Факультет дошкільної і початкової освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1138775f-1b08-47bf-a499-ce539393afa0

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 13
  • Item
    Особливості організації позашкільної екологічної освіти дітей у Європі
    (2023) Стахова, Інна Анатоліївна
    У статті наголошено на актуальності екологічної освіти, визначено її як одне з провідних завдань сучасного світу, вагомий засіб подолання екологічної кризи. Позашкільна освітня діяльність дітей у ЄС здійснюється на основі Зеленої педагогіки, що містить окремі завдання, цілі, засоби екологічної освіти. Концепція уроків Зеленої педагогіки зосереджена на роз’ясненні різноманітних точок зору стосовно проблем природного середовища, екологічної діяльності для збереження довкілля. Природничо-екологічна діяльність має також не аби яке значення, вона реалізується у різноманітних гуртках, секціях, «лісових школах», таборах, де діти мають можливість ближче познайомитись з природним середовищем, усвідомити його значення та займатися його збереженням та відновленням. У статті розкрито значення та особливості організації «лісових шкіл», запропоновано завдання, що пропонуються дітям. Зокрема, звернено увагу на лісові школи сонця та дощу, школи природи, табір «Нордтреф», лісові школи Муле у Швеції тощо. Розкрито ідеї польських зелених шкіл та еколого-натуралістичних гуртків («Любителі охорони природи») для дітей. Акцентовано увагу на функціонуванні різних видів французьких екологічних шкіл («гірські школи», «морські школи», «зелені школи»), екотаборів у Німеччинні. Позашкільна екологічна освіта у країнах Європейського Союзу спрямована на накопичення в дітей комплексу знань про природне довкілля, формування навичок орієнтуватися в природному середовищі, краще розрізняти мешканців флори та фауни, розпізнавали голоси/сліди птахів та тварин, робити детальні фенологічні спостереження, складати свій раціон харчування з екологічно чистих продуктів, свідомо займатися природоохоронною діяльністю тощо. Окрім того, у статті презентовано досвід організації позашкільної екологічної освіти у рамках реалізації проекту Erasmus + Jean Monnet Module Project: 101085524 – EcoEdEU – ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH «Ecological education of preschool and primary school children: a European approach». Ідеї європейського досвіду екологічної освіти можуть бути імплементовані в українську систему освіти та дозволять покращити процес формування екологічної свідомості учнівської молоді, виховання бережного ставлення до природи.
  • Item
    Підготовка майбутніх учителів до екологічної освіти підростаючого покоління : збірник студентських тез
    (2024) Стахова, І.; Казьмірчук, Н.; Карук, І.; Баюрко, Н.
    У збірнику представлені тези студентів спеціальності 012 Дошкільна освіта, 013 Початкова освіта, які пов’язані із особливостями екологічної освіти дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Збірник об’єднує чотири секції: «Особливості екологічної освіти дітей у країнах Європи», «Природничоекологічна освіта дітей дошкільного віку», «Екоосвіта учнів початкової школи», «Підготовка майбутніх педагогів до екологічної освіти дітей». У ньому представлені особливості екологічної освіти підростаючого покоління на основі європейських практик.
  • Item
    Екологічне виховання дітей: європейський підхід : навчальний посібник
    (Вінниця : ВДПУ) Карук, І. В.; Стахова, І. А.; Казьмірчук, Н. С.
    З огляду на євроінтеграційну політику нашої держави, актуальним постає питання природоохоронної діяльності у всіх сферах життєдіяльності людини. У посібнику теоретично обґрунтовано особливості екологічного виховання дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, представлено методичні розробки завдань, ігор, квестів, проєктів, які використовуються у освітньому процесі дітей. Закцентовано увагу на екологічному вихованню дітей, що здійснюється в контексті реалізації проекту Erasmus+ Jean Monnet Module “Ecological education of preschool and primary school children: a European approach” Project: 101085524 — EcoEdEU — ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH).
  • Item
    Екологічна освіта дітей: синергія українсько-європейських відносин : монографія
    (Вінниця : ВДПУ) Коваль, Тетяна; Казьмірчук, Наталя; Франчук, Наталія; Комарівська, Надія; Вацьо, Михайло; Баюрко, Наталія; Стахова, І.; Карук, І.
    Екологічна освіта – це важливий аспект сучасної системи освіти, яка допомагає формувати відповідальне ставлення до навколишнього природного середовища в підростаючого покоління. У країнах в Європейського Союзу та в Україні розвиток екологічної освіти відбувається різними способами, проте є дуже багато спільних елементів, спрямованих на формування екологічної свідомості населення. Державні програми та ініціативи спрямовані на підвищення рівня знань підростаючого покоління про екологічні проблеми та способи їхнього вирішення, залучення дітей до екологічних заходів захисту природи. У монографії розкриті актуальні питання екологічної освіти дітей дошкільного та молодшого шкільного віку в Україні та країнах Європейського Союзу, закцентовано увагу та інноваційних шляхах підготовки майбутніх учителів до екологічної освіти підростаючого покоління.
  • Item
    Тенденції розвитку польсько-української співпраці в галузі охорони навколишнього середовища
    (2024) Карук, І.; Баюрко, Н.; Стахова, І.
    У статті розкрито особливості співпраці Республіки Польщі, як члена Європейського Союзу, та України у галузі охорони навколишнього середовища, визначено їхній вплив на освіту. У публікації зосереджено увагу на нормативних документах у польсько-українській співпраці, їхній вплив у екологічній та освітній сферах. У статті розкрито суть спільних польсько- українських проєктів, екологічних заходів по збереженню природного різноманіття, очищення природного середовища, економного використання ресурсів, запобігання кліматичним змінам тощо). Також розкрито особливості реалізації проєкту Еразмус+ Модуля Жан Моне (Project: 101085524 – EcoEdEU – ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH «Ecological education of preschool and primary school children: a European approach»), наголошено на екологічних заходах для студентської молоді в межах проєкту. У статті наголошено на міжнародному польсько-українському досвіді, розробці спільних освітніх програм, що включають екологічну освіту, стажування, академічну мобільність студентів та педагогів, можливості отримати нові знання та досвід, що можуть бути корисні в практиці екологічної освіти. Польща і Україна беруть участь у міжнародних ініціативах, таких як програма «Екологічні школи» (Eco-Schools), яка спрямована на навчання дітей стійкому розвитку та відповідальному ставленню до навколишнього середовища. До того ж, у статті акцентується увага на активній допомозі Республіки Польщі у військовий час для України (переробка відходів, реалізація «зеленої політики», перехід на використання альтернативних, безпечних видів електроенергії, посилення екологічної освіти для майбутнього відновлення українських територій). Польща підтримує проєкти щодо очищення водних ресурсів, які зазнали забруднення через військові дії, руйнування інфраструктури та хімічні витоки. У співпраці з міжнародними екологічними організаціями, польські експерти надають технічну допомогу та ресурси для відновлення якості води в постраждалих регіонах України. Міжнародне співробітництво в сфері охорони навколишнього середовища, освітньої екологічної політики допомагає зміцнити відносини між державами і позитивно впливає на вирішення глобальних екологічних проблем.
  • Item
    Екологічна освіта – рушійна сила сталого розвитку: європейський досвід
    (2024) Баюрко, Н. В.; Казьмірчук, Н. С.
    У статті висвітлено одну з актуальних проблем сучасної освіти – екологічне виховання дітей. Екологічна освіта – це не тільки сформовані поняття та уявлення дітей про об’єкти довкілля та їх роль в екосистемі, але й свідоме ставлення особистості, що виражається в емоціях, співпереживанні, діях та вчинках. Охарактеризовано проблеми забезпечення сталого розвитку суспільства в контексті екологічної освіти. Описано європейський досвід, щодо реалізації концепції сталого розвитку, яка передбачає об’єднання трьох складників: соціального, економічного та екологічного. На основі аналізу досвіду країн Європи, щодо екологічної освіти дітей, визначено, ефективні форми, методи та прийоми, які будуть підвищувати мотивацію особистості, щодо природоохоронної діяльності та збереження довкілля. Це наприклад, експериментування, демонстрація дослідів, які значно розширює можливості навчання, формує у дітей реалісте уявлення про об’єкти довкілля. Різновидом природоохоронної роботи з дітьми є також організація екологічних виставок до кожної пори року. Також у статті описано проєкт Project: 101085524 – EcoEdEU –ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH «Ecological education of preschool and primary school children: a European approach», мета якого опанування студентами теоретико-методичних основи організації процесу екологічного виховання дошкільників та молодших школярів на основі Європейського досвіду. Впровадження європейського досвіду в закладах дошкільної освіти, щодо формування кологічної культури позитивно впливатиме на розвиток дитини як особистості. Автори описали впровадження проєкту в закладі вищої освіти зазначивши основні форми роботи зі студентами, які ґрунтуються на європейських підходах до роботи з дітьми в природних умовах. В практичній діяльності здобувачі вищої освіти реалізують інноваційні технології, методи та прийоми роботи, демонструють достатній рівень знань умінь та навичок.
  • Thumbnail Image
    Item
    Європейський досвід екологічної освіти майбутніх учителів (проєкт програми erasmus + jean monnet module ecoedeu-101085524)
    (Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2023) Стахова, Інна
    У статті висвітлено особливості реалізації міжнародного Еразмус + Жан Моне Модуля «Екологічна освіта дітей дошкільного та молодшого шкільного віку : європейський підхід». Автором наведено приклади завдань, що виконують студенти у рамках проекту. Визначено мету, основні цілі та завдання природничо-екологічного проекту.
  • Thumbnail Image
    Item
    Гра як засіб екологічної освіти дітей: європейські практики
    (Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2023) Карук, Інна; Коваль, Софія
    Стаття присвячена однією із актуальних проблем сучасної дошкільної освіти ‒ забезпечення цілісного розвитку дитини, її фізичних, інтелектуальних і творчих здібностей шляхом виховання, навчання, соціалізації та формування необхідних життєвих навичок. Позитивного результату можна досягнути шляхом впровадження європейського досвіду в систему освіти України. Саме гра сприяє розвитку дослідницької активності дошкільників, екологічної свідомості та створює ефективні умови для формування сенсорно-пізнавальної та природничо-екологічної компетенції дошкільників, що є найважливішим завданням сучасної освіти.
  • Thumbnail Image
    Item
    Інноваційні технології екологічної освіти дітей: європейський досвід
    (Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2023) Карук, Інна
    Інноваційні технології в системі екологічної освіти вимагають зміни поглядів педагогів на організацію забезпечення нових підходів до організації діяльності з дітьми. Позитивного результату можна досягнути шляхом впровадження європейського досвіду в систему освіти України.
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування екологічної свідомості молодших школярів
    (Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2019) Заварська, Д.; Zavarska, D.
    У статті актуалізується проблема формування екологічної свідомості дітей молодшого шкільного віку. Екологічна свідомість розглядається як одне з ключових понять екологічної психології. Звертається увага на необхідності використання національного та регіонального підходів у процесі формування екологічної свідомості. Автор доводить гуманістичну спрямованість і зростаючу роль екологічних чинників у вирішенні глобальних проблем людства