Кафедра всесвітньої історії і міжнародних відносин

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/43293824-a13a-4e94-a22d-6a95b1073606

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 198
  • Thumbnail Image
    Item
    Новітня історія країн Центральної та Східної Європи (1914-1991рр.) : навчально-методичний посібник
    (Вінниця : ВДПУ, 2024) Мельничук, О. А.; Долинна, А. С.
    Пропонований навчально-методичний посібник призначений для опанування студентами знань з історії слов’янських народів новітнього часу і вивчається упродовж двох семестрів на третьому курсі. Перший семестр включає в себе два блоки: Слов’янські народи в роки Першої світової війни та їх подальший розвиток у міжвоєнний період. Упродовж другого семестру студенти вивчають становище слов’янських народів під час Другої світової війни та їх повоєнний розвиток у другій половині ХХ ст. Викладені у навчально-методичному посібнику плани семінарських занять, окрім запитань рекомендованих для розгляду, містять пропоновані теми реферативних повідомлень, методичні вказівки для студентів із підготовки до занять, рекомендовані джерела та літературу, запитання і завдання для закріплення матеріалу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Мельниківці крізь сивину століть
    (Вінниця : Твори, 2020) Мельничук, Олег Анатолійвич
    У книзі, на основі архівних матеріалів, опублікованих документів, спогадів очевидців та учасників подій, відтворено історію одного із мальовничих населених пунктів Східного Поділля – села Мельниківці Немирівського району Вінницької області. На основі результатів археологічних досліджень описано найдавніші поселення людей на території села, висвітлено суспільно-політичний, соціально-економічний та культурний розвиток населеного пункту у ХVII – ХХ ст., розкрито основні риси повсякденного життя його мешканців на початку ХХІ ст.
  • Thumbnail Image
    Item
    Монографія Марії Омельченкової про першого президента Чехословаччини Т. Масарика
    (Кам’янець-Подільський, 2021) Кравчук, Олександр
    У статті окреслено здобутки українських емігрантських дослідників у вивченні життя і діяльності Т. Масарика. Особливу увагу акцентовано на праці М. Омельченкової «Т. Ґ. Масарик: 1850-1930». Проаналізовано структуру та головні ідейні лінії характеристики авторкою історичного діяча.
  • Thumbnail Image
    Item
    Т. Г. Масарик и развитие социальной сферы в Закарпатье в период Чехословацкой республики
    (Praha, 2023) Кравчук, О.
    У статті розглядається діяльність чехословацької влади в Закарпатті у міжвоєнний період у сфері охорони здоров’я, соціальної політики, підтримки розвитку фізкультурних і спортивних організацій. Чехословацька політика у регіоні здійснювалась у контексті програми гуманної демократії президента Т. Ґ. Масарика, яка у створенні європейської демократичної держави враховувала економічні та соціальні компоненти і у цьому була близька до концепції соціально орієнтованої ринкової економіки. З реалізацією цієї програми під час президентства Т. Ґ. Масарика, у 1919-1935 рр., в Закарпатті активізувались процеси модернізації. Не дивлячись на відкладання здійснення у повному об’ємі політичної форми модернізації – автономії, населення краю здобувало досвід життєдіяльності в умовах демократичної політичної культури. В економіці змістом модернізації було створення умов переходу від феодальних до ринкових відносин. Соціальній сфері краю Т. Ґ. Масарик і чехословацька влада приділяли значну увагу, зокрема, створенню нової системи освіти, розвитку охорони здоров’я (реорганізації управління у цій сфері, будівництву нових лікарень, боротьбі з епідеміями, покращенню медичного обслуговування населення), також здійснювались заходи щодо соціальної опіки, налагодження продовольчого забезпечення, підтримці розвитку фізкультури та спорту. Т. Ґ. Масарик надавав матеріальну допомогу навчальним закладам Закарпаття, студентам із регіону, не залишав без фінансової підтримки національно-культурні товариства. Значний внесок у соціальні заходи здійснювали гуманітарні організації, зокрема – Чехословацький Червоний Хрест. Одним із свідчень позитивного впливу цієї політики стало певне покращення демографічних показників в краї. Спрямовані на перспективу реформи поступово покращували в краї економічне, культурне становище, життєвий рівень населення, сприяли розвитку міст, інфраструктури регіону. Відзначені успіхи не призвели до подолання всіх проблем Закарпаття, яке залишалось аграрним регіоном. Причини цього полягали у важкому соціальному спадку, деструктивному впливові «Великої депресії», наслідках зовнішньополітичного диктату 1938-1939 рр., що не дозволило розв’язати багато проблем Закарпаття за короткий період, відпущений історією чехословацькій демократії. Не дивлячись на незавершений характер модернізації Закарпаття, період президентства Т. Ґ. Масарика відзначений багатьма досягненнями, значущими для регіону.
  • Thumbnail Image
    Item
    Події в Жмеринці у добу Директорії УНР
    (Вінниця, 2018) Кравчук, О. М.; Калитко, С. Л.
    Наприкінці 1918 - у 1920 рр. у Жмеринці відбувалися події Української революції 1917-1921 рр., на короткий час у місті перебували Директорія та уряд УНР. Поразка українських державних сил була зумовлена, окрім іншого, відсутністю консолідації суспільства, чим скористалися сусідні держави.
  • Thumbnail Image
    Item
    Матеріали Державного архіву Житомирської області про діяльність В. Дудича у 1921-1931 рр.
    (Кам’янець-Подільський, 2020) Кравчук, О. М.; Калитко, С. Л.
    У статті подано біографію відомого діяча Української революції 1917-1921 рр. на Поділлі. Біографія доповнена матеріалами Державного архіву Житомирської області, які вперше вводяться у науковий обіг.
  • Thumbnail Image
    Item
    Масарик на Волині (серпень 1917 р.). // Матеріали Всеукраїнської наукової історико-краєзнавчої конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України»
    (Хмельницький, 2021, 2021) Кравчук, О. М.
    У статті висвітлюється перебування лідера чехословацького визвольного руху Т. Ґ. Масарика у серпні 1917 р. на теренах Волині, де відбувалося формування підрозділів І Чехословацької стрілецької дивізії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Творчий спадок І. Губаржевського у фондах Державного архіву Вінницької області
    (Вінниця, 2017) Легун, Ю.; Кравчук, О.
    Науковий і релігійний діяч Ігор Володимирович Губаржевський – один з багатьох українських емігрантів, творчість яких починає сьогодні вивчатися на історичній батьківщині.
  • Thumbnail Image
    Item
    «Україна майбутнього» І. Губаржевського
    (Вінниця, 2016) Кравчук, О.; Мельник, Н.
    І. Губаржевський уявляв собі ідеал України як незалежної демократичної держави з розвиненим громадянським суспільством, соціально-орієнтованою економікою з широким державним регулюванням, релігійно толерантної, з модерною системою освіти. Погляди І. Губаржевського базовані на поєднанні традиційної української духовності та модерних політичних і економічних досягненнях країн Заходу. Водночас, як і чимало з його сучасників, механізму здійснення свого українського ідеалу І. Губаржевський не подав. Втім, чимало з висловлених ним ідей зберігають актуальність й у сьогоднішній Україні.
  • Thumbnail Image
    Item
    Губернський староста Поділля С. Кисельов в спогадах голови самоврядування регіону В. Приходька (1918 р.)
    (Кам’янець-Подільський, 2010) Кравчук, О. М.; Kravchuk, O. M.
    Одним із завдань сучасної історичної науки є розширення кола джерельної бази досліджень, що сприятиме більш повному вивченню різних періодів історії і, зокрема, гетьманату 1918 р. Його об’єктивне вивчення в Україні розпочалося з 1990-х рр. Найбільший внесок в дослідження гетьманату на Поділлі зробили В і О. Воловики, К. Завальнюк , О. М. Завальнюк і В. Б. Стецюк 3, П. Григорчук, С Єсюнін , С. Калитко і О. Кравчук В. Лозовий , О. Яременко та інші науковці. Але, вчені змогли використати не всі джерела. Деякі з них зберігаються за межами України. З огляду на це, мета статті – ознайомлення науковців та краєзнавців з неопублікованими мемуарами В. Приходька щодо діяльності губернського старости Поділля С. Кисельова у 1918 р.