Факультет дошкільної і початкової освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1138775f-1b08-47bf-a499-ce539393afa0

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 17
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування соціокультурної компетентності молодших школярів на уроках інтегрованого курсу «Я досліджую світ»: дипломна робота
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Антонишина, Надія Анатоліївна; Антонишина, Н.А.; Antonishena, N.A.
    Реформування освітнього процесу початкової школи передбачає розстановку пріоритетних акцентів на формування соціокультурної компетентності кожного учня початкової школи. У першому розділі дипломного дослідження «Теоретичні основи формування соціокультурної компетентності молодших школярів на уроках інтегрованого курсу «Я досліджую світ»» здійснено дефінітивний аналіз основних понять дослідження, закцентовано увагу на процесі формування соціокультурної компетентності молодших школярів в програмах та підручниках Нової української школи. У дослідженні розглянуто педагогічні можливості уроків інтегрованого курсу «Я досліджую світ», визначено їхні напрямки та особливості проведення. Дипломницею запропоновано діагностичний апарат: компоненти (мотиваційний, знаннєвий та процесуальний), критерії (емоційно-ціннісний, когнітивно-світоглядний, практично-діяльнісний) та рівні (початковий, середній, достатній, високий) сформованості соціокультурної компетентності молодших школярів. Проведено експериментальне дослідження, його результати засвідчують, що на низькому рівні сформована соціокультурна компетентність у 13 (24,0 %) учнів, на середньому – у 22 (40,7%), на достатньому – у 14 (25,9%), а на високому – у 5 (9,3%) школярів. У другому розділі «Методичні основи формування соціокультурної компетентності молодших школярів на уроках інтегрованого курсу «Я досліджую світ» нами запропоновані педагогічні умови формування соціокультурної компетентності учнів, а саме: створення для учнів сприятливого пізнавального середовища; забезпечення педагогічного супроводу школярів, спрямованого на розвиток їхнього соціокультурного потенціалу; використання ігрових форм роботи в процесі формування соціокультурної компетентності учнів. У дипломному дослідженні визначено великий вплив освітніх інноваційних технологій на процес формування соціокультурної компетентності молодших школярів, детально охарактеризовано інтерактивні та проєктні технології навчання. Висвітлено передовий педагогічний досвід вчителя практика, запропоновано методичні рекомендації педагогам щодо формування соціокультурної компетентності молодших школярів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Розвиток мовлення учнів початкових класів засобами логопедичних ігор: дипломна робота
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Слободянюк, Інна Валеріївна; Слободянюк, І.В.; Slobodianiuk, I.V.
    Анотація. У роботі визначено, що використання ігор у педагогічному процесі навчального закладу позитивно впливає на якість освітнього процесу, дозволяє здійснювати поточну корекцію його результатів. Використання нейроігор є ефективним засобом для розвитку фонетичної сторони мови і дозволяють підвищити результативність та якість вирішення корекційно розвивальних завдань. Відповідно до поставлених завдань вдалось проаналізувати стан досліджуваної проблеми та дослідити розвиток мовлення учнів початкових як педагогічну проблему.
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування екологічно доцільної поведінки на уроках інтегрованого курсу «Я досліджую світ»: дипломна робота
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Сметанюк, Іванна Віталіївна; Сметанюк, І.В.; Smetaniuk, I.V.
    Дипломне дослідження присвячене актуальній проблемі сучасної початкової освіти – формуванню екологічно доцільної поведінки молодшого школяра. Його актуальність обумовлюється загостренням протиріччя між суспільством і природою, що призводить до порушення саморегуляційних механізмів біосфери і посилення екологічної кризи. Екологічні потреби, будучи ядром регулювання взаємодії людини з природою, відіграють істотну роль не тільки в зміні взаємовідносин суспільства і природи, а й у формуванні особистісно-екологічної культури. Таким чином, сучасний етап суспільного розвитку, що характеризується поглибленням екологічної кризи в глобальних масштабах, актуалізує необхідність оптимізації відносин суспільства і природи як комплексної проблеми науки і практики.
  • Thumbnail Image
    Item
    Використання інтерактивних технологій на уроках української мови в початкових класах : дипломна робота
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Рибак, Анастасія Валеріївна; Рибак, А.В.; Rybak, A.V.
    На сучасному етапі розвитку освіти в Україні перед учителем початкової школи стоїть важливе завдання зробити урок радісним і цікавим для учнів, щоб кожна дитина змогла розкрити свій творчий потенціал, створював ситуацію морального вибору і спонукав до прийняття самостійного правильного рішення. Дотримуючись такого підходу саме в початковій ланці освіти, який закладає основи демократизації НУШ, сприяє утвердженню діалогічного підходу до навчального спілкування, уможливлює організацію ефективної педагогічної взаємодії учасників освітнього процесу. Саме тому є необхідність застосування на уроках у початковій школі відповідних інноваційних педагогічних технологій, зокрема інтерактивних.
  • Thumbnail Image
    Item
    Розвиток креативності молодших школярів на уроках математики засобами дидактичних ігор : дипломна робота
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Марценюк, Аліна Михайлівна; Марценюк, А.М.; Martseniuk, A. M.
    У роботі здійснено дефінітивний аналіз базових понять дослідження. Визначено, що дидактичні ігри є найпотужнішим засобом для розвитку креативності молодших школярів. У відповідності до поставлених завдань виокремлено сучасні підходи до розвитку креативності молодших школярів. Вдалося обґрунтувати практичні рекомендації щодо удосконалення змісту уроків математики, спрямованих на розвиток креативності молодших школярів засобами дидактичних ігор.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості організації позакласної роботи лінгвістичного спрямування в умовах сучасної початкової школи : дипломна робота
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Кравець, Ася Василівна; Кравець, А.В.; Kravets, A. V.
    Важливим завданням початкової школи є формування в учнів відповідного ставлення до української мови, усвідомлення її виняткової значущості в житті та діяльності кожної людини. Адже загальний мовленнєвий розвиток особистості значною мірою залежатиме від того, чи буде в молодшому шкільному віці прищеплено інтерес до рідного слова, бажання постійно пізнавати в українській мові щось нове, відкривати для себе маленькі таємниці мовної глибини. Позакласна робота з мови – обов’язкова складова доцільно організованого навчально-виховного процесу в середній загальноосвітній школі. Вона проводиться паралельно із класною і слугує засобом розширення, поглиблення і вдосконалення знань, здобутих учнями в школі. Дипломне дослідження складається з двох розділів. У першому розділі «Організація позакласної роботи як педагогічна проблема» здійснено дефінітивний аналіз базових понять дослідження; огляд науково-педагогічної та методичної літератури з проблеми організації позакласної роботи мовного спрямування; представлено творчий досвід учителів щодо організації позакласної роботи мовного спрямування в початкових класах. У другому розділі «Методика організації позакласної роботи мовного спрямування в початковій школі» здійснено діагностику сформованості пізнавального інтересу учнів початкової школи на уроках української мови; описано основні принципи та зміст організації позакласної роботи з учнями початкових класів; подано форми організації позакласної роботи мовного спрямування. Автор переконаний, що позакласна робота з української мови повинна розширювати пізнавальні можливості учнів, їхній інформаційний та емоційний рівні за рахунок різноманітних навчально-виховних заходів високого рівня якості; покращувати емоційний стан вихованців; створювати для школярів індивідуалізовані умови роботи з навчально-пізнавальною інформацією мовного спрямування; надавати можливість самостійної роботи з лінгвістичним матеріалом.
  • Thumbnail Image
    Item
    Розвиток зв'язного мовлення молодших школярів засобами фольклору
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Волошенюк, Ольга Миколаївна; Волошенюк, О.М.; Volosheniuk, О.М.
    Особливе місце в сучасній освіті посідає проблема засвоєння школярами мовних знань, розвиток зв’язного мовлення. З компетентностей, які зазначені у концепції Нової української школи, спільними є готовність до висловлення думки усно і письмово, здатність логічно обґрунтовувати власну позицію, спроможність на критичне і системне мислення тощо. Таким чином, провідне місце в загальній системі мовно-літературної освіти молодших школярів посідає аспект розвитку зв’язного мовлення
  • Thumbnail Image
    Item
    Естетичне виховання молодших школярів на уроках української мови : дипломна робота
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Ковальчук, Ірина Федорівна; Ковальчук, І.Ф.; Kovalchuk, I.F.
    У процесі становлення особистості з найдавніших часів особливе значення має естетичне виховання. Здатність відчувати, сприймати, розуміти, усвідомлювати і творити прекрасне – це ті специфічні прояви духовного життя людини, що свідчать про її внутрішнє багатство. Невипадково в найскладніші переломні періоди розвитку суспільства увага до естетичного виховання, як правило, підвищувалася. Опанування українською мовою – важлива частина становлення особистості й розвитку дитини. Розуміння естетики мови, насолода досконалим мовленням, милозвучністю, багатством й образністю його – без цього неможливо уявити собі всебічно розвинену особистість. У першому розділі «Теоретичні засади естетичного виховання молодших школярів» здійснено дефінітивний аналіз базових понять дослідження; розглянуто проблему естетичного виховання особистості в історико-педагогічному аспекті та естетичне виховання в теорії і практиці сучасної початкової школи. У другому розділі дипломного дослідження «Методичні аспекти естетичного виховання молодших школярів на уроках української мови» описано результати діагностики рівнів сформованості естетичного сприймання мови молодшими школярами; розглянуто роль української мови в системі естетичного виховання дітей молодшого шкільного віку; запропоновано методи і прийоми естетичного виховання молодших школярів на уроках української мови. На підставі аналізу науково-методичних джерел та передового педагогічного досвіду в роботі доведено, що українська мова як навчальний предмет є могутнім засобом не тільки пізнання, а й загартування й виховання людської особистості. Уроки мовного циклу містять у собі великий естетико-виховний потенціал, що сприяє всебічному розвитку молодших школярів, збагачує їхній внутрішній світ.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методика формування графічних умінь першокласників : дипломна робота
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Зять, Ірина Володимирівна; Зять, І.В.; Ziat, I.V.
    Важливим напрямком формування в першокласників психологічної готовності до шкільного навчання є становлення графічних навичок, удосконалення фонетичного слуху дітей, розвиток дрібних м'язів руки. Саме їх можна вважати передумовою створення в молодших школярів елементарних умінь графічної діяльності. Дипломне дослідження складається з двох розділів. У першому розділі «Теоретичні основи формування графічних умінь першокласників» розглянуто питання підготовка руки першокласників до письма як психолого-педагогічна проблема; описано вікові особливості формування графічних умінь першокласників; визначено дійний стан готовності першокласників до письма (за результатами констатувального експерименту). Щоб перевірити вивчені теоретичні положення, було проведено експериментальне дослідження особливостей формування графічних навичок в молодших школярів. Експериментальне дослідження проводилося в 1-А класі (28 учнів) Комунального закладу «Вороновицький ліцей» Вінницької області. Другий розділ «Методичні аспекти формування графічних умінь першокласників» присвячений огляду передового педагогічного досвіду вчителів початкової школи щодо формування графічних умінь першокласників; розглянуто організаційні вимоги до уроків з графічної підготовки; описано систему продуктивних і графічних вправ. Результати, отримані в дипломній роботі, можуть бути використані в практичній діяльності вчителів початкової школи, а також на практичних заняттях із методик початкової освіти.
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування соціальної активності дітей молодшого шкільного віку у позаурочній роботі : дипломна робота
    (Вінниця: Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2022) Музика, Дар’я Вадимівна; Музика, Д.В.; Muzyka, D. V.
    У сучасному суспільстві з його складною структурою та різноманітністю людських відносин гостро постає питання про формуванні та розвитку соціально активної особистості. Одним з пріоритетних завдань сучасної освіти є виховання духовно-моральної, відповідальної, ініціативної та активної особистості. Важливим ресурсом у цьому випадку є створення сприятливих умов для творчого розвитку особистості. Провідне, значення у процесі формуванні креативної, активної, ініціативної, творчої особистості слід надати закладам загальної середньої освіти. Насамперед тому, що саме школа є ключовим елементом інтегративного, соціокультурного, загальнонаціонального простору духовно-морального розвитку особистості. Саме у молодшому шкільному віці необхідно сформувати у дітей такі якості, як активність, самостійність, цілеспрямованість, відповідальність та творчість, які допомагатимуть дитині проявити себе в найбільш важливих видах діяльності.