Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Методологічні основи особистісно-професійного становлення майбутніх учителів в системі педагогічної освіти України (кін. ХХ – поч. ХХІ ст.)
    (2023) Каплінський, Василь Васильович; Дамзін, Олександр Вікторович; Тетерук, Роман Олегович
    У статті визначено та проаналізовано методологічні основи особистісно-професійного становлення майбутніх учителів в педагогічних університетах України з кінця XX до першої чверті XXI століття. Цей історичний відрізок було обрано тому, що саме з кінця двадцятого століття та першої половини двадцять першого педагогічна освіта в Україні переживала трансформацію, вимагаючи нових підходів та інновацій. З іншого боку в зазначений період світові тренди та наукові відкриття мали досить вагомий вплив на педагогічну практику та підходи до навчання і виховання студентської молоді. Вивчення особистісно-професійного становлення майбутніх учителів в педагогічних університетах України в зазначений історичний період сприятиме виявленню проблем та розробці практичних рекомендацій для подальшого удосконалення цього процесу. Дослідження проблеми особистісно-професійного становлення майбутніх вчителів в системі педагогічної освіти України (кін. ХХ – поч. ХХI ст.) передбачає визначення основних методологічних шляхів: забезпечення випереджувального характеру розвитку педагогічної освіти, адекватного ідеології утвердження у суспільстві свобод і прав особистості; ціннісний вимір сучасної педагогічної освіти як основа професійного становлення на основі базових цінностей (суспільно-історичних, освітніх, групових та особистісних,які покладено в основу системи освіти); реалізація розвивальної парадигми педагогічної освіти для забезпечення неперервного професійного розвитку в освітньому середовищі; модернізація змісту сучасної педагогічної освіти як чинник професійного становлення особистості майбутнього педагога. Методологічним орієнтиром модернізаційних процесів у освіті визначено філософію освіти як загальну парадигму організації та змісту наукового і позанаукового знання, яке передається через освіту: про світоглядні цінності, що зрощуються в процесі освітньої діяльності; духовний світ людини, який формуючись в школі та закладі вищої освіти, стає регулятором поведінки в суспільстві та визначає її особистісну позицію. Методологічні засади відображають рівневу структуру, що містить загальну методологію, методологічні підходи, методи та джерела дослідження. У загальній методології історико-педагогічних досліджень акцентується увага на двох основних концепціях: детерміністській (розвиток як лінійний поступальний процес) та синергетичній (нелінійний підхід до розуміння генези освіти та педагогіки). В основу нашого дослідження покладена синергетична концепція. Наступний рівень характеризується методологічними підходами: системним, культурологічним, біографічним, регіональним, аксіологічним, парадигмальним, герменевтичним, інтегративним, синергетичним.
  • Thumbnail Image
    Item
    Сучасні підходи до вивчення особистості професіонала.
    (2022) Душечкіна, Н.; Dushechkina, N.
    У статті проаналізовано сучасні підходи до вивчення особистості професіонала. Розкрито проблеми професійного розвитку особистості вчителя. Встановлено, що для розкриття професійного розвитку особистості необхідні такі методологічні підходи: акмеологічний підхід, до якого відносять психологічні резерви вчительських здібностей; деонтологічний підхід, який актуалізує ставлення вчителя до себе, самосвідомості особистості, чітко визначаючи «труднощі освіти»; культурологічний підхід, який передбачає самовизначення особистості у культурі мислення, дії, почуттів, спілкуванні та поведінці; аксіологічний підхід, який дозволяє виявити значущі особистісні якості педагога. Визначено професійні компетентності майбутнього фахівця. Доведено, що розвиток професіонала є результатом формування особистості у професійній діяльності, професійних взаємодіях та особистісному просторі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Основні підходи до обгрунтування моделі науково-методичної системи виховання у школярів ціннісного ставлення до людини.
    (2016) Столяренко, О. В.; Столяренко, О. В.; Stoliarenko, O.; Stoliarenko, O.
    У статті розкриті основні підходи до обґрунтування моделі науково-методичної системи виховання в учнів ціннісного ставлення до людини. Охарактеризовано системний, синергетичний, варіативно-модельний і особистісно орієнтований методологічні підходи, що лежать в основі моделювання освітніх систем, які базуються на гуманістичних засадах, ідеях відкритої школи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методологічні основи формування професійно-етичної компетентності майбутніх лікарів у медичних університетах
    (Вінниця : ВДПУ, 2018) Дудікова, Л. В.
    У статті представлено основні методологічні підходи, використання яких є основою для вирішення наукового завдання щодо формування професійно-етичної компетентності майбутніх лікарів у медичних університетах. Методологічний концепт провідної ідеї передбачає формування професійно-етичної компетентності майбутніх лікарів на засадах системного, особистісно орієнтованого, діяльнісного, компетентнісного, аксіологічного, цивілізаційно-середовищного, культурологічного, професіографічного, контекстного, історико-логічного, інтегративного і рефлексивного підходів. Однак провідними є системний і компетентнісний (як різновид діяльнісного) підходи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методологічні підходи у формуванні естетичного сприймання молодших школярів засобами мистецтва
    (Вінниця : ВДПУ, 2020) Тодосієнко, Н. Л.; Todosienko, N. L.; Маринчук, Т. Т.; Marinchuk, Т. Т.
    Статтю присвячено актуальним проблемам естетичного виховання молодших школярів, розкрито й обґрунтовано методологічні підходи у формуванні естетичного сприймання в дітей молодшого шкільного віку, впровадження їх в освітній процес сучасної школи. З метою максимального використання творчого потенціалу учнів здійснено підбір й апробацію комплексу методів активізації естетичного сприймання в дітей молодшого шкільного віку. Застосовано комплекс мистецтв у контексті формування творчої, високодуховної особистості дитини, культури естетичного сприймання молодших школярів та оволодіння цілісною системою знань про мистецтво на уроках мистецького циклу та в позакласних формах виховної роботи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Моделювання системи професійної іншомовної підготовки фахівців цивільного захисту
    (Київ ; Вінниця : Планер, 2016) Вовчаста, Н. Я.; Vovchasta, N.
    У статті обґрунтовані основних положень моделювання системи професійної іншомовної підготовки майбутніх фахівців цивільного захисту. Виявлено специфіку гуманітарної підготовки майбутніх фахівців цивільного захисту та показано доцільність використання інтегративного, системного, синергетичного та інших методологічних підходів. Визначено мету іншомовної підготовки майбутнього фахівця як формування особистості, здатної до співіснування з представниками інших мов і культур, прагнучої до саморозвитку і самореалізації, підвищення рівня освіченості й розширення кругозору, з розвиненими комунікативними навичками, що дозволяють їй вільно спілкуватися з партнерами з інших країн. Обгрунтовано принципи (гуманізації, природовідповідності, культуровідповідності, індивідуалізації та ін.), компоненти готовності до іншомовного спілкування майбутніх фахівців цивільного захисту (мотиваційно-цільовий, знаннєво-інформаційний, діяльнісно-операційний та особистісно-ціннісний) та педагогічні умови: урахування особливостей професійної діяльності фахівців цивільного захисту. Представлено графічне зображення запронованої моделі.