Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Екологічна підготовка майбутніх учителів трудового навчання та технологій у закладах вищої освіти.
    (2022) Глуханюк, В. М.; Шимкова, І. В.; Гаркушевський, В. С.; Цвілик, С. Д.; Іванчук, А. В.
    Статтю присвячено теоретичному обґрунтуванню, розробці й експериментальній перевірці ефективності організаційно-методичних умов екологічної підготовки майбутнього вчителя трудового навчання та технологій з метою формування його екологічної компетентності. Напрямами екологічної підготовки майбутніх учителів визначено: формування в студентів екологічної свідомості, екологізація змісту фахових дисциплін, вивчення студентами технологій екологічного виховання, організація еколого-трудової діяльності студентів під час лекцій, практичних занять, екологічних проєктів, виставок художньо-екологічних виробів. Приймалася робоча гіпотеза про те, що готовність майбутнього вчителя трудового навчання та технологій до екологічного виховання учнів у школі формується за умов: розвиток усвідомлення ролі вчителя у розв’язанні екологічних проблем; ознайомлення із метою, завданнями та змістом екологічної освіти; формування ціннісного ставлення до природи; екологізація професійної підготовки; організація екологічної трудової та художньо-творчої діяльності. Досліджуючи дану проблему ми використовували методи теоретичного й емпіричного дослідження: аналізу й синтезу для з’ясування основних понять і категорій екологічної підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій; вивчення психологопедагогічної та науково-методичної літератури й передового педагогічного досвіду з проблем екологічної підготовки студентів закладів вищої освіти; виокремлення закономірностей і формулювання висновків із досліджуваної проблеми. Педагогічний експеримент з трьох етапів проводився у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського (Україна). На констатувальному етапі визначались рівні готовності студентів до екологічного виховання учнів у школі, на пошуково-практичному етапі напрацьовувались організаційно-педагогічні умови екологічної підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій; на контролювально-узагальнювальному етапі аналізувались, оброблялись результати дослідження з використанням статистичних методів, формулювались теоретико-експериментальні висновки й рекомендації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Змістовно-методичне забезпечення формування екологічної компетентності у дітей старшого дошкільного віку
    (Вінниця : Твори, 2018) Максимова, О. О.; Ковалюк, Т. А.
    У статті подається модель формування екологічної компетентності дітей старшого дошкільного віку, основними елементами якої є підходи, якими слід керуватися в цій діяльності, принципи, що оптимізують роботу, напрями діяльності та безпосередній інструментарій вихователя – форми і методи. Репрезентовані в ній механізми формування екологічної компетентності передбачають вплив на когнітивну, мотиваційно-емоційну, ціннісну, поведінкову сфери особистості, який комплексно здійснюється завдяки дотриманню обґрунтованих змістових напрямів та ретельно продуманої методики.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особистісний підхід до формування екологічної компетентності студентів вищих технічних навчальних закладів.
    (Вінниця : Планер, 2011) Ключка, С. І.; Ключка, С. И.; Kluchka, S. I.
    В статті висвітлено стан формування екологічної компетентності студентів технічного університету. Розкрито значення особистісного підходу до процесу фахової підготовки щодо природоохоронних проблем як основи екологічної компетентності. Запропоновано результати дослідження, на підставі яких зроблені відповідні висновки та поставлені завдання для подальших досліджень.
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування готовності майбутніх учителів біології до розвитку екологічної компетентності учнів
    (Київ ; Вінниця : Планер, 2015) Баюрко, Н. В.; Baiurko, N. V.
    У статті здійснено аналіз комплексної практики з біологічних дисциплін; педагогічної практики в середніх закладах освіти (виробничої); технологічної практики. З’ясовано мету, завдання, особливості кожного з видів практики. Простежено потенційні можливості вказаних видів практик у формуванні готовності майбутніх учителів біології до розвитку екологічної компетентності учнів. Показано, що навчально-польові практики формують у студентів нові знання та здібності для проведення досліджень. Вони надають можливість проводити регіональні дослідження, натуралістичні роботи екологічної та природної орієнтації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування пізнавального інтересу учнів шляхом упровадження у навчальний процес еколого-дидактичних ігор побутового змісту
    (Вінниця : ВДПУ, 2016) Глуханюк, В. М.; Глуханюк, В. Н.; Hlukhaniuk, V. M.; Глуханюк, Д. В.; Hlukhaniuk, D. V.
    У статті висвітленні технології формування пізнавального інтересу учнів шляхом впровадження еколого-дидактичних ігор побутового змісту. А також розглянуті ігрові цикли – система ігор різного виду і різного рівня складності, що заснований на принципах діяльності, комунікативності, наступності, психологічної комфортності. Запропоновані нами певні етапи ігрових циклів, які на уроках необхідно вибудовувати з орієнтацією на груповий характер, який забезпечує взаємодію один з одним при вирішенні екологічних проблем. Саме їх упровадження, вимагаючи формування відповідних якостей особистості і моделей поведінки, розширює екологічну компетентність особистості. Вони повинні спиратися на вже сформовані вміння з інших предметів, що необхідні для організації ігрової діяльності. Важливо враховувати також вікові особливості школярів при розробці і застосуванні методики ігрової діяльності на уроках, у тому числі і для активізації педагогом діяльності в процесі гри. Гра служить елементом цікавості, дає поштовх розвитку інтересу, сприяє розвитку інтересу до учіння. Оскільки навчальний час для ознайомлення з побутовими екологічними проблемами у шкільних програмах не передбачений, то проблема ознайомлення учнів з ними може бути вирішена лише шляхом запровадження еколого- дидактичних ігор побутового змісту.
  • Thumbnail Image
    Item
    Сутність поняття екологічної компетентності майбутніх учителів біології
    (Вінниця (ВДПУ), 2016) Баюрко, Н. В.; Bayurko, N.
    Біологія. Екологія