Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 11
  • Thumbnail Image
    Item
    Продуктивність редису за дії різнонаправлених регнуляторів росту рослин
    (Вінниця, 2021, 2021) Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.; Мотреску, М.Д.; Motrescu, M.D.; Зубчук, К.А.; Zubchuk, K.A.; Самородова, С.О.; Samorodovaya, S.A.
    Застосування ретардантів етефону (0,25 %) та хлормекватхлориду (0,25 %) на рослинах редису сорту Зоря у фазу формування 2-х листків зумовлювало суттєві зміни у морфогенезі рослин: зменшувалась висота рослин, збільшувались маси листків, коренеплодів та площа листкової поверхні. Препарати позитивно впливали на продуктивність рослин редису. За використання етефону підвищувалась маса коренеплодів редису на 15 %, а за дії хлормекватхлориду – на 28 %. Застосування різних за механізмом дії стимуляторів росту рослин (бурштинова кислота та реастим) та ретардантів (хлормекватхлорид та етефон) підвищувалась схожість насіння редису у порівнянні з контрольним варіантом.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ріст, розвиток та продуктивність конюшини лучної залежно від просторового розміщення на площі
    (Sheffield : Science and education LTD, 2021) Глига, А. Д.; Глыга, А. Д.; Gliga, A. D.; Машталір, М. С.; Машталир, М. С.; Mashtalir, M. S.; Юрків, М. О.; Юркив, М. А.; Yurkiv, M. A.
    Сівба з міжряддям 70 см дозволяє конюшині лучній інтенсивніше формувати надземну частину (на 25–30 % більше), що сприятливо позначається на індивідуальній продуктивності рослин, зміну приростів головного пагона та кореневої системи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості ростових процесів озимої пшениці за використання ретарданту
    (Cognum Publishing House, London, United Kingdom, 2021-01-14) Шевчук, О. А.; Shevchuk, О. А.
    В статті представлені результати досліджень по вивченню ростових процесів та анатомічних показників культури озимої пшениці сорту Богдана залежно від обробки препаратом інгібіторного типу – тебуконазолом (0,5 % та 1 %) методами обприскування надземної частини та введенням через кореневу систему. Встановлено, що застосування тебуконазолу різних фізіологічно-активних концентрацій (1 % та 0,5 %) при різних методах введення їх у рослину (через корінь та через обприскування) призводило до уповільнення лінійного приросту та пригнічення росту кореневої системи рослин пшениці. Найбільш чіткий ефект спостерігався при застосування 1%-ного тебуконазолу методом введення препарату через корінь.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив строків та способів сівби на формування продуктивності лікарських рослин родини
    (Вінниця, 2020, 2020) Knyazyuk, O. V.; Князюк, О. В.
    Досліджено вплив строків сівби та ширини міжрядь на формування маси лікарських рослин родини Айстрові , визначені біометричні показники та структура врожаю. Встановлена ефективність ранньої сівби та збільшення ширини міжрядь ромашки лікарської, росторопші плямистої, нагідок лікарських, оскільки при цьому відмічені найвищі показники схожості насіння та виживання рослин. Пізні строки сівби сприяли утворенню на рослині більшої кількості суцвіть, плодів та насіння, а також прискорення проходження фенологічних фаз росту і розвитку.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ріст, розвиток та насіннєва продуктивність розторопші плямистої залежно відзастосування ретардантів, строків та способу сівби
    (Умань, 2019) Князюк, О. В.; Knyazyuk, O. V.; Шевчук, О.А.; Shevchuk, O. A; Ходаніцька, О. О.; Ходаницкая, Е.А.; Khodanitska, O. O.; Липовий, В. Г.; Лыповый, В. Г.; Lypovyy, V. G.; Ватаманюк, О. В.; Vatamanyuk, O. V.
    У статті проаналізовано вплив ретардантів, строків та способів сівби на ріст, розвиток та насіннєвупродуктивність розторопші плямистої в умовах Поділля.Досліджено строки (за температури ґрунту 10-110 С, 12-130 С та 14-150 С) та способи сівби (суцільний – 15 см таширокорядний – 45 см). Проведено визначення впливу передпосівної обробки насіння ретардантами хлормекватхлоридомта тебуконазолом за різних строків та способів сівби. Здійснено фенологічні спостереження та біометричні вимірювання. Визначено динаміку наростання зеленої маси та насіннєвої продуктивності залежно від строків, способів сівби тазастосування ретардантів. Дослідженнями встановлено, що ретарданти хлормекватхлорид та тебуконазол сприяли підвищенню схожості насіннята виживанню рослин розторопші плямистої. Оскільки в нестабільних умовах температурного режиму регіону Поділля період проростання насіння досить тривалий(12-16 днів) і сходи нерівномірні, визначені оптимальні строки сівби даної культури спрямовані на зростання енергіїпроростання і дружність сходів. При більшій площі живлення, тобто за широкорядного способу сівби, виживання рослинна ділянках досліду перевищило даний показник суцільного способу сівби. Вплив на виживання рослин розторопші плямистої на кінець вегетації здійснювали всі досліджувані чинники: ретарданти,спосіб та строки сівби. Найбільше виживання рослин даної культури відмічено при застосуванні тебуконазолу (0,5 %)за третього строку сівби. В порівнянні з суцільним способом сівби (міжряддя 15 см) широкорядне розміщення рослинна площі (міжряддя 45 см) сприяло кращому виживанню рослин упродовж вегетації. Застосування препаратів хлормекватлорид та тебуконазол впливало на біометричні характеристики культури – підвищувався лінійний ріст рослин, збільшувались кількість листків, пагонів та суцвіть. За широкорядного способусівби (порівняно з суцільним) дані показники росту і розвитку культури зростали, а також формувалась більша кількістьпагонів, на яких утворювались повноцінні кошики з насінням. У процесі онтогенезу розторопші плямистої її надземні органи змінювали своє співвідношення. Найбільша часткалистків даної культури відмічена у фазу бутонізації за сівби другого строку. Протилежна тенденція спостерігалась взміні приросту пагонів: у фазу бутонізації їх маса була найбільшою за ранньої сівби. Передпосівна обробка насіння ретардантами, третій строк сівби широкорядним способом сприяли збільшенню насіннєвоїпродуктивності розторопші плямистої. Найвища схожість насіння розторопші плямистої відмічена за сівби в третій строк при температурі ґрунту 14-150 С, особливо за передпосівної обробки насіння водним розчином 0,5 %-ого тебуконазолу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дія ретарданта на ростові процеси та анатомічні характеристики культури пшениці
    (Вінниця, 2019) Шевчук, О.А.; Shevchuk, O. A; Вергеліс, В. І.; Вергелис, В. И.; Verhelis, V. І.; Ткачук, О.О.; Tkachuk, O. O.; Ходаніцька, О. О.; Ходаницкая, Е.А.; Khodanitska, О. О.
    В статті представлені результати досліджень по вивченню ростових процесів та анатомічних показників культури пшениці сорту Краєвид залежно від обробки рістінгібуючим препаратом – тебуконазолом (0,5% та 1%) методами обприскування надземної частини та введенням через кореневу систему. Встановлено, що застосування тебуконазолу різних фізіологічноактивних концентрацій (1% та 0,5%) при різних методах введення їх у рослину (через корінь та через обприскування) призводило до уповільнення лінійного приросту та пригнічення росту кореневої системи рослин пшениці. Найбільш чіткий ефект спостерігався при застосування 1%-ного тебуконазолу методом введення препарату через корінь. Обробка культури пшениці тебуконазолом, як через корінь, так і обприскуванням зумовлювала суттєві змін у водному обміні і фотосинтезі рослин: зменшувалися лінійні розміри продихів, що у свою чергу призводило до зменшення площі продихів. Виявлено, що під час введення тебуконазолу через корінь інтенсивність транспірації була вищої, ніж у варіанті із обприскуванням рослин
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив строків сівби та ширини міжрядь на продуктивність ефіроолійних та пряно-ароматичних культур
    (Вінниця, – 2019., 2019) Князюк, О. В.; Knyazyuk, O.V.
    Досліджено вплив строків та способів сівби ефіроолійних та пряно-ароматичних культур на схожість насіння та виживання рослин, тривалість фаз росту і розвитку та біометричні показники рослин.Встановлені особливості формування зеленої маси, насіння та структури врожаю.Доведена ефективність ранньої сівби в календарні дати (1.11) кропу запашного,(20.03,5.04) шавлії мускатної, а також раннього строку висаджування розсади фенхелю оскільки при цьому відмічені найвищі показники схожості насіння та виживання рослин. Пізні строки сівби (календарні дати 20-25 квітня) сприяли кращій схожості та виживанню рослин, індивідуальної продуктивності - утворенні більшої кількості плодів та насіння, врожаю зеленої маси.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ріст, розвиток та насіннєва продуктивність аніса звичайного залежно від строків сівби
    (Вінниця: ВДПУ, 2018) Князюк, О. В.; Kniaziuk, O. V.; Кострець, І. В.; Kostrets, I. V.; Коваленко, О. А.; Kovalenko, O. A.
    Досліджено вплив строків сівби анісу звичайного на схожість та виживання рослин; тривалість фенологічних фаз вегетації та біометричні показники рослин; формування маси, структури урожаю. Встановлена ефективність ранньої сівби аніса в зв’язку з максимальними показниками схожостей насіння та виживання рослин. Ранні строки сівби анісу в досліді сприяли підвищення плодоутворення та насіннєвий продуктивності, а також прискорення росту і розвитку. Інтенсивність росту анісу особливо збільшується від фази бутонізації до цвітіння.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості росту, розвитку та продуктивність ефіроолійних культур залежно від прийомів вирощування
    (Вінниця: ТОВ «Нілан-ЛТД», 2018) Князюк, О. В.; Kniaziuk, O. V.; Дубчак, А.В.; Dubchak, A.V.; Чорновалюк, І.О.; Чорновалюк И.А.; Chornovaliuk, I.O.
    Досліджено вплив строків сівби ефіроолійних культур на дружність сходів та виживання рослин, тривалість фенологічних фаз росту, розвитку та біометричні показники рослин, формування їх маси та структури врожаю. Встановлена ефективність ранньої сівби (перша декада квітня) сортів анісу, коріандру, а також раннього строку висаджування розсади м’яти перцевої оскільки при цьому відмічені найвищі показники схожості насіння та виживання рослин. Пізні строки сівби (третя декада квітня) сприяли утворенню на рослинах коріандру, анісу більшої кількості плодів та насіння, а також прискоренню проходження фенологічних фаз росту і розвитку.
  • Thumbnail Image
    Item
    Фізіологічні основи застосування гібереліну та ретардантів різних типів у рослинництві
    (Вінниця: ТОВ «Нілан-ЛТД», 2018) Кравець, О.О.; Кравец, О.А.; Kravets, O.O.; Кур’ята, В.Г.; Курьята, В.Г.; Kuryata, V.G.
    У статті розглянуто сучасні уявлення про особливості використання гібереліну та ретардантів для направленої регуляції фізіологічних процесів росту сільськогосподарських культур. Детально проаналізовано вплив основних груп ретардантів – четвертинних амонієвих сполук, триазолпохідних препаратів та етиленпродуцентів на морфогенез та продукційний процес рослин. Встановлено, що за дії антигіберелінових препаратів уповільнювався лінійний ріст рослини, формувався потужніший фотосинтетичний апарат, зростав «запит» на асиміляти процесами карпогенезу внаслідок змін у гістогенезі стебла та формування більшої кількості плодів на рослинах. З’ясовано, що застосування протилежним за механізмом дії препаратів суттєво змінює співвідношення між донорною і акцепторною сферами рослин, сприяє посиленню транспорту та реутилізації неструктурних вуглеводів, азотовмісних сполук та елементів живлення з вегетативних органів до плодів. Наслідком такої корекції донорно-акцепторних відносин у рослині є підвищення урожайності культури.