Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Thumbnail Image
    Item
    Перспективи імплементації дуального навчання в заклади вищої освіти України
    (Вінниця : ВДПУ, 2023) Опушко, Надія
    У статті розкрито перспективи впровадження дуального навчання в заклади вищої освіти України, виокремлено ефективні умови його реалізації. Визначено функції та завдання кафедр, що займаються підготовкою фахівців за дуальною формою. Автор наголошує на важливості тісної співпраці між закладом освіти й соціальними партнерами.
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування іншомовної комунікативної компетентності у студентів немовних спеціальностей засобами рольових ігор.
    (2022) Матієнко, О. С.; Бучацька, С. М.
    Стаття присвячена проблемі формування іншомовної комунікативної компетентності у студентів немовних спеціальностей засобами рольових ігор. Формування зазначеної компетентності студентів передбачає володіння мовленнєвими уміннями й навичками, необхідними для спілкування, сукупність знань про норми й правила ведення природної комунікації, вміння адекватно користуватися мовою в конкретних ситуаціях, здатність до практичного використання знань про мову в процесі комунікації, застосовуючи при цьому як вербальні і невербальні міміка, жести, рухи) та інтонаційні засоби виразності. Значною мірою на успішне практичне оволодіння студентами іноземною мовою, впливає атмосфера колективного спілкування, організованого на основі комунікативних ситуацій, які стимулюють студентів до творчої, продуктивної праці, викликають прагнення до активних дій, спілкування і висловлювання власних думок англійською мовою. Означеним вимогам найкраще відповідає саме рольова гра, яку можна розглядати як творчий вид діяльності, що дозволяє створювати ситуації мовленнєвої взаємодії, сприяє удосконаленню комунікативного досвіду студентів. У сучасних підручниках з методики навчання іноземних мов, рольові ігри поділяються на соціально-побутові та ділові (професійно орієнтовані). Соціально-побутові ігри спрямовані на розвиток формування навичок і умінь іншомовного спілкування в соціально-побутовій сфері, а також на розвиток ініціативності, колективності й відповідальності як суспільно цінних якостей особистості і вдосконалення загальної культури поведінки. Ділові ігри використовуються при навчанні іншомовного професійно орієнтованого спілкування студентів. У статті розглянуто забезпечення процесу використання рольових ігор на заняттях з іноземної мови, і зроблено висновок про те, що вони містять підсистему вправ для рольових ігор, які краще використовувати на завершальному етапі роботи над певною темою. Технологія використання рольових ігор має різнобічний характер, однак, будь-яка гра проводяться за певною моделлю і складається з наступних етапів: підготовка учасників гри; вивчення ситуації, визначення інструкцій, рекомендацій та підготовка додаткових матеріалів; проведення гри; аналіз, обговорення та оцінка результатів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Стан опрацювання проблеми моніторингу якості освіти ЗВО в сучасному науковому дискурсі.
    (2021) Осередчук, О.; Oseredchuk, O.
    У статті розглянуто проблему моніторингу якості освіти ЗВО в сучасному науковому дискурсі. Наголошено, що проблему моніторингу якості вищої освіти в Україні розкрито за трьома основними напрямами, які представляють порівняльно-педагогічні системи освіти. Перший напрям визначають праці дисертаційного характеру, другий – монографії та навчальні посібники, а третій розкриває наукові періодичні видання. Однією з важливих завдань освітньої політики сьогодні є створення гнучкої системи підготовки фахівців з урахуванням квалітативних вимог. З урахуванням цих факторів проблема вдосконалення процесу управління якістю освіти набуває особливої актуальності, охоплюючи не лише сферу освіти, а й супутні соціально-економічні умови, що впливають на результати освітнього процесу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Розвиток сучасної педагогічної освіти: деякі проблеми і шляхи їх подолання
    (Вінниця : ВДПУ, 2021) Гуревич, Р. С.; Опушко, Н. Р.; Хамська, Н. Б.
    У статті розглянуто актуальні проблеми розвитку сучасної педагогічної освіти. Використовуючи низку теоретичних та емпіричних методів дослідження авторами з’ясовано бар’єри розвитку педагогічної освіти в Україні, наведено їх об’єктивні причини, що виникли внаслідок її університетизації. Здійснено аналіз фактів, котрі були одержані в результаті порівняльного аналізу навчальних планів закладів вищої освіти, що забезпечують професійну підготовку педагогічних кадрів; опрацьовано проведене у 2019/2021 н.р. опитування молодих учителів закладів загальної середньої освіти Вінниці й Вінницької області; узагальнено відомості, одержані в процесі спостереження й аналізу уроків, що проводились студентами-практикантами Навчально-наукового інституту педагогіки, психології, підготовки фахівців вищої кваліфікації та факультету математики, фізики та технологій Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Установлено, що виявлені у процесі дослідження недоліки розвитку сучасної педагогічної освіти в Україні, сприяють мобілізації зусиль суб’єктів на їх подолання за умови адекватного осмислення і розуміння складності та суперечності ситуації. Проведене дослідження дозволили констатувати незбалансованість теоретичної і практичної підготовки педагогічних кадрів в університеті, що відбивається на реальній готовності випускників до роботи в сучасній школі. Визначено, що шляхи подолання кризи університетизації педагогічної освіти полягають не в обмеженні фундаменталізації, а в посиленні методологічної і технологічної складової реалізації фундаментальних знань в педагогічному процесі, що, в свою чергу, дозволяє досягти практико-орієнтованості університетської підготовки вчителів за рахунок модернізації змісту освіти і процесу його засвоєння на всіх ступенях і рівнях. Одержані під час дослідження результати можна використати в процесі розроблення навчальних планів у педагогічних і класичних університетах.
  • Thumbnail Image
    Item
    Загальнодидактичні та специфічні принципи іншомовної підготовки майбутніх учителів іноземної мови у закладах вищої освіти
    (Вінниця : Твори, 2018) Рогульська, О. О.
    У статті розглянуто найбільш доцільні загальнодидактичні та специфічні принципи (науковості, систематичності й послідовності, наочності, доступності й посильності, зв’язку теорії з практикою, міцності, активності, індивідуалізації, комунікативно-орієнтованого навчання, урахування міжпредметних зв’язків, міжкультурної спрямованості навчання, ситуативності, моделювання професійної діяльності) іншомовної підготовки майбутніх учителів іноземної мови в закладах вищої освіти, комплексна реалізація яких сприятиме розвиткові всіх видів мовленнєвої діяльності студентів та ефективному здійсненні професійних завдань засобами іноземної мови в майбутній професійній діяльності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Трансформація вищої туристичної освіти Німеччини та Австрії в умовах діджиталізації
    (Вінниця : Твори, 2020) Гриньова, М. В.
    У науковому доробку проаналізовано передумови та особливості діджиталізації вищої туристичної освіти в Німеччині та Австрії, а також досліджено ґенезу поняття «діджиталізація» в межах різних підходів до тлумачення терміну. Визначено, що основними елементами реалізації інноваційних, технологічних, соціальних, екологічних і економічних проектів із оцифрування вищої туристичної освіти є створення «digital university», упровадження дистанційної освіти та оновлення навчальних планів майбутніх фахівців туристичної галузі з урахуванням глобалізаційних процесів у світовій економіці. З'ясовано, що потреба діджиталізації вищої туристичної освіти в Німеччині та Австрії зумовлена демографічними змінами, спричиненими міграційною кризою в Західній і Центральній Європі; інтернаціоналізацією європейської вищої освіти, що збільшує потоки здобувачів вищої освіти із-за кордону; посиленням конкуренції у сфері вищої освіти в умовах глобалізації; національною потребою створення та забезпечення гнучких умов доступу всіх верств населення до вищої освіти.
  • Thumbnail Image
    Item
    Компоненти, критерії та показники сформованості професійно-педагогічної компетентності студентів магістратури
    (Вінниця : Твори, 2020) Сапогов, М. В.
    У статті здійснено аналіз та авторське виокремлення компонентів, критеріїв та показників сформованості професійно-педагогічної компетентності студентів магістратури. Автор до структури професійно-педагогічної компетентності студентів магістратури – майбутніх викладачів ЗВО відносить три компоненти та відповідні їм критерії, а саме: гносеологічний компонент, що розкривається через інтелектуальний критерій з показниками: педагогічні знання; педагогічне мислення; педагогічна ерудиція; праксеологічний компонент – через діяльнісний критерій з показниками: аналітично-прогностичні уміння; проективно-конструктивні уміння; інформаційно-медійні уміння; аксіологічний (особистісний) компонент – через ціннісно-мотиваційний критерій з показниками: ціннісні орієнтації; професійна самореалізація; особистісні якості (інноваційна та професійна спрямованість, толерантність, мобільність).
  • Thumbnail Image
    Item
    Розвиток психолого-педагогічної компетентності викладачів закладів вищої освіти в умовах неперервної освіти.
    (Вінниця : Друк плюс, 2020) Гомонюк, О. М.; Homoniuk, O. M.
    Глибокі соціальні й економічні зміни, що відбуваються нині в Україні, спонукають до реформування системи вищої освіти, що має сприяти утвердженню людини як найвищої соціальної цінності. Лише компетентна, самостійна і відповідальна, з чіткими громадянськими позиціями індивідуальність, тобто освічена, вихована людина здатна до оновлення суспільства, забезпечення державності України, розвитку її економіки та культури. Виховання такої людини доручено педагогам. Високий рівень професійної компетентності майбутнього викладача забезпечує розвиток педагогічної творчості. Реалізація творчої активності педагога в проектуванні соціоосвітнього, культурного середовища, розробці конкретних педагогічних технологій сприяє його самореалізації, розвитку творчих здібностей до перетворення освітнього середовища, удосконаленню професійного інструментарію. Найчастіше творчість проявляється в здатності обґрунтовано й з максимальною ефективністю застосовувати в освітньому процесі різні інноваційні методи й форми навчання та виховання, нетрадиційно використовувати професійні знання й особистісні якості. Разом з тим, вона виявляється й у створенні нових педагогічних ідей, нешаблонних способів навчально-виховної діяльності, умінні розв’язувати нетипові завдання. Як правило, ці якості корелюють із досвідом творчої діяльності педагога, який досконало володіє своєю професією, але основи творчих здібностей мають розвиватися в нього з перших років роботи як важливий атрибут діалогової моделі професійної діяльності. Професійні компетентності педагога – це система професійно значущих якостей, знань, умінь і навичок, об’єднаних гуманно ціннісним ставленням до вихованців, індивідуалізовано творчим підходом до праці, постійною спрямованістю на особистісне й професійне вдосконалення. Сукупність певних компетентностей дозволяє викладачу виконувати свої професійні функції, успішно адаптуватися до постійно мінливих соціальних і педагогічних умов, осягати досягнення культури та вносити свій внесок у її розвиток. Однією із важливих складових професійно-педагогічної культури майбутнього викладача є його психолого-педагогічна компетентність, яку можна представити як узгодженість знань та практичних умінь із реальною поведінкою, що демонструються педагогом у процесі діяльності. Результати дослідно-експериментальної роботи показали необхідність цілісної і багаторівневої організації системи формування психолого-педагогічної компетентності майбутніх викладачів, що передбачає: використання потенціалу змісту психолого-педагогічних і загальногуманітарних дисциплін, застосування практично зорієнтованих технологій процесу навчання, активізацію позааудиторної роботи шляхом організації науково-дослідної, виховної, волонтерської роботи, проведення неперервної практичної підготовки, яку доцільно здійснювати через різні види педагогічних практик, що проводяться протягом усього періоду навчання за наскрізною програмою. Отже, розроблені і використані в дослідженні технології є складовою частиною освітньої підсистеми підготовки майбутніх викладачів. Вони сприяють створенню професійно-ціннісної бази оволодіння психолого-педагогічними знаннями, поступовому становленню теоретичної та практичної готовності і можливості здійснювати викладацьку діяльність.
  • Thumbnail Image
    Item
    Організаційно-педагогічні умови підготовки майбутніх учителів іноземних мов в умовах інформаційно-освітнього середовища закладів вищої освіти
    (Вінниця : Друк плюс, 2020) Рогульська, Оксана Олександрівна; Rogulska, Oxana Oleksandrivna; Тарасова, Ольга Володимирівна; Tarasova, Olga Volodymyrivna; Іконнікова, Марина Валеріївна; Ikonnikova, Maryna Valeriivna; Жовнич, Олеся Володимирівна; Zhovnych, Olesia Volodymyrivna
    Інтерес до професії та її опанування можна легко реалізувати, використавши належні організаційно-педагогічні умови для підготовки студентів. Відтак, у статті визначено та теоретично обґрунтовано організаційно-педагогічні умови (підвищення мотивації до професійної діяльності та формування професійних ціннісних орієнтацій у майбутніх учителів іноземних мов через використання інтерактивних технологій; використання особистісно орієнтованих технологій у професійній підготовці майбутніх учителів іноземних мов; впровадження різних видів практики та позааудиторної роботи для набуття досвіду майбутньої професійної діяльності; створення та підтримка освітньо-креативного середовища для формування готовності майбутніх учителів іноземних мов до професійної діяльності; розвиток професійної рефлексії в майбутніх учителів іноземних мов) підготовки майбутніх учителів іноземних мов до професійної діяльності в умовах інформаційно-освітнього середовища ЗВО. З’ясовано, що організаційно-педагогічні умови дадуть змогу вдосконалити навчально-виховний процес, створити такий механізм мисленнєвої діяльності студентів, який сприятиме накопиченню знань і життєвого досвіду, а також допоможуть підтримувати інтелектуальні зусилля студентів, стимулювати пізнавальну активність. Визначені організаційно-педагогічні умови посилюватимуть мотивацію студентів до навчання, виховуватимуть в них внутрішні пізнавальні, усвідомлені мотиви, що впливатимуть в майбутньому на професійну діяльність майбутнього фахівця. Констатовано, що лише комплексна реалізація обґрунтованих організаційно-педагогічних умов сприяє успішній професійній підготовці майбутніх учителів іноземних мов в умовах інформаційно-освітнього середовища закладів вищої освіти. Зауважимо, що всі організаційно-педагогічні умови функціюють у системі та взаємозумовлюють одна іншу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості підготовки до працеохоронної професійної діяльності майбутніх фахівців технічних спеціальностей за кордоном
    (Вінниця : Друк плюс, 2020) Дембіцька, Софія Віталіївна; Dembitska, Sofia V.; Кобилянський, Олександр Володимирович; Kobylianskyi, Oleksandr V.; Пугач, Сергій Сергійович; Pugach, Sergiy S.
    Стаття присвячена аналізу та узагальненню зарубіжного досвіду з підготовки фахівців технічних спеціальностей з питань охорони праці. Обґрунтовано, що сучасна глобалізація призвела до збільшення професійних ризиків працівників технічних виробництв, що, в свою чергу, вимагає підвищеної уваги до їхнього вивчення в процесі навчання. Відповідно, метою статті є характеристика особливостей підготовки майбутніх спеціалістів з технічних спеціальностей з питань охорони праці в системі вищої освіти зарубіжних країн. Встановлено, що причинами низької ефективності заходів охорони праці на промислових підприємствах є недостатня обізнаність працівників про професійні захворювання та шляхи їх уникнення, низький рівень підготовки з питань охорони праці на виробництві та відсутність нормативних актів. Проаналізовано практику професійного навчання в таких країнах, як США, Канада, Китай, країни Центральної Європи. Визначено, що за кордоном ми спостерігаємо різні підходи до підготовки студентів до майбутньої професійної допомоги: від передачі її безпосередньо роботодавцю (як у США) до поглибленого навчання з питань охорони праці в процесі отримання професії (як у Білорусі, Польщі або Чехії). Висвітлено їх позитивні та негативні сторони, а також шляхи оптимізації навчальних планів та програм у процесі професійної підготовки майбутніх фахівців. Сюди входять врахування принципів модульної системи навчання, вдосконалення організації навчального процесу, оптимізація графіків навчання в класі, консультації викладачів, самостійна / індивідуальна робота студентів у спеціалізованих лабораторіях та контроль знань. Подальші дослідження будуть спрямовані на розробку шляхів та вивчення практичних можливостей впровадження перспективних іноземних ідей для підготовки технічних спеціальностей з питань охорони праці в системі вищої освіти України.