Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Thumbnail Image
    Item
    Розвиток художньо-творчих здібностей дітей старшого дошкільного віку засобами декоративно-ужиткового мистецтва
    (2022) Старовойт, Л. В.; Ліхіцька, Л. М.
    Стаття присвячена актуальній та соціально значущій проблемі розвитку художньотворчих здібностей дітей старшого дошкільного віку засобами декоративно-ужиткового мистецтва. Дошкільний вік як початковий етап соціалізації дитини потребує особливої уваги. Саме зі вступом дитини до закладу дошкільної освіти стає можливим цілеспрямований педагогічний вплив на її особистість. Використання творів декоративно-ужиткового мистецтва в освітньому процесі є суттєвим вкладом у формування художньо-естетичного світогляду дітей дошкільного віку. Одним з ефективних засобів розвитку художньо-творчих здібностей дітей є предметно-перетворювальна діяльність. Адже це сприяє формуванню особистісної позиції дитини, бажанню до самовираження, розвитку здібностей до творчої діяльності, формуванню вмінь розуміти художній образ тощо. У статті розкрито теоретико-методологічні засади дослідження проблеми розвитку художньотворчих здібностей дітей дошкільного віку; здійснено дефінітивний аналіз художньо-творчого розвитку особистості; окреслено психолого-педагогічні особливості використання творів декоративно-ужиткового мистецтва у роботі з дошкільниками; визначено сучасний стан використання декоративно-ужиткового мистецтва у розвитку художньо-творчих здібностей дітей старшого дошкільного віку; виокремлено критерії та показники розвитку художньо-творчих здібностей: емоційно-аксіологічний критерій (інтерес до декоративно-ужиткового мистецтва, емоційно-аксіологічне ставлення до народного мистецтва); когнітивно-асоціативний критерій (сформованість художньо-образних знань та уявлень, художньо-творча ерудиція, здатність до художнього асоціювання); творчо-діяльнісний критерій (художньо-творчі уміння, творча активність у різних видах декоративно-ужиткового мистецтва); уточнено педагогічні умови розвитку художньо-творчих здібностей дітей старшого дошкільного віку засобами декоративноужиткового мистецтва, представлена динаміка розвитку художньо-творчих здібностей дітей старшого дошкільного віку у процесі ознайомлення з творами декоративно-ужиткового мистецтва.
  • Thumbnail Image
    Item
    Реалізація гендерної рівності в системі освіти і виховання на засадах концепціїї педагогіки свободи.
    (2022) Растригіна, А. М.
    У статті актуалізовано проблему гендерної рівності з огляду на суперечності, що все ще існують з цього приводу у вітчизняній системі освіти і виховання. Проаналізовано стан досліджуваної проблеми у сучасному вітчизняному й зарубіжному науковому дискурсі. Доведено, що гендерна компонента сучасної освіти потребує розширення меж наукового пошуку у тому числі в її виховному сегменті. Представлено концептуальні основи педагогіки свободи як сучасної моделі реалізації гендерної рівності в системі освіти і виховання. Зокрема обґрунтовано категорію особистісної свободи в контекстуальному полі проблеми гендерної рівності та методологічні підходи й принципи її розвитку на засадах педагогіки свободи, а також розкрито можливості практичного розв’язання досліджуваної проблеми у сучасному закладі вищої освіти на засадах егалітарного світогляду.
  • Thumbnail Image
    Item
    Пізнавальна активність майбутніх учителів інформатики: дефінітивний та структурний аналіз
    (Вінниця : ВДПУ, 2018) Фоменко, Л. М.
    У статті порушено проблему розвитку пізнавальної активності майбутніх учителів інформатики. Закцентовано увагу на відсутності єдиного підходу до визначення сутності та структури пізнавальної активності. Здійснено контент-аналіз визначень поняття «пізнавальна активність майбутнього вчителя» й з’ясовано поняття «пізнавальна активність майбутнього вчителя інформатики». Проаналізовано структуру пізнавальної активності за різними джерелами та виокремлено три основні компоненти: мотиваційний, когнітивно-дослідницький, особистісний, що в єдності становлять цілісну структуру пізнавальної активності майбутнього вчителя інформатики.
  • Thumbnail Image
    Item
    Основні труднощі в навчанні молодших школярів із мовленнєвими порушеннями
    (Вінниця : ВДПУ, 2019) Матвеєва, Н. О.
    У статті розкрито функціонально-змістові характеристики мовлення, проаналізовано сутність мовленнєвих порушень, визначено суттєві прогалини в навчанні та загальному розвиткові учнів та виокремлено чинники впливу на появу труднощів у навчанні молодших школярів із мовленнєвими порушеннями. Охарактеризовано принципи побудови навчально-виховного процесу; визначено зміст педагогічної діяльності щодо формування мовлення на практичному рівні та розвитку життєво необхідних компетентностей школярів із порушенням розвитку; накреслено шляхи попередження та подолання прогалин у навчанні учнів з порушеннями мовлення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Педагогічні умови розвитку творчого потенціалу учнів гуманітарної гімназії у процесі позакласної роботи
    (Вінниця : Твори, 2020) Воронецька, В. В.
    У статті на основі аналізу психолого-педагогічної літератури обґрунтовуються особливості та засади життєдіяльності співтовариств дітей і дорослих у сучасній школі. Визначено ціннісні орієнтації, цілі та завдання загальношкільного, навчально-пізнавального, наукового співтовариств, співтовариства класних друзів Розглядаються позитивні аспекти життєдіяльності таких співтовариств як для особистості, так і для колективу. Особлива увага звертається на спрямованість діяльності таких співтовариств на розкриття творчого потенціалу особистості школяра. Запропонована модель розвитку творчого потенціалу особистості у вигляді «спіралі», витками якої виступають такі напрями діяльності школярів: «Я роздумую про Світ і про Себе», «Я творю Світ», «Я розумію Себе й Інших», «Я творю Себе сам». Визначено педагогічні умови реалізації запропонованої моделі розвитку творчого потенціалу школярів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Психолого-педагогічний аспект мистецької підготовки майбутніх педагогів до творчої роботи з дітьми.
    (Вінниця : Планер, 2011) Старовойт, Л. В.; Старовойт, Л. В.; Starovoit, L. V.
    У статті розкрито основні психолого-педагогічні передумови, що забезпечують творчий розвиток дітей у процесі трудового навчання; визначено місце і роль уроків трудового навчання у розвитку творчого мислення молодших школярів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Теоретичні основи дослідження педагогічної взаємодії у міждисциплінарному контексті
    (Вінниця : Планер, 2011) Надкернична, Л. І.; Надкернична, Л. И.; Nadkernychna, L.I.
    У статті здійснено міждисциплінарний аналіз поняття «педагогічна взаємодія» та систематизовано загальні і специфічні властивості даної наукової категорії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Виховання громадянської позиції майбутніх офіцерів служби порятунку: історичний досвід
    (Київ ; Вінниця : Планер, 2016) Великий, Я. Б.; Velukuy, Y.
    У статті висвітлено роль підвищення ефективності громадянської позиції студентської молоді, формування у них громадянського світогляду на основі використання історичного досвіду початку ХХІ століття. Обґрунтовано хронологічні межі та періодизацію розвитку громадянської позиції українців на початку ХХІ століття (пропедевтичний етап як актуалізація історичного досвіду, в першу чергу досвіду козацької педагогіки (1991-2003 рр.); становлення громадянської позиції в період піднесення національної свідомості в період «оранжевої революції» (2004-2005 рр.); спад громадянської активності (2006-2012 рр.); революція гідності та військова агресія (2013-2015 рр.); становлення європейської Української держави (2015 р. і далі). Визначено концептуальні ідеї, формування громадянської вихованості майбутніх офіцерів служби порятунку, зокрема: формування громадянської вихованості як необхідної складової професійних якостей; забезпечення усвідомлення значущості громадянської діяльності у майбутній професійній діяльності; використання загальнонаукових підходів (інтегративний, культурологічний, діяльнісний, аксіологічний та креативний); виявлення особливостей та розробка концепції громадянського виховання майбутніх офіцерів служби порятунку на основі інтегративного підходу; уточнення компонентної структури, критеріїв, показників й рівнів громадянської вихованості особистості; інтеграція змісту, форм та методів громадянського виховання майбутніх офіцерів служби порятунку у комплексі виховних справ.
  • Thumbnail Image
    Item
    Потреба у самоактуалізації як передумова професійно-творчої активності особистості
    (Київ–Вінниця :ТОВ фірма «Планер», 2016) Лукацька, М. О.; Lukatska, M.
    У статті представлений аналіз різних наукових підходів щодо визначення само актуалізації як передумови професійно-творчої активності особистості. За концепцією А.Маслоу, самоактуалізація виступає ціллю життя людини і визначається як повний розвиток та застосування власних талантів і здібностей. Точка зору А.Маслоу була підкріплена дослідженнями Ф.Фридлендера, котрий стверджував, що для особистості вагомим фактором у самоактуалізації виступають різні обставини життя та життєві цінності. І.Мартинюк визначав самоактуалізацію особистості як складний феномен людського буття, що виступає водночас ціллю, засобом, а також процесом здійснення цілі і його результатом. Вона охоплює весь шлях внутрішньої індивідуальної мети. Також у статті наведені особистісні якості, що відрізняють людину, яка прагне до самоактуалізації. Зазначається, що особистість, яка реалізує себе у значній мірі, набуває самосвідомості, певних психологічних якостей, емоційно-вольову зрілість. Інтелектуальні, творчі, професійні якості особистості мають своє виявлення у великій мірі, що сприяє вдосконаленню саме життєвої компетенції.
  • Thumbnail Image
    Item
    Проблема художньо-творчого розвитку учнів початкової школи в контексті діалогу традиційних підходів та педагогічної інноватики
    (2016) Сіваш, Т. Д.; Сиваш, Т. Д.; Sivash, T. D.
    У статті висвітлюється важлива проблема розвитку художньо-творчих здібностей учнів початкової школи в контексті традиційних підходів та освітньої інноватики. Автор акцентує увагу на сенситивності молодшого шкільного віку щодо творчого розвитку дітей, для яких творча діяльність стає природною і необхідною формою пізнання матеріально-предметного світу, виявляє резерви особистості, нові шляхи власного удосконалення. Наведено аналіз поглядів дослідників щодо необхідності збагачення особистості дитини цінними духовно-художніми враженнями, емоційністю сприйняття навколишнього світу, розвитком її здібностей, творчою самореалізацією. Простежено особливості світових технологій мистецької освіти та визначено їх спрямованість на стимулювання художньо-творчого потенціалу особистості, виховання потреби й здатності дітей до самореалізації та духовного самовдосконалення. Виявлено, що метою технологій художньо-творчого розвитку є формування особистісно-ціннісного ставлення дітей до мистецтва та дійсності, їх світоглядних уявлень, розвиток загальних та спеціальних здібностей особистості, художньо-образного мислення. Фундаментальною основою технологій художньо-творчого розвитку дітей є розвиток емоційно-чуттєвої сфери дітей, мистецька освіта школярів, інтегрований підхід до проведення занять, пізнавальна соціально-культурна діяльність, надання естетичних якостей предметному простору школи. Досвід організації художньо-творчого розвитку дітей заслуговує на подальше вивчення та впровадження у практику системи освіти. В статье освещается важная проблема развития художественно-творческих способностей учащихся начальной школы в контексте традиционных подходов и образовательной инноватики. Автор акцентирует внимание на сенситивности младшего школьного возраста в отношении творческого развития детей, для которых творческая деятельность становится естественной и необходимой формой познания материально-предметного мира, выявляет резервы личности, новые пути собственного совершенствования. Приведен анализ взглядов исследователей о необходимости обогащения личности ребенка ценными духовно-художественными впечатлениями, эмоциональностью восприятие окружающего мира, развитием ее способностей, творческой самореализацией. Прослежены особенности мировых технологий художественного образования и определена их направленность на стимулирование художественно-творческого потенциала личности, воспитание потребности и способности детей к самореализации и духовного самосовершенствования. Выявлено, что целью технологий художественно-творческого развития является формирование личностно-ценностного отношения детей к искусству и действительности, их мировоззренческих представлений, развитие общих и специальных способностей личности, художественно-образного мышления. Фундаментальной основой технологий художественно-творческого развития детей является развитие эмоционально-чувственной сферы детей, художественное образование школьников, интегрированный подход к проведению занятий, познавательная социально-культурная деятельность, оказание эстетических качеств предметном пространства школы. Опыт организации художественно-творческого развития детей заслуживает дальнейшего изучения и внедрения в практику системы образования. The article deals with the important issue of artistic and creative abilities of elementary school students in the context of traditional approaches and education innovation. The author focuses on the sensitivity of primary school age children for creative development, creative activity which is natural and necessary form of material and knowledge of the objective world, reveals the individual reserves, new ways of improving their own. The analysis of the views of researchers on the need to enrich the child valuable spiritual and artistic experiences, emotional perception of the world, the development of skills, creative self. Investigated features of world technology and art education set their focus on stimulating artistic and creative potential, training needs and capacity children to self-realization and spiritual self. Found that the purpose of art and creative technology development is the formation of personalityvalue ratio of children to art and reality, their philosophical ideas, the development of general and special abilities of the individual, artistic and imaginative thinking. The fundamental basis of art technologies and creative development of children is the development of emotional and sensory areas of children art education students, integrated approach to studies, cognitive social and cultural activities, providing aesthetic qualities of the tangible space of the school. The experience of artistic and creative development of children deserves further study and implementation of the education system.