Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 13
  • Item
    Ресурсно-рекреаційний потенціал Вінницької області
    (Вінниця : ВДПУ, 2007) Чернова, Г. В.
    У статті розглянуто ресурсно-рекреаційний потенціал Вінницької області, який складають рекреаційні ресурси, які використовуються для туризму, лікування, оздоровлення, впливають на територіальну організацію рекреаційної діяльності регіону.
  • Item
    Природоохоронні пам'ятки природи Вінниччини
    (Вінниця : ВДПУ, 2005) Гудзевич, А. В.
    Визначено місце пам’яток у системі історико-культурної та природної спадщини Східного Поділля. Проведено ретроспективний аналіз охорони пам'яток в регіоні. Проведено оцінку просторового розподілу та динаміки пам'яток природи через систему компонентно-ландшафтної їх різноманітності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Передумови та фактори формування медико-географічної ситуації у Вінницькій області
    (Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, 2002) Мартусенко І. В.
  • Thumbnail Image
    Item
    Деякі особливості просторової організації та екологічні групи птахів агроландшафтів Вінниччини
    (Актуальні питання сучасної біологічної науки та методики її викладання: збірник наукових праць звітної наукової конференції викладачів за 2021-2022 н.р, 2022) Матвійчук, О. А.; Matviichuk, O. A.; Гладка, О. В.; Gladka, O. V.
    На землях сільськогосподарського призначення Вінницької області вивчені групи птахів з огляду на їхні трофічні потреби та місце гніздування; встановлена сезонна структура орнітоценозів характерних для регіону типів агроландшафтів: орних земель, пасовищ і сіножатей, полезахисних лісосмуг. Дослідженнями охоплені усі сезонні періоди 2019-2021 років в околицях сіл Лаврівка і Зарванці Вінницького району. Обліки проводили з використанням методу лінійних трансект на постійних маршрутах. За період досліджень були виявлені представники 5-ти екологічних груп птахів з огляду на місце гніздування та 9-ти екологічних груп з огляду на характер раціону. Встановлено, що упродовж року в таксономічному сенсі найбагатшою є орнітофауна полезахисних лісосмуг (46 видів) та пасовищ і сіножатей (45 видів), найбіднішим – орнітонаселення орних земель (29 видів).
  • Thumbnail Image
    Item
    Біологія та поширення гризунів в антропогенних ландшафтах Вінницької області
    (Вінницький держ. пед. ун-т імені Михайла Коцюбинського, 2020) Жалюк, В. П.; Zhaliuk, V.P.
    Вивчений видовий склад фауни дрібних ссавців Вінницької області. За даними, зібраними у ході польових досліджень, а також результатів відловів гризунів за допомогою пасток упродовж 2012-2019 рр., надані Вінницькою обласною санітарно-епідеміологічною станцією, матеріалами наукових публікацій, фахової літератури встановлено, що на території Вінницької області мешкає 13 видів мікромаммалій ряду Rodentia, які належать до 10 родів. З’ясовані відносна щільність населення, статева структура популяцій гризунів. Визначені статева структура популяцій фонових видів гризунів у різних типах природних та антропогенних ландшафтів Вінницької області, просторово-часова динаміка теріофауни області, особливості динаміки кількісних характеристик популяцій мікромаммалій упродовж 2012-2019 років у різних типах стацій. Отримані результати можуть бути використані при викладанні шкільного курсу біології, для моніторингу стану популяцій дрібних ссавців природних і антропогенних ландшафтів Вінницької області. За даними роботи можливе визначення локалітетів тих видів гризунів, які є шкідниками сільського та лісового господарства, або навпаки потребують охорони на території Вінницької області.
  • Thumbnail Image
    Item
    Епідеміологія гельмінтозів дітей молодшого шкільного віку Тиврівського району: дипломна робота
    (Вінницький держ. пед. ун-т імені Михайла Коцюбинського, 2019) Чорноморець, О.С.; Chornomorets, O.S.
    Наше дослідження спрямоване на аналіз та характеристику особливостей гельмінтів. В дипломній роботі проведено дослідження на захворювання гельмінтозами серед населення Тиврівського району у Тиврівській районній лікарні протягом 2014-2018 років. Встановлено наявність гельмінтів у різних вікових груп населення за 4 роки досліджень. На основі результатів дослідження, матеріалів наукових публікацій та фахової літератури представлені загальні та часткові механізми патогенної дії паразитів. Вказано, що за ці роки на території Тиврівського району спостерігалась висока інвазованість, як серед дітей так і серед дорослого населення. Результати, наведені в дипломній роботі, можуть бути використані у подальших дослідженнях Тиврівського району та прогнозуванні динаміки ураження в подальшому. За отриманими даними можна встановити тенденцію і причини ураження та шляхи зниження рівня захворюваності на гельмінтоз в межах м. Тиврова та районі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Структура авіфауни агроценозів Східного Поділля
    (Вінниця, 2021, 2021) Матвійчук, О. А.; Matviichuk, O. A.; Гладка, О.В.; Hladka, O.V.
    Вивчений видовий склад населення птахів найхарактерніших для умов Східного Поділля типів агроландшафтів: орних земель, полезахисних лісосмуг, пасовищ і сіножатей. Дослідження проводили упродовж всіх сезонних періодів 2019-2021 років в околицях сіл Зарванці і Лаврівка Вінницького району. Обліки проводили маршрутним методом на постійних трансектах, завдовжки в 3 км кожен. За період досліджень було виявлено 81 вид птахів (59 родів, 33 родини, 13 рядів). Найширше представлений ряд Горобцеподібних – 50 видів або 61,7% загального складу авіфауни території. Серед відмічених птахів домінують гніздові і перелітні (40 видів) та осілі птахи (27 видів).
  • Thumbnail Image
    Item
    Вінницька область у світлі адміністративно-територіальної реформи 2020 року
    (Вінниця, 2020, 2020) Гудзевич, А.В.; Hudzevych, A.V.
    Публікація присвячена актуальному питанню організації адміністративно-територіального устрою Вінницької області в умовах його державного реформування. Коротко описані історичні аспекти формування адміністративно-територіального устрою області на різних етапах територіального становлення. Проаналізовано основні здобутки нового адміністративно-територіального устрою України й Вінниччини. Визначено основні нагальні проблеми, які зумовлені реформуванням місцевого самоврядування й територіальної організації влади на рівні області в процесі децентралізації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Птахи Вінниччини
    (Вінниця: ТОВ «Нілан-ЛТД», 2017) Матвійчук, О. А.; Матвейчук, А. А.; Matviichuk, O. A.; Пірхал, А. Б.; Пирхал, А. Б.; Pirkhal, A. B.; Відуецький, А. В.; Видуетский, А. В.; Viduetsky, A. V.
    Визначник охоплює 240 видів птахів, які нині реєструються, або були виявлені на території Вінницької області в минулому. Кожен із видів проілюстрований фотографіями, які демонструють характер оперення птахів у різні сезони року, особливості їх вбрання з огляду на вік та стать. Крім того, видові нариси містять стислу інформацію про характерні риси птаха, які полегшують його видову ідентифікацію в польових умовах. Наведені відомості про характер перебування та поширення кожного виду птаха на теренах області, його відносну чисельність, раціон та охоронний статус. Книга призначена для фахівців біології, екології, краєзнавців, натуралістів, викладачів вищої і середньої школи, студентів природничих факультетів. Буде цікава працівникам різних галузей народного господарства, які займаються питаннями раціонального природокористування та охорони природи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Аналіз впливу геотопу на стан польових ландшафтів Вінниччини
    (Вінниця, 2011) Панасенко, Б. Д.; Panasenko, B.
    Стаття про проблеми функціонування і розвитку сільськогосподарських антропогенних ландшафтів Вінницької області. Розглянуто причини їх трансформації, запропоновано конкретні кроки щодо оптимізації сільськогосподарських ландшафтів.