Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 21
  • Item
    Методичні основи регіональних досліджень етнічної складової природокористування в ландшафтах
    (Вінниця : ВДПУ, 2003) Веприк, Н. П.
    Стаття присвячена проблемам етнічного природокористування. Висвітлено актуальність регіональних досліджень етнічної складової природокористування, прикладний аспект досліджень, принципи підходів і методів, що використовуються в рамках дослідження; описується зв'язок з іншими науками. Охарактеризовано етапи дослідження. На прикладі Північної Буковини досліджено етнічну складову природокористування в ландшафтах.
  • Item
    Ландшафтна спадщина старого міста Кам'янця-Подільського
    (Вінниця : ВДПУ, 2003) Проскурняк, М. М.
    Складено карту сучасних ландшафтів, розкрито структуру їх природних основ з урахуванням антропогенних змін території.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ландшафт – основа розвитку етносу.
    (Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2001) Воловик В. М.
  • Thumbnail Image
    Item
    Відновлювальні території парадинамічної антропогенної ландшафтної системи екомережі Мурованокуриловецького району Вінниччини
    (Харків, 2018) Яцентюк, Ю. В.
    Виділено та проаналізовано характерні риси відновлювальних територій ПДАЛС екомережі Мурованокуриловецького району Вінниччини. Запропоновано заходи ренатуралізації для кожної відновлювальної території.
  • Thumbnail Image
    Item
    Класифікація парагенетичних і парадинамічних зв’язків у ландшафтних системах
    (Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2018) Яцентюк, Ю. В.
    У статті наведено класифікацію парадинамічних і парагенетичних зв’язків у ландшафтних системах за закономірностями, спрямованістю, змістом, вираженістю, силою та характером впливу. Представлено схеми класифікації, охарактеризовано види парадинамічних і парагенетичних зв’язків.
  • Thumbnail Image
    Item
    Чинники остепніння ландшафту Середнього Побужжя
    (Чернівці, 2022) Стефанков, Леонід; Атаман, Людмила
    Розглянуто проблему сучасного остепніння окремих територій лісополя України. Модельний регіон – Середнє Побужжя. Мета – здійснити аналіз основних чинників, що сприяють розвитку сучасного остепніння ландшафту Середнього Побужжя, частково розкрити механізм їх внутрірегіональної дії. Для досягнення мети використано методи аналізу і синтезу, моделювання, природно-антропогенного сумісництва, ГІС – технологій, матеріали власних польових досліджень упродовж 2017-2021 років. Зазначено, що Середнє Побужжя регіон давнього (палеоліт), різнобічного (з епохи Трипілля) й активного освоєння природних ресурсів. Це призвело до поступової заміни натурального лісостепового ландшафту на антропогенний лісопольовий. Показано, що сучасне остепніння Середнього Побужжя зумовлено, переважно, двома чинниками: глобальним потеплінням клімату, що впливає й на регіональні зміни кліматичних умов; суцільною антропонігенізацією натурального ландшафту Середнього Побужжя. Перший чинник детально проаналізовано з використанням матеріалів за 60-річний період спостережень метеостанцій (основна Гайворонська) південної частини Середнього Побужжя; другий – розглянуто як результат заміни переважаючих у минулому лісових (72-75%) на сучасні (65-70%) польові ландшафти. Зазначено, що остепніння Середнього Побужжя проходить із південногосходу на північний-захід, охоплює поступово всю територію, і може призвести до заміни сучасного лісопольового ландшафту на польовий. Цей процес уже чітко прослідковується як у розвитку окремих геокомпонентів (кліматичні умови, грунти, рослинний і тваринний світ), так і загалом ландшафту Середнього Побужжя й потребує подальших досліджень.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ландшафт і паломництво
    (Київ : Геопринт, 2023) Денисик, Г. І.; Воловик, В. М.; Атаман, Л. В.
    Статус спадщини та її різні дискурси допомагають формувати доступ до сакральних місць паломництва, можуть мати складний, а іноді й суперечливий зв’язок із сучасними віруваннями іпрактиками паломників.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ландшафти воєнного походження: термінологія та її використання в туризмі
    (Київ : Геопринт, 2022) Денисик, Григорій; Кізюн, Алла; Атаман, Людмила
    Активний розвиток белігеративного ландшафтознавства тісно взаємопов’язаний з сучасними воєнними подіями в Україні. Дотичними до белігеративного ландшафтознавства, є сакральне (від лат. sacralis – священний) й тафальне (від лат. tafalny – поховання) ландшафтознавства. Сформовані ними поняття і терміни уже використовують у туризмі, особливо практиці проведення туристських екскурсій, змагань, олімпіад тощо. Белігеративні ландшафтні комплекси стають невід’ємною частиною сучасного туризму й правильне розуміння відповідних термінів і понять є необхідним.
  • Thumbnail Image
    Item
    Екотони в ландшафтній організації суходолу.
    (2022) Денисик, Г. І.; Кисельов, Ю. О.; Сонько, С. П.; Шлапак, В. П.; Максимено, Н. В.; Denysyk, H. I.; Kyselov, Y. O.; Sonko, S. P.; Shlapak, V. P.; Maksymenko, N. V.
    Мета статті – обґрунтувати ландшафтну концепцію екотонів. Екотони – широкі смугоподібні субширотні утворення на земній поверхні з поступовим переходом від однієї природної зони до іншої. Зазначається, що більшу частину суші займають різноманітні екотони, представлені екотонними ландшафтами – чергування лісів і тундри, лісів і степів, лісів і саван тощо. Показано, що в умовах глобальних змін клімату екотони мають суттєве значення, як у контексті загального фону земної поверхні так і регіональних особливостей ландшафтних структур. На відміну від екотонних ландшафтів виділено прикордонні ландшафти, які мають екстремальні значення кліматичних характеристик. До прикордонних ландшафтів належать арктичні й антарктичні пустелі, пустелі тропічного, субтропічного та помірного поясів. Екотони можуть функціонувати не лише на рівні планети, а й на регіональному та локальному рівнях (серед висотних поясів, долин річок, вододілів). Виокремлено геоботанічні аспекти екотонів на різних просторових рівнях. Звернено увагу, як на натуральні так і антропогенні екотони, зокрема викликані вирубуванням лісів у гірських районах. Розмір площ екотонів та їх значення в ландшафтному покритті землі зумовлюють необхідність формулювання принципів спеціальної наукової дисципліни – екотоністики. Об'єктом цієї дисципліни мають бути екотони, а предметом – становлення, динаміка та еволюція екотонів. У подальшому необхідні детальніші дослідження екотонних ландшафтів всіх рівнів організації ландшафтної оболонки Землі. Ці дослідження потрібно проводити ландшафтознавцям разом з екологами та фахівцями інших наук дотичних до досліджуваної проблеми.
  • Thumbnail Image
    Item
    Концепція ландшафту у сфері практичної діяльності: досвід Великої Британії.
    (2022) Чехній, В. М.; Chekhniy, Viktor Mykhaylovych
    На сьогодні дедалі більшого значення у контексті поствоєнних викликів, що незабаром постануть перед нашою державою, набуває досвід розвинених країн щодо залучення концепції ландшафту до системи ухвалення рішень, пов’язаних з розвитком територій. Мета цього дослідження – розкрити особливості реалізації концепції ландшафту у сфері практичної діяльності Великої Британії, продемонструвати її потенціал для вирішення широкого діапазону проблемних питань, що стоять перед суспільством у контексті сталого розвитку. Науковим фундаментом представлення ландшафту у сфері практичної діяльності у Великій Британії з кінця 1980-х років стала методологія оцінювання характеру ландшафту. На даний час, адаптована зокрема і до міських ландшафтів та ландшафтів узбереж, вона наскрізно проходить через різноцільові методичні документи у багатьох сферах практичної діяльності, що мають зв’язок з територією. Представлений за допомогою цієї методології характер ландшафту став складовою численних стратегій, політик і планів на різних рівнях адміністративно-територіального устрою держави, що забезпечує необхідне врахування при ухваленні рішень ландшафтних особливостей території у комплексному поєднанні природних, соціокультурних і перцепційних складових.