Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 8 of 8
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування і функціонування орнітоценозів лощинних урочищ на вододілах Східного Поділля
    (Вінницький держ. пед. ун-т імені Михайла Коцюбинського, 2021) Ковальчук, Т. Р.; Kovalchuk, T.R.
    Досліджено видовий склад, чисельність, таксономічну та екологічну різноманітність орнітофауни лощинних урочищ на вододілах Східного Поділля Вінницької області Погребищенського району на протязі всіх сезонів року. Описано природничу характеристику господарського району, а саме фізико-географічну характеристику Східного Поділля та безпосередньо Вінниччини, тектоніку та рельєф, ґрунти та корисні копалини, клімат, особливості гідрологічного режиму, рослинний та тваринний світ. Частину матеріалу зібрано під час облікових робіт в 2-х біотопах, а інша частина представлена працями та результатами польових спостережень наукового керівника. Дослідження та вивчення територій проводилось з листопада 2020 року по листопад 2021 року. За допомогою літературних джерел та наших досліджень, встановлено, що на території біотопу 1 та його прилеглих ділянках, знаходиться 56 видів птахів, що у таксономії становить 45 родів, 24 родини, 10 рядів; на обліковій ділянці 2 – 54 види, 44 роди, 24 родини та 9 рядів. Всі встановлені види птахів в екологічному аспекті були розділені за типом фауни, трофічними та топічними зв’язками. Також задля сезонно-видової картини авіфауни описані такі періоди міграцій як: зимовий, весняний, гніздовий та осінній. Отримані результати досліджень під час облікових робіт та матеріали можуть використовуватись для різноманітних моніторингів, у загальноосвітніх школах для вивчення таких навчальних предметів як «зоологія», «загальна екологія», «охорона навколишнього середовища», «орнітологія».
  • Thumbnail Image
    Item
    Перспективи створення орнітологічного заказника місцевого значення «Іваньківський»
    (Вінницький держ. пед. ун-т імені Михайла Коцюбинського, 2020) Поліщук, Т. В.; Polishchuk, T.V.
    Вивчена видова структура орнітофауни околиць с. Іваньки Липовецького р-ну Вінницької області з метою створення на цій території орнітологічного заказника місцевого значення. Фактичний матеріал, покладений в основу даної роботи, був зібраний під час польових досліджень упродовж усіх сезонів 2019-2020 років. Були опрацьовані матеріали наукових публікацій, фахової літератури, усні повідомлення орнітологів тощо. Встановлено що в межах даної території сформувався фауністичний комплекс, який включає 82 види тварин типу Хордові Chordata. З них 2 види земноводних Amphibia, 1 вид плазунів Reptilia, 68 видів птахів Aves та 11 видів ссавців Mammalia. Для всіх видів птахів були встановлені характер перебування на території, належність до різних еколого-фауністичних груп: за місцем гніздування та домінуючим раціоном. Визначені види тварин, які знаходяться під охороною Червоної книги України, міжнародних охоронних конвенцій. Результати, викладені в даній дипломній роботі можуть бути використані при викладанні біології в загальноосвітніх школах, при організації моніторингу орнітофауни. Одержані дані дозволяють розробити спеціальних дії для збереження орнітофауни.
  • Thumbnail Image
    Item
    Зимова авіфауна м. Вінниці
    (Вінницький держ. пед. ун-т імені Михайла Коцюбинського, 2020) Хоришко, С. Д.; Khoryshko, S.D.
    З’ясована видова структура орнітофауни основних типів біотопів м. Вінниці в осіннє-зимовий період. На основі пілотних досліджень та аналізу наукової літератури була розроблена схема ландшафтного районування м. Вінниці та закладені постійні облікові трансекти для моніторингу птахів. Використовуючи дані, отримані в ході польових досліджень 2018-2020 рр., матеріали наукових публікацій, фахової літератури встановили, що на території м. Вінниці в осіннє-зимовий період перебуває 64 види птахів, які належать до 10 рядів і 27 родин. Виявлені особливості біотопічної приуроченості та характер перебування птахів у різні часові проміжки осіннє-зимового періоду на території міста. З’ясована щільність населення упродовж кожного з досліджених сезонних періодів у 7 основних біотопах: селитебах, аквальних та дендроландшафтах Одержані результати можуть використовуватись при викладанні шкільного курсу біології, подальшого моніторингу динаміки орнітоценозів м. Вінниці, природоохоронної роботи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Видовий склад орнітофауни ландшафтного заказника Іваньківський (Вінницька область)
    (Вінниця: ВДПУ, 2020) Мосьондз, Н. В.; Мосёндз, Н. В.; Mosondz, N. V.; Матвійчук, О. А.; Матвийчук, А. А.; Matviichuk, O. A.; Гладка, О. В.; Гладкая, Е. В.; Gladka, O. V.
    У різні сезони 2019-2020 років вивчалася видова структура орнітофауни ландшафтного заказника Іваньківський (Липовецький район, Вінницька область). Було виявлено 68 видів птахів, для яких визначали приналежність до різних екологічних груп, встановлений характер використання ними дослідженої території.
  • Thumbnail Image
    Item
    Структура осіннє-зимової авіфауни антропогенних ландшафтів міста Вінниці
    (Вінниця: ВДПУ, 2020) Хоришко, С. Д.; Khoryshko, S. D.; Матвійчук, О. А.; Матвийчук, А. А.; Matviichuk, O. A.; Дзюбенко, В. О.; Дзюбенко, В. А.; Dziubenko, V. O.
    Встановлена видова структура орнітофауни 7 основних типів біотопів м. Вінниці в осінньо-зимовий період 2018-2020 років. Виявлені 64 види птахів. Визначені особливості топічних зв’язків птахів та чисельність їхніх популяції в різні сезонні періоди
  • Thumbnail Image
    Item
    Фауністична структура орнітологічного заказника місцевого значення «Іваньківський»
    (Вінниця, 2020, 2020) Матвійчук, О.А.; Матвийчук, А.А.; Matviichuk, O.A.; Поліщук, Т. В.; Polishchuk, T.V.
    Вивчена фауністична структура орнітоценозів урочища в південних околицях с. Іваньки Липовецького р-ну Вінницької області задля створення орнітологічного заказника місцевого значення. Польові дослідження проводилися впродовж усіх сезонів 2018-2019 років; також були опрацьовані матеріали наукових публікацій, фахової літератури, усні повідомлення орнітологів. Встановлена специфіка топічних та трофічних зв’язків авіфауни урочища; визначені види тварин, які підлягають охороні згідно міжнародних та національних природоохоронних конвенцій.
  • Thumbnail Image
    Item
    Загальна характеристика фауни ставу Шершні
    (Прага, 2016) Матвійчук, О. А.; Матвийчук, А. А.; Matviichuk, O. A.; Дика, Л. П.; Dyka, L. P.; Салій, І. І.; Salii, I. I.; Варварук, Л. Ю.; Varvaruk, L. Iu.
    У 2015-2016 роках вивчена видова структура фауни хребетних в акваторії ставу Шершні та прилеглих біотопах в околицях міста Бар Вінницької області. Згідно результатів досліджень, фауна хордових ставу об’єднує представників 164 видів хребетних тварин, які належать до 28 рядів, 57 родин і 114 родів. На її формування впливає характер біотопу, типи прилеглих стацій, а також високий рівень антропічного пресингу. У структурі гідрокомплексу домінують гідрофільні, переважно лімнофільні види. Мозаїчність фацій прибережних ділянок істотно підвищує біорізноманіття гідрокомплексу за рахунок факультативних гідрофілів, а також добових і сезонних інвазій тварин інших екологічних груп.
  • Thumbnail Image
    Item
    Історія вивчення птахів водно-болотних комплексів Верхнього і Середнього Побужжя
    (Київ : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2004-09) Матвійчук, О. А.; Матвейчук, А. А.; Matviichuk, O. A.
    Здійснена оцінка стану вивченості птахів аквальних комплексів Верхнього і Середнього Побужжя у хронологічному аспекті. Наведені відомості про найбільш ґрунтовні наукові праці які висвітлюють стан орнітофауни регіону упродовж різних історичних періодів.