Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 7 of 7
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості становлення професійної ідентичності майбутніх психологів у процесі професійної підготовки
    (Вінниця : ВДПУ, 2023) Шахов, Володимир; Шахов, Владислав
    У статті з’ясовуються особливості становлення професійної ідентичності майбутніх психологів у процесі професійної підготовки студентів у ЗВО. На підставі проведеного емпіричного дослідження з’ясовані особливості динаміки становлення найважливіших показників професійної ідентичності майбутніх психологів під час навчання у ЗВО, зокрема, були встановлені відмінності, які існують у статусах професійної ідентичності серед студентів молодших і старших курсів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Становлення професійної самосвідомості майбутнього психолога
    (Вінниця : ВДПУ, 2022) Шахов, Володимир; Шахов, Владислав
    В статті з’ясовуються особливості становлення професійної самосвідомості майбутніх психологів в процесі професійної підготовки студентів у ЗВО. На підставі досліджень відомих вчених, а також опитувань пересічних студентів та клієнтів, що мають власні уявлення щодо образу особистості психолога, у статті розглядаються вимоги до особистісних рис та якостей професійного психолога, що необхідні для успішного проходження всіх етапів професійного становлення та професійної ідентифікації. Висвітлюється проблема професійної ідентичності та самосвідомості і труднощів, що постають на шляху становлення та професійного розвитку особистості психолога, зокрема виникнення синдрому професійного вигорання.
  • Thumbnail Image
    Item
    Компоненти, критерії та рівні особистісно-професійної зрілості майбутнього вчителя
    (Вінниця: ВДПУ, 2021) Галузяк, В. М.; Haluziak, V. M.
    Особистісно-професійна зрілість розглядається як цілісна багатовимірна характеристика особистості майбутнього вчителя, що забезпечує самоорганізацію життєвого і професійного шляху, досягнення внутрішньої гармонії і налагодження конструктивних стосунків з іншими людьми. На основі аналізу психолого-педагогічних джерел визначено чотири структурні компоненти та відповідні критерії особистісно-професійної зрілості майбутніх учителів, які конкретизовані у комплексі відповідних показників: ціннісно-мотиваційний критерій характеризується структурою ціннісних орієнтацій, в якій гармонійно поєднуються інтраіндивідний та інтеріндивідний вектори спрямованості; особистісно-диспозиційний критерій відображає розвиток професійно важливих якостей особистості; когнітивний критерій характеризується сформованістю діалектичного професійного мислення; функціональний критерій стосується таких проявів особистісної зрілості, як самостійність, самодетермінація, самоорганізація, відповідальність, активність, особистісно-професійне самовдосконалення. Комплексне врахування вказаних критеріїв і показників дало змогу визначити й описати три рівні особистісно-професійної зрілості майбутнього вчителя: досуб’єктний, перехідний і суб’єктний. Досуб’єктний рівень співвідноситься зі статусом дифузної або передвизначеної ідентичності, коли студенти не володіють сталою системою професійних цінностей і переконань або ж пасивно сприймають пропоновані їм професійні норми і цінності без їх критичного осмислення та самовизначення стосовно них. Перехідний рівень відповідає статусу мораторію, коли студенти ще не виробили власної професійної позиції, але прагнуть її сформувати, активно шукають своє педагогічно кредо, намагаються самовизначитися стосовно професійних цінностей, концепцій і підходів. Суб’єктний рівень особистісно-професійної зрілості співвідноситься зі статусом досягнутої ідентичності, коли у студентів після періоду активних пошуків, сумнівів і критичних оцінок формується відносно стабільна професійна позиція. Такі студенти самовизначилися у просторі професійних цінностей, сформували чіткі уявлення про себе як суб’єкта педагогічної діяльності, визначили систему власних пріоритетів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Психологічні особливості формування професійної ідентичності студентів – майбутніх психологів
    (Вінниця : ВДПУ, 2019) Шахов, В. І.
    У статті на основі аналізу й узагальнення теоретичних та емпіричних досліджень професійної ідентичності визначаються психологічні особливості її формування у студентів – майбутніх психологів, з’ясовуються психологічні особливості становлення професійної ідентичності в процесі навчання майбутніх психологів у вищих закладах освіти, визначаються ключові етапи становлення професійної ідентичності майбутнього психолога в студентському віці.
  • Thumbnail Image
    Item
    психологічні аспекти професійної ідентичності майбутніх учителів початкової школи
    (Херсон: Видавництво «Молодий вчений», 2018) Мельник, Ірина Миколаївна
    У статті розкривається сутність понять “ідентичність”, “професійна ідентичність”, проблема професійної ідентичності особистісного професійного становлення майбутніх учителів початкової школи, яка характеризує ступінь задоволеності майбутнього фахівця отриманою професійною підготовкою, також визначає його соціальні перспективи та особистісний розвиток. Розкрито теоретико-методологічні проблеми вивчення ідентичності, подано наявні погляди на проблему становлення професійної ідентичності майбутніх учителів початкової школи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Структура та особливості професійної ідентичності майбутнього учителя початкової школи
    (Херсон : Херсон. держ. ун-т, ф-т психології, історії та соціології, 2018) Мельник, Ірина Миколаївна
    В статті розглядається поняття професійної самосвідомості й ідентичності як одна із центральних проблем психологічного вивчення учителя в останні десятиліття. Розглянуто новітні психологічні дослідження, в яких визначена структура професійної ідентичності учителя, основними компонентами якої є когнітивний, емоційний і поведінковий (регулятивний). Теоретично доведено відмінності в психологічних особливостях провідної діяльності майбутніх учителів початкової школи, що належать до різних рівнів професійної ідентичності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Професійна ідентичність психолога як складова його професійної самосвідомості
    (Вінниця : Нілан ЛТД, 2016) Шахов, В. І.; Shakhov, V. I.; Шахов, В. В.; Shakhov, V. V.
    У статті на основі аналізу сучасних психологічних концепцій професійної ідентичності обґрунтовується її сутність як структурного компонента професійної самосвідомості, з’ясовуються психологічні особливості становлення професійної ідентичності в процесі підготовки психологів у ВНЗ, визначаються ключові етапи становлення професійної ідентичності в студентському віці.