даній статті розкривається специфіка професійно орієнтованого навчання студентів, яку необхідно актуалізувати в процесі організації навчання англійської мови для професійного спілкування майбутніх учителів математики й інформатики. Проаналізовані переваги та недоліки існуючих навчальних підручників і посібників з англійської мови для студентів зазначених спеціальностей. Встановлено, що вони не відповідають вимогам до підручників нового покоління, які спрямовані на вдосконалення англомовних вмінь згідно з інтересами власної професійної діяльності і розвитку студентської автономії. Зазначається, що основними недоліками навчальних підручників і посібників є їх спрямованість на розвиток переважно вмінь читання, а також орієнтованістю на навчання під постійним керівництвом викладача щодо вибору навчального матеріалу, вправ для аудиторної і позааудиторної роботи, прийомів їх організації, а також засобів контролю й оцінювання успішності виконання вправ, що пояснюється відсутністю різнорівневих вправ, проблемних завдань, ситуацій, які б сприяли свідомому формуванню у студентів автономної індивідуальної освітньої траєкторії, що розглядається як обов’язкова умова успішного оволодіння іноземною мовою. Авторами представлено теоретичне обґрунтування і методичну розробку електронного навчального посібника з англійської мови для професійного спілкування для студентів спеціальностей «Математика», «Інформатика». Зроблено висновок, що використання описаного електронного посібника у навчальному процесі дає змогу студентам отримати розширену інформацію з предмету, що вивчається, збільшує їх освітній потенціал, забезпечує можливість отримання безперервної освіти, дозволяє підвищити якість навчального процесу, продуктивність праці викладача, розвинути інформаційну культуру студентів, підвищити рівень креативності їх мислення. Окрім того, використання електронного посібника у вивченні майбутніми педагогами англійської мови для професійного спілкування підвищує мотивацію і впевненість, формує автономію і незалежність, показує взаємодію стратегій вивчення англійської мови з іншими дисциплінами, формує відповідальність, робить процес навчання відкритим і зрозумілим.
  • Thumbnail Image
    Item
    Забезпечення якості підготовки кваліфікованих робітників з використанням SMART-комплексів навчальних дисциплін
    (2021) Гуржій, А. М.; Радкевич, В. О.; Пригодій, М. А.; Gurzhii, A. M.; Radkevych, V. O.; Pryhodii, M. A.; The methodical bases of SMART-complex development for training of skilled workers are substantiated (organic combination of hypertext and multimedia educational information; complementarity of real and virtual components of the educational environment; compliance with educational professional standards). There is identified strong (significant expansion of training of skilled workers; small financial investments of vocational education; the possibility of inclusive education, personalized learning; efficiency of accounting and control of training, etc.) and weak (lack of strategy and tactics of SMARTcomplexes in the educational process; insufficient development of information infrastructure in some regions; lack of teacher training system using SMART-complexes; insufficient investment in innovative information technologies, etc.) aspects of development and application of SMART-complex in vocational education. The conceptual model of academic disciplines` SMART-complex as information-dynamic system of electronic educational resource of educational-methodical direction, built on constant development and change of functional connections and relations is developed. SMART-complex of academic disciplines has static, dynamic and environmental components; contains modules: educational content, system of its delivery to users, system of preparation and system of participants’ estimation of educational process. The method of preparing teachers for the development of SMART-complexes for the training of skilled workers in the agricultural, construction and engineering industries is created, covering six stages (organizational and target, content, structural, design, generalizing, procedural). Criteria and indicators for assessing the competence of teachers in the development and use of SMART-complexes are substantiated.
    Обґрунтовано методичні основи підготовки викладачів до створення SMART-комплексів навчальних дисциплін для підготовки кваліфікованих робітників (органічне поєднання гіпертексту та мультимедійної навчальної інформації; взаємодоповнення реальної і віртуальної складових освітнього середовища; відповідність освітнім професійним стандартам). Виявлені сильні (істотне розширення масштабів підготовки кваліфікованих робітників; невеликі фінансові вкладення закладів професійної (професійно-технічнох) освіти; можливість інклюзивної освіти, персоналізоване навчання; оперативність обліку та контролю навчання тощо) та слабкі (відсутність стратегії і тактики впровадження SMART-комплексів в освітній процес; недостатній розвиток інформаційної інфраструктури в ряді регіонів; відсутність системи навчання викладачів з використанням SMARTкомплексів; недостатнє інвестування в інноваційні інформаційні технології та інше) сторони розроблення й застосування SMART-комплексу у закладах професійної (професійно-технічної) освіти. Розроблено концептуальну модель SMART-комплексу навчальних дисциплін як інформаційно-динамічну систему електронного освітнього ресурсу навчально-методичного спрямування, побудованої на постійному розвитку та зміні функціональних зв’язків і відношень. SMART-комплекс навчальних дисциплін має статичний, динамічний і середовищний компоненти; містить модулі: навчальний контент, систему його доставки до користувачів, систему підготовки та систему оцінювання учасників освітнього процесу. Створено методику підготовки викладачів до розроблення SMART-комплексів для підготовки кваліфікованих робітників аграрної, будівельної і машинобудівної галузей, що охоплює шість етапів (організаційно-цільовий, змістовий, структурний, проєктувальний, узагальнювальний, процесуальний). Обґрунтовано критерії та показники оцінювання компетентності викладачів з розроблення та використання SMART-комплексів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методика викладання теорії ймовірності та математичної статистики у профільних фізико-математичних класах: дипломна робота
    (Вінниця: ВДПУ, 2020) Бех, Тетяна Василівна; Bekh, T. V.
    В дипломній роботі розглянуто питання методики викладання теорії ймовірності та математичної статистики в профільних фізико-математичних класах.Дипломна робота містить такі розділи: 1. Предмет і теоретичні основи проблеми дослідження. 2. Теоретичні та методичні аспекти стохастичної змістової лінії в профільних фізико-математичних класах. 3. Дослідно-експериментальна робота. В дипломній роботі обґрунтовано, спроектовано і реалізовано в навчальному процесі методичну систему навчання теорії ймовірності та математичної статистики в профільних фізико-математичних класах. В процесі роботи виконано такі завдання: - проаналізовано психолого-педагогічну, навчальну, математичну і методичну літературу, яка має відношення до проблеми дослідження; - охарактеризовано поняття, організацію і структуру профільного навчання; вивчено питання актуальності введення профільного навчання в українські школи; - обґрунтовано необхідність введення теорії ймовірностей і математичної статистики в шкільний курс математики; - вивчено і реалізовано методику навчання теорії ймовірності та математичної статистики в профільних фізико-математичних класах; - розроблено низку уроків і програму елективного курсу з теорії ймовірності та математичної статистики. Також у дипломній роботі проаналізовано стан розробки проблеми в теорії методики навчання і реалізація її в сучасній шкільній практиці (за діючими програмами для шкіл і педагогічних вищих навчальних закладів, підручниками з математики); уточнена мета, цілі та завдання навчання, місце, зміст і структура, встановлені протиріччя на сучасному етапі, психолого-педагогічні передумови та методичні вимоги навчання учнів класів фізико-математичного профілю, початків теорії ймовірностей і вступу до статистики.
  • Thumbnail Image
    Item
    Проектування електронних освітніх ресурсів закладу вищої освіти: дипломна робота
    (Вінниця: ВДПУ, 2020) Іщенко, Вадим Олександрович; Ishchenko, V. O.
    Важливим завданням є перевірка ефективності проектування електронного освітнього ресурсу та розробка методології його використання для навчання студентів вищих навчальних закладів. У роботі чітко з’ясовано стан вивчення обраної проблеми, визначено та досліджено ефективність педагогічних умов. Робота складається зі вступу, трьох розділів та висновків. У першому розділі роботи проаналізовано теоретичні основи використання електронних освітніх ресурсів закладу вищої освіти. У другому розділі описано методичні основи електронних освітніх ресурсів закладу вищої освіти. У третьому розділі розкрито ефективність використання електронних освітніх ресурсів закладу вищої освіти. Загалом дослідження структуроване в часі, впродовж його проведення використовувалися адекватні теоретичні та емпіричні методи дослідження. У кваліфікаційній роботі доведено, що одним з реальних шляхів підвищення якості підготовки студентів на рівні вищої осві є озробка науково обґрунтованих електронно – освітніх ресурсів навчання, які б сприяли активізації навчальної, пізнавальної, дослідницької діяльності студентів, розкриття інформації їх творчого потенціалу, підвищення ролі самостійної та індивідуальної роботи та на основі широкого впровадження в навчальний процес новітніх педагогічних та інформаційних технологій.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дистанційне навчання математики учнів основної школи
    (Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2020) Липа, Тетяна; Липа, Татьяна; Lypa, Tetiana
    В статті розповідається про можливості використання ІКТ під час дистанційного навчання, як можна організувати дистанційне навчання, як розвивається дистанційне навчання в Україні, його переваги і недоліки
  • Thumbnail Image
    Item
    Методика використання мобільних освітніх середовищ у вивченні інформатики старшокласниками: дипломна робота
    (Вінниця:ВДПУ, 2019) Соя, О. М.; Soia, O. M.
    У роботі автором здійснено аналіз основних наукових ідей, положень і теоретико-методологічних підходів використання мобільних освітніх середовищ у вивченні інформатики старшокласниками, обґрунтовано та розроблено компоненти методики використання мобільних освітніх середовищ у навчанні інформатики учнів старших класів закладів загальної середньої освіти. Актуальність обраної теми зумовлена стрімким розвитком сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, що впливає на інформатику як науку і як навчальний предмет у школі: необхідністю науково-методичного обґрунтування педагогічно виваженого використання веб-порталів закладів освіти, електронних освітніх ресурсів, технологій хмарних обчислень, мережевих засобів і сервісів та інших прикладів використання мобільних освітніх середовищ в закладах загальної середньої освіти у гармонійному поєднанні з методичними надбаннями минулого. У дослідженні розглянуто існуючі програми навчання інформатики в закладах загальної середньої освіти та їх еволюцію протягом останніх десятиліть, зроблено аналіз основних дефініцій дослідження та використання інформаційно-комунікаційних технологій в освіті, вивчено психолого-педагогічні засади та обґрунтовано методику використання мобільних освітніх середовищ в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти, здійснено огляд інструментарію для проектування, функціонування й застосування веб-орієнтованого освітнього контенту з інформатики в закладах загальної середньої освіти, здійснено верифікацію психолого-педагогічного впливу мобільних освітніх середовищ на процес вивчення інформатики старшокласниками. Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає в тому, що: – розроблено методичні рекомендації щодо використання мобільних освітніх середовищ у навчанні в закладах загальної середньої освіти; – конкретизовано інструментарій для проектування веб-порталу закладу загальної середньої освіти, створення власного сайту вчителем інформатики, підготовлено добірку актуальних мережевих ресурсів і сервісів для реалізації основних принципів навчання при вивченні інформатики; – результати і висновки поглиблюють знання з досліджуваної теми, знайшли застосування при вивченні тем: інформаційні технології в суспільстві; моделі і моделювання, аналіз та візуалізація даних; системи керування базами даних; технології опрацювання мультимедійних даних; сервіси інформаційно-комунікаційних мереж.
  • Thumbnail Image
    Item
    Інформаційно-комунікаційні технології в освіті дорослих
    (Київ-Вінниця: ТОВ фірма «Планер», 2016) Шахіна, І. Ю.; Shahina, I. Yu.
    У статті висвітлено питання освіти дорослих. Встановлено, що створення інформаційного освітнього середовища, широке використання ІКТ в освітній практиці дорослих дозволить підвищити якість освіти. Констатовано, що у результаті впровадження в навчальний процес засобів ІКТ здійснюється вирішення складного і суперечливого завдання – підвищення інформаційної насиченості обмеженого навчального часу у поєднанні з одночасною доступністю і наочністю матеріалу. Виділено сучасні засоби ІКТ, що широко використовуються в системі освіти дорослих, а саме аспірантів: програмні засоби для створення електронних навчально-методичних комплексів; медійні засоби для створення та обробки медіа матеріалів; програмні засоби для моніторингу та результатів навчальної діяльності; програмні засоби для презентації основних результатів діяльності сучасного фахівця; сервіси для спільної роботи з документами різних форматів; інтелектуальні карти знань; створення сайтів засобами соціальних сервісів; блогінг; фото та геосервіси; технології Вікі-вікі та хмарки слів; сервіси для роботи із закладками та ін. Відзначено, що однією з найбільш ефективних форм навчання в рамках самостійної роботи в освіті дорослих є застосування дистанційних освітніх технологій. Відображено основні цілі їх застосування. Зазначено, що використання ІКТ і дистанційної форми навчання в системі освіти дорослих є невід’ємною частиною вдосконалення процесу освіти дорослих
  • Thumbnail Image
    Item
    Використання інформаційно-комунікаційних технологій навчання на практичних заняттях з фізики
    (Вінниця, 2015) Сільвейстр, Анатолій; Sіlveуstr, Anatoliy
    В статті розглядається використання інформаційно-комунікаційних технологій навчання на практичних заняттях з фізики. Звертається увага на те, що використання комп’ютерних технологій на практичних заняттях з фізики сприяє розвитку в студентів нових здібностей і вмінь, включаючи вміння проектувати, приймати рішення і виконувати творчу роботу, підтримувати високий рівень інновацій.