Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 4 of 4
  • Thumbnail Image
    Item
    Визначення сучасних методологічних підходів до проблеми розвитку професійно-педагогічної компетентності викладача
    (Вінниця : ВДПУ, 2019) Горохівська, Т. М.; Гуревич, Р. С.
    У статті представлено теоретичний аналіз сучасних методологічних підходів до проблеми розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів. Зауважено, що на відміну від традиційних методологічних підходів (системний, діяльнісний, акмеологічний тощо), сучасні – більш узгоджені з освітніми та соціальними реаліями сьогодення й посідають вагоміше місце в наукових розвідках щодо проблем гуманістичної, особистісно-орієнтованої педагогіки. Підкреслено важливість інтегративного підходу до проблеми розвитку професійно-педагогічної компетентності викладача, створення єдиного, цілісного змісту його професійної діяльності. З’ясовано, що використання інноваційного підходу пов’язане зі збагаченням позитивного досвіду викладацької діяльності, формуванням професійної педагогічної культури та культури спілкування. Розглянуто креативний підхід, який зумовлено потребою сучасної вищої школи в креативній, творчій особистості викладача. Визначено, що застосування функціонального підходу дає змогу трактувати розвиток професійно-педагогічної компетентності викладача як процес його творчого вдосконалення під час виконання визначених професійних функцій. Зроблено висновок, що використання означених підходів дозволяє здійснити розробку науково-методичної системи розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості використання розвивальних технологій у процесі розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів технічних ЗВО
    (Вінниця : ВДПУ, 2020) Горохівська, Т. М.; Horokhivska, Т. М.
    У статті здійснено теоретичний аналіз особливостей використання розвивальних технологій у процесі розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів технічних закладів вищої освіти. Окреслено особливості співвідношення і розмежування понять «педагогічні технології», «освітні технології», «технології в освіті», «інноваційні технології», «технології навчання» у науково-педагогічній літературі. Доведено існуючу неоднозначність визначення терміну «педагогічна технологія» у авторських підходах до його трактування. Наголошено, що процес розвитку професійно-педагогічної компетентності розглядається як інноваційна педагогічна діяльність, в межах якої традиційні форми і методи поступаються розвивальним технологіям. Розглянуто особливості тих розвивальних технологій професійної освіти, які застосовуються у професійній та післядипломній освіті. В цьому контексті визначено умови, забезпечення яких сприяє реалізації розвивальних технологій у процесі підвищення кваліфікації викладачів; представлено класифікацію даних технологій відповідно до авторських поглядів. Зроблено висновок про те, що ефективність процесу розвитку професійно-педагогічної компетентності значною мірою визначається адекватним вибором і безпосередньою реалізацією розвивальних педагогічних технологій, спрямованих на втілення можливостей особистості викладача, актуалізацію мисленнєвих здібностей, набутих знань і умінь, педагогічної творчості.
  • Thumbnail Image
    Item
    Педагогічні умови розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів технічних закладів вищої освіти
    (Вінниця : Друк плюс, 2020) Горохівська, Тетяна Миколаївна; Horokhivska, Тetiana Мykolaivna
    У статті здійснено теоретичний аналіз педагогічних умов професійно-педагогічної компетентності викладачів технічних закладів вищої освіти. Проаналізовано науково-педагогічну літературу, присвячену дослідженню особливостей визначення педагогічних умов професійно-педагогічної компетентності. Зокрема, розглянуто терміни «умова», «педагогічні умови»; означено особливості вивчення педагогічних умов різноманітних явищ професійно-педагогічної діяльності викладача вищої школи; окреслено наявні в науковій літературі підходи до визначення умов підвищення професійно-педагогічної компетентності педагогів. Визначено і охарактеризовано комплекс педагогічних умов, забезпечення яких сприяє розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів фахових дисциплін технічних закладів вищої освіти: особливості неперервності процесу розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів фахових дисциплін технічних закладів вищої освіти; формування професійної мотивації до самоосвіти, саморозвитку і самореалізації у професійно-педагогічній діяльності в умовах підвищення кваліфікації; наповнення змісту процесу підвищення кваліфікації викладачів технічних закладів вищої освіти розвивальними технологіями професійної освіти; спонукання викладачів фахових дисциплін до педагогічної рефлексії у професійно-педагогічній діяльності з метою побудови траєкторії власного професійного розвитку. Зроблено висновок про те, що педагогічні умови розвитку професійно-педагогічної компетентності викладачів фахових дисциплін технічних закладів вищої освіти представляють собою сукупність взаємопов’язаних обставин і форм їхньої реалізації, що забезпечують розвиток професійно-педагогічної компетентності викладачів фахових дисциплін технічних закладів вищої освіти. Наголошено, що дотримання визначених педагогічних умов сприятиме неперервному, активному і діяльнісному професійному розвитку науково-педагогічних працівників.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методологічна культура викладача вищої школи: дефінітивний і структурний аналіз
    (Київ–Вінниця :ТОВ фірма «Планер», 2016) Лазаренко, Н. І.; Лазаренко, Н. И.; Lazarenko, N.
    У статті показано, що сучасна система вищої освіти потребує викладачів з високим рівнем методологічної культури. Здійснено дефінітивний аналіз поняття «методологічна культура викладача вищої школи». Методологічна культура викладача визначена як особлива культура його наукового мислення, базою якої є методологічний світогляд, знання, вміння та навички, необхідні для здійснення професійної діяльності, і досвід рефлексії (самопізнання та самооцінювання професіонала, який прагне вдосконалити не лише власну наукову чи педагогічну діяльність, а й систему вищої освіти в цілому). Визначено компоненти (інформаційний, комунікативний, методичний, управлінський, науково-дослідницький, акмеологічний) й дано характеристики основних компонентів методологічної культури викладача вищої школи. Визначено основні напрями та форми розвитку методологічної культури викладача вищої школи. Схарактеризовано рівні розвитку методологічної культури викладача. Показано, що фундамент методологічної культури викладача складають філософські, психологічні, культурологічні, педагогічні знання, методичні уміння та навички. Висунуто гіпотезу, що методологічна культура формується в процесі навчання і розвивається в процесі інноваційної педагогічної діяльності викладача. Про її наявність, той або інший рівень розвитку судять зазвичай за характером науково-педагогічної діяльності викладача, а також за її підсумками. Зроблено висновок, що для підвищення рівня методологічної культури викладачів у вищому навчальному закладі мають бути створені спеціальні організаційно-педагогічні умови, а в магістратурі організована спеціальна методологічна підготовка.