Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 9 of 9
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості мезоструктурної організації листка та анатомічної будови стебла тютюну за дії інгібіторів росту.
    (Біологія та екологія, 2021) Рогач, В. В.; Талалаєва, О. С.; Кур’ята, В. Г.; Рогач, Т. І.; Rohach, V. V.; Talalayeva, O. S.; Kuryata, V. G.; Rohach, T. I.
    Рослини тютюну сорту Тернопільський 14 обробляли інгібіторами гібереліну 2-ХЕФК, EW-250 та CCC-750. Під впливом антигіберелінів потовщувалися листкові пластинки тютюну за рахунок розростання хлоренхіми. Найбільше зростання товщини листків встановлено після застосування 2-ХЕФК та EW-25. Ці самі препарати збільшували об’єм клітин стовпчастої паренхіми. Розміри клітин губчастої паренхіми за дії інгібіторів гібереліну достовірно зменшувалися. Встановлено, що ССС-750 збільшував кількість клітин епідермісу на одиницю абаксіальної поверхні листка, а 2-ХЕФК і EW-250 зменшували. Усі інгібітори росту зменшували кількість продихів та збільшували площу продихів. Усі препарати потоншували шар первинної перидерми, а ретарданти потовщували шар коленхіми. EW-250 збільшував розміри клітин склеренхімних волокон, тоді як інші препарати їх зменшували. Усі антигібереліни потовщували оболонки клітин склеренхіми. Етиленпродуцент збільшував товщину шару вторинної перидерми, а інші препарати цей показник зменшували. EW-250збільшував, 2-ХЕФК зменшувала, а ССС-750 не змінював товщину шару ксилеми. Діаметр найбільших судин зменшувався за дії 2-ХЕФК та ССС-750 і не змінювався після обробки EW-250.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вміст азоту у органах цукрового буряка за використання хлормекватхлориду
    (Stockholm, Sweden, 2020) Дашківська, М. О.; Дашковская, М. А.; Dashkivska, M. O.; Сітнікова, Є. О.; Ситникова, Е. А.; Sitnikova, E. A.; Шевчук, О. А.; Shevchuk, О. А.
    Дані проведених досліджень свідчать про те, що обробка хлормекватхлоридом суттєво впливає на вміст та перерозподіл азоту у рослин цукрового буряка. В коренеплодах рослин цукрового буряка під впливом препарату відмічалося зниження вмісту загального азоту, що зумовлено зменшенням вмісту небілкового азоту. Отже, застосування ретарданту створює передумови для кращого дозрівання рослин цукрового буряка
  • Thumbnail Image
    Item
    Вміст азоту у органах цукрового буряка за використання хлормекватхлориду
    (Stockholm, Sweden, 2020-04-27) Дашківська, М. О.; Дашковская, М. А.; Dashkivska, M. O.; Сітнікова, Є. О.; Ситникова, Е. А.; Sitnikova, E. A.; Шевчук, О.А.; Shevchuk, О. А.
    Дані проведених досліджень свідчать про те, що обробка хлормекватхлоридом суттєво впливає на вміст та перерозподіл азоту у рослин цукрового буряка. В коренеплодах рослин цукрового буряка під впливом препарату відмічалося зниження вмісту загального азоту, що зумовлено зменшенням вмісту небілкового азоту. Отже, застосування ретарданту створює передумови для кращого дозрівання рослин цукрового буряка.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив штамів Bradyrhizobium japonicum та ретарданту на анатомічну будову рослин сої
    (Вінниця, 2020, 2020) Голунова, Л.А.; Golunova, L. A.
    На культурі сої (Glycine max (Merr.) L.) вивчався вплив передпосівної інокуляції насіння Bradyrhizobium japonicum 634б й Bradyrhizobium japonicum 30 та хлормекватхлориду на анатомічну будову рослин. Виявлено зміни мезоструктурної організації листка та будови стебла сої за дії застосованих препаратів. Встановлено, що передпосівна інокуляція насіння штамами Bradyrhizobium japonicum 634б й 30 впливала на формування фотосинтетичного апарату рослин. Як обробка насіння бульбочковими бактеріями так і комплексна дія препаратів призводили до потовщення листкових пластинок, формування більш потужної стовпчастої асиміляційної тканини листка. Виявлено позитивний вплив застосування штамів на анатомічну будову стебла проти спонтанної інокуляції аборигенною мікрофлорою. За сумісної дії препаратів відмічалося потовщення стебла дослідних рослин та кращий розвиток коленхіми й склеренхіми, що сприяло підвищенню його міцності та посилювало стійкість проти вилягання.
  • Thumbnail Image
    Item
    Динаміка перерозподілу фосфору та різних форм азоту між органами рослин соняшнику за дії регуляторів росту
    (Вінниця, 2020, 2020) Рогач, Т.І.; Рогач, Т.И.; Rоgаch, T.I.
    В статті розглядаються особливості накопичення та перерозподілу азоту та фосфору між органами рослин соняшнику в онтогенезі під впливом трептолему, хлормекватхлориду та їх суміші. За обробки соняшнику регуляторами росту посилювався гідроліз білків у вегетативних органах і відтік білкової форми азоту до плодів. Хлормекватхлорид та його суміш із трептолемом сприяли накопиченню фосфору у насінні. Більш ефективним було застосування ретарданту та його суміші із стимулятором росту.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості ростових процесів рослин Nicotiana tabacum під впливом антигіберелінових препаратів
    (Вінниця, 2019, 2019) Ковганич, Л. В.; Kovhanych, L.V.; Рогач, Т.І.; Рогач, Т.И.; Rоgаch, Т.І.
    Тези присвячені вивченню впливу ретарданту тебуконазолу та етиленпродуцента есфону на морфогенез рослин тютюну. За дії антигіберелінових препаратів відбувалося потовщення стебел та гальмування росту рослин у першій половині вегетаційного періоду. В кінці вегетації лінійні розміри дослідних рослин були близькими до контролю у зв’язку із припиненням ретардантного впливу на тютюн. Під впливом тебуконазолу на рослинах функціонувала більша кількість листків порівняно з контролем, і особливо з есфоном. Есфон також негативно впливав на накопичення сухої речовини рослинами. У зв’язку із неоднозначністю впливу антигіберелінових препаратів на рослини тютюну необхідно продовжити експериментальні дослідження.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив регуляторів росту на якість насіння соняшнику
    (Вінниця, – 2019., 2019) Рогач, Т.І.; Рогач, Т.И.; Rоgаch, Т.І.
    В статті розглядаються зміни якісних характеристик насіння за дії хлормекватхлориду, трептолему та їх сумісного застосування на посівах соняшнику. За обробки рослин регуляторами росту відмічалося зменшення вмісту азоту, вуглеводів, при цьому підвищувалась олійність насіння та знижувалась активність його ліпаз, покращувались якісні характеристики соняшникової олії. Більш ефективним було застосування хлормекватхлориду або його суміші із трептолемом.
  • Thumbnail Image
    Item
    Зміни у морфогенезі соняшнику за дії регуляторів росту
    (Вінниця, – 2018., 2018) Рогач, Т.І.; Рогач, Т.И.; Rоgаch, Т.І.
    Тези присвячені вивченню впливу ретарданту хлормекватхлориду, стимулятора росту трептолему та їх суміші на ріст і розвиток рослин соняшнику впродовж вегетації. Встановлено, що під впливом рістрегуляторів збільшувалася товщина стебла та кореневої шийки, при цьому у варіантах із застосуванням ретарданту висота соняшнику була нижчою контролю на 9-16%. За дії регуляторів росту зростала площа листя, максимальні 32,4% зафіксовані на початку цвітіння під впливом хлормекватхлориду. Однак кількість листків на дослідних рослинах не істотно відрізнялася від контролю. Соняшник, оброблений рістрегуляторами, більш інтенсивно накопичував суху речовину. Під впливом хлормекватхлориду, трептолему та їх суміші зростала врожайність культури до 25%.
  • Thumbnail Image
    Item
    Перерозподіл різних форм вуглеводів в надземних органах Helianthus annuus L. під впливом регуляторів росту в онтогенезі
    (Вінниця: ТОВ «Нілан-ЛТД», 2018) Рогач, Т.І.; Рогач, Т.И.; Rogach, Т.І.; Rohach, Т.І.
    Стаття присвячена вивченню впливу ретарданту хлормекватхлориду, стимулятора росту трептолему та їх суміші на накопичення і перерозподіл різних форм вуглеводів у надземних органах соняшнику впродовж вегетації. Встановлено, що за дії регуляторів росту посилювався транспорт редукуючих цукрів і крохмалю з листків та стебел до кошиків і насіння, внаслідок чого покращувалася продуктивність культури. Погодні умови вегетації істотно впливали на накопичення і перерозподіл різних форм вуглеводів. Посушливі умови вегетації сприяли накопиченню нетранспортної форми цукрів – сахарози, як у контролі, так і в досліді. Ретардант та його суміш із стимулятором росту нівелювали негативний вплив високих температур та нестачі вологи за рахунок зменшення вмісту сахарози і збільшення транспортних форм цукрів. Найефективнішим за роки дослідження виявилося застосування хлормекватхлориду та його суміші із трептолемом.