Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Взаємозв’язок між поняттями «професіоналізм», «професійно-педагогічна компетентність» та «педагогічна майстерність» викладача вищої школи.
    (2022) Каплінський, Василь Васильович; Пінаєва, Ольга Юріївна; Пачевська, Аліса Валеріївна
    На сучасному етапі соціально-економічного розвитку суспільства, ознаками якого є непрості процеси інтеграції України в європейські економічні та культурні структури, винятково значення набуває якість освіти. В зв’язку з цим професіоналізм викладача нині є провідною силою, центральним фактором успішного її розвитку. Ерудований, відкритий до інновацій, готовий до дослідницької діяльності, здатний само актуалізуватися в педагогічній діяльності, набувати професійної компетентності, досягати високого рівня педагогічної майстерності, особистісного авторитету й статусу – саме такий викладач потрібен сучасній вищій школі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Проєктне навчання як фактор підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників ЗВО
    (Вінниця : Друк плюс, 2022) Горохівська, Тетяна Миколаївна; Демчук, Богдан Андрійович
    У статті висвітлено особливості проєктної діяльності в системі підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників ЗВО. Проаналізовано науково-педагогічну літературу, присвячену визначенню, сутності та змісту дефініції «метод проєктів», що досліджується авторами як педагогічна технологія, зорієнтована не на інтеграцію фактичних професійних знань, а на застосування системи навчально-пізнавальних прийомів, які надають можливість вирішення тієї чи іншої проблеми в результаті самостійних і колективних дій викладачів (слухачів курсів підвищення кваліфікації) та презентації результатів їхньої роботи. Розглянуто типологізацію навчальних проєктів відповідно до ознак (домінуюча діяльність, предметно-змістова галузь, характер координації, тип продукту, характер контактів тощо). Визначено та охарактеризовано етапи проектування: початковий, етап розробки, етап реалізації проєкту, завершення проєкту. Окреслено основні вимоги до використання проектної технології в умовах підвищення кваліфікації. Встановлено, що виконання проєктів у підвищенні кваліфікації науково-педагогічних працівників ЗВО представляє собою сукупність прийомів, дій слухачів для досягнення поставленої мети вирішення значущої для них проблеми й оформлення результатів у вигляді кінцевого продукту. Представлено досвід кафедри педагогіки та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка» в контексті використання проєктного навчання в рамках курсів підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників університету. Зроблено висновок про те, що проєктне навчання має творчий, дослідницький, розвивальний, випереджальний характер, забезпечує неперервність розвитку професійно-педагогічної компетентності науково-педагогічних працівників ЗВО. Підкреслено доцільність системного впровадження проєктного навчання в післядипломній педагогічній освіті викладачів, оскільки, з одного боку, воно змінює позицію слухача з об’єкта навчання, який отримує навчальну інформацію в готовому вигляді, на активного суб’єкта учіння, а з іншого змінює позицію педагога системи підвищення кваліфікації з транслятора змісту навчання на організатора інформаційних комунікацій і експерта.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості використання розвивальних технологій у процесі розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів технічних ЗВО
    (Вінниця : ВДПУ, 2020) Горохівська, Т. М.; Horokhivska, Т. М.
    У статті здійснено теоретичний аналіз особливостей використання розвивальних технологій у процесі розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів технічних закладів вищої освіти. Окреслено особливості співвідношення і розмежування понять «педагогічні технології», «освітні технології», «технології в освіті», «інноваційні технології», «технології навчання» у науково-педагогічній літературі. Доведено існуючу неоднозначність визначення терміну «педагогічна технологія» у авторських підходах до його трактування. Наголошено, що процес розвитку професійно-педагогічної компетентності розглядається як інноваційна педагогічна діяльність, в межах якої традиційні форми і методи поступаються розвивальним технологіям. Розглянуто особливості тих розвивальних технологій професійної освіти, які застосовуються у професійній та післядипломній освіті. В цьому контексті визначено умови, забезпечення яких сприяє реалізації розвивальних технологій у процесі підвищення кваліфікації викладачів; представлено класифікацію даних технологій відповідно до авторських поглядів. Зроблено висновок про те, що ефективність процесу розвитку професійно-педагогічної компетентності значною мірою визначається адекватним вибором і безпосередньою реалізацією розвивальних педагогічних технологій, спрямованих на втілення можливостей особистості викладача, актуалізацію мисленнєвих здібностей, набутих знань і умінь, педагогічної творчості.
  • Thumbnail Image
    Item
    Педагогічні умови розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів технічних закладів вищої освіти
    (Вінниця : Друк плюс, 2020) Горохівська, Тетяна Миколаївна; Horokhivska, Тetiana Мykolaivna
    У статті здійснено теоретичний аналіз педагогічних умов професійно-педагогічної компетентності викладачів технічних закладів вищої освіти. Проаналізовано науково-педагогічну літературу, присвячену дослідженню особливостей визначення педагогічних умов професійно-педагогічної компетентності. Зокрема, розглянуто терміни «умова», «педагогічні умови»; означено особливості вивчення педагогічних умов різноманітних явищ професійно-педагогічної діяльності викладача вищої школи; окреслено наявні в науковій літературі підходи до визначення умов підвищення професійно-педагогічної компетентності педагогів. Визначено і охарактеризовано комплекс педагогічних умов, забезпечення яких сприяє розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів фахових дисциплін технічних закладів вищої освіти: особливості неперервності процесу розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів фахових дисциплін технічних закладів вищої освіти; формування професійної мотивації до самоосвіти, саморозвитку і самореалізації у професійно-педагогічній діяльності в умовах підвищення кваліфікації; наповнення змісту процесу підвищення кваліфікації викладачів технічних закладів вищої освіти розвивальними технологіями професійної освіти; спонукання викладачів фахових дисциплін до педагогічної рефлексії у професійно-педагогічній діяльності з метою побудови траєкторії власного професійного розвитку. Зроблено висновок про те, що педагогічні умови розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів фахових дисциплін технічних закладів вищої освіти представляють собою сукупність взаємопов’язаних обставин і форм їхньої реалізації, що забезпечують розвиток професійно-педагогічної компетентності викладачів фахових дисциплін технічних закладів вищої освіти. Наголошено, що дотримання визначених педагогічних умов сприятиме неперервному, активному і діяльнісному професійному розвитку науково-педагогічних працівників.
  • Thumbnail Image
    Item
    Інноваційні підходи до стилю педагогічного спілкування викладача вищої школи
    (Київ ; Вінниця : Планер, 2014) Коломієць, А. М.; Коломиец, А. Н.; Kolomiets, A. M.; Ільчук, В. В.; Ильчук, В. В.; Ilchuk, V. V.
    У статті показано необхідність інноваційних підходів до стилю педагогічного спілкування викладачів вищої школи зі студентами. Визначено особливості педагогічного спілкування на нинішньому етапі розвитку інформаційного суспільства.Запропоновано здійснювати навчання викладачів педагогічного стилю спілкування за допомогою соціально-психологічних тренінгів. Показано, що оптимальний стиль педагогічного спілкування передбачає взаємодію, що заснована на захопленості викладача й студентів спільною творчою або науковою діяльністю.
  • Thumbnail Image
    Item
    Структурні компоненти інформаційної культури викладача педагогічного вищого навчального закладу
    (Вінниця : ВДПУ, 2016) Лазаренко, Н. І.; Лазаренко, Н. И.; Lazarenko, N. I.
    У статті проаналізовано такі соціальні феномени як інформація, інформаційне суспільство, інформаційна культура особистості. З’ясовано особливості професійної діяльності сучасного викладача педагогічного вищого навчального закладу. Визначено суть і структурні компоненти інформаційної культури викладача педагогічного навчального закладу. Компонентами інформаційної культури викладача педагогічного ВНЗ визначено: світоглядний, інформаційно-технологічний, комунікативний, інтелектуально-творчий. Зазначено, що для викладача педагогічного ВНЗ важливим є те, що підвищення рівня його інформаційної культури може вплинути на розвиток інформаційної культури студентів-майбутніх учителів, а належний рівень інформаційної культури сучасного викладача педагогічного ВНЗ детермінує успішність його професійної діяльності в інформаційному суспільстві.