Кафедра історії України

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/4fb8a2ab-5cd3-41f3-82d9-9d4d1317e388

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Валерій Рекрут. Нариси життя Гайсинщини. Українська революція (1917−1921 рр.): Події. Особи. Роздуми. Книга 2. : Боротьба за державність України в роки Гетьманату та становлення Директорії УНР. Вінниця:ТОВ «Меркьюрі-Поділля». 843 с.
    (Вінниця : «ТВОРИ», 2020) Зінько, Юрій; Зинько, Юрий; Zinko, Yurуi A.; Тучинський, Віталій; Тучинский, Виталий; Tuchinskуi, Vitaliу A.
    У статті прорецензовано монографію Валерія Рекрута, у якій досліджено соціально-економічні та суспільно-політичні процеси, що відбувалися на території Гайсинського повіту Подільської губернії у період Гетьманщини й становлення Директорії Української Народної Республіки. Дослідження характеризує ґрунтовна та різноманітна джерельна база, основу якої становлять уперше введені до наукового обігу документи і матеріали. Автору вдалося об’єктивно відтворити події, що відбувалися в одному з повітів Подільської губернії на тлі загальноукраїнських політичних процесів у складний період українського національного державотворення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Повсякденне життя Києва доби Гетьманату П. Скоропадського за спогадами О. Гольденвейзера
    (Вінниця : «ТВОРИ», 2020) Герасимов, Т.; Herasymov, T. Y.
    Метою статті є висвітлення окремих аспектів повсякденного життя Києва періоду Гетьманату П. Скоропадського на основі спогадів О. Гольденвейзера – відомого тогочасного адвоката й громадського діяча. Методологія дослідження ґрунтується на фундаментальних принципах наукового пізнання діалектики і детермінізму та наукових – історизму та об’єктивності. Для розкриття теми використано антропологічний, системний та історико-ситуативний підходи, а також загальнонаукові (загальнологічні прийоми аналізу та синтезу, описово-розповідний, індукції та дедукції), спеціальні та міждисциплінарні методи наукового дослідження (історико-порівняльний, історико-типологічний). Наукова новизна роботи полягає в критичному аналізі мемуарів О. Гольденвейзера як важливого історичного джерела для вивчення київського повсякдення доби Української Держави 1918 р. Висновки. Спогади О. Гольденвейзера містять багато пізнавального та змістовного матеріалу про повсякденну історію Києва досліджуваного періоду. У них неодноразово згадується про величезний вплив на життя міста військового контингенту з Німеччини та Австро-Угорщини, який більшість киян вважала окупаційним. Упродовж майже всього періоду правління П. Скоропадського (квітень–жовтень 1918 р.) Київ завдяки присутності іноземних військ мав репутацію безпечного для життя міста, що дуже приваблювало тих колишніх підданих Російської імперії, котрі рятувалися втечею від більшовицького терору. Внаслідок цього столиця Української Держави буквально задихалася від перенаселеності – знайти тоді вільне помешкання було практично неможливо. За таких умов різко пожвавилися соціально-економічні та соціокультурні аспекти міської повсякденності. Це, наприклад, знайшло вираження в торговельній сфері, зокрема, в її «темному боці» – небаченому зростанні спекуляції, та в переповненості місцевих культурно-розважальних закладів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Східне Полілля в добу Центральної Ради та Гетьманату П. Скоропадського (березень 1917 р. – грудень 1918 р.): збірник документів та матеріалів. Упорядники: Завальнюк К. В., Стецюк Т. В. – Вінниця, 2008. – 208 с.
    (Вінниця : ВДПУ, 2009) Лисий, А. К.; Лысый, А. К.; Lysyi, A. K.
    Зауважено, що упорядники рецензованого збірника документів та матеріалі вперше у науковий обіг ввели досі невідомі документи з історії Східного Поділля періоду Центральної Ради та Гетьманату П. Скоропадського.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив «нещасливого шведського року» на політичну свідомість світської інтелектуальної еліти гетьманщини
    (Вінниця : ВДПУ, 2009) Кононенко, В. П.; Kononenko, V. P.
    В статті досліджується вплив повстання Івана Мазепи проти Петра І на розвиток політичної свідомості світської інтелектуальної еліти Гетьманщини. Автор пропонує схему інтелектуальної історії Гетьманщини, за якою політична свідомість козацьких інтелектуалів розвивалася паралельно з інституційною ліквідацією української автономії. Післяполтавський «козацький автономізм» став наслідком внутрішнього розвитку української еліти та її пристосування до нових умов життя в імперії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Бакалець О. А. Скарби монет як джерело вивчення грошового обігу Гетьманщини (1648 - 1781 рр.) – К.: Стилос, 2012
    (Вінниця, 2013) Зінько, Ю. А.; Зинько, Ю. А.; Zinko, Yu. A.; Романюк, І. М.; Романюк, И. М.; Romaniuk, I.
    У статті прорецензовано монографію, в якій розглядаються монетні скарби доби Гетьманщини як історичне джерело. Дана наукова праця є важливою подією в українській нумізматиці за роки незалежності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Діяльність Пилипа Гусакова на посаді вінницького повітового старости у 1918 р.
    (Вінниця, 2013) Калитко, С. Л.; Kalitko, S.; Кравчук, О. М.; Kravchuk, O. M.
    У статті розкрито управлінську діяльність Пилипа Гусакова на посаді Вінницького повітового старости в період гетьманату 1918 р. Показано процес реставрації дореволюційних соціально-економічних відносин.