Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Thumbnail Image
    Item
    The influence of synthetic growth promoters on morphophysiological characteristics and biological productivity of potato culture
    (Modern Phytomorphology, 2020) Rohach, V. V.; Rohach, T. I.; Kylivnyk, A. M.; Polyvanyi, S. V.; Bayurko, N. V.; Nikitchenko, L. O.; Tkachuk, O. O.; Shevchuk, O. A.; Hudzevych, L. S.; Levchuk, N. V.
    The influence of synthetic plant growth promoters of 1-NAA, GA3 and 6-BAP on growth, leaf apparatus and productivity of the Santé potato culture is investigated. It is found that GA3 increased plant height, number of leaf blades, and weight of their dry matter. All preparations increased leaf area and thickened leaf chlorenchyma. The volume of columnar parenchyma cells increased under the action of GA3 and 6-BAP, and the cell size of the spongy parenchyma only after the use of GA3. The stem chlorophyll-bearing parenchyma thickened under the action of 6-BAP. In the plants, treated with 6-BAP, the content of chlorophyll in leaves and chlorophyll index of plants increased. The leaf index increased after the use of GA3 and 6-BAP. Under the action of GA3, the net productivity of photosynthesis increased. All growth promoters increased the dry weight of the whole plant and the yield of potato tubers.
  • Thumbnail Image
    Item
    Продуктивність редису за дії різнонаправлених регнуляторів росту рослин
    (Вінниця, 2021, 2021) Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.; Мотреску, М.Д.; Motrescu, M.D.; Зубчук, К.А.; Zubchuk, K.A.; Самородова, С.О.; Samorodovaya, S.A.
    Застосування ретардантів етефону (0,25 %) та хлормекватхлориду (0,25 %) на рослинах редису сорту Зоря у фазу формування 2-х листків зумовлювало суттєві зміни у морфогенезі рослин: зменшувалась висота рослин, збільшувались маси листків, коренеплодів та площа листкової поверхні. Препарати позитивно впливали на продуктивність рослин редису. За використання етефону підвищувалась маса коренеплодів редису на 15 %, а за дії хлормекватхлориду – на 28 %. Застосування різних за механізмом дії стимуляторів росту рослин (бурштинова кислота та реастим) та ретардантів (хлормекватхлорид та етефон) підвищувалась схожість насіння редису у порівнянні з контрольним варіантом.
  • Thumbnail Image
    Item
    Зміна анатомо-морфологічних показників бобів кормових за використання препаратів інгібіторного типу
    (Publishing, Munich, Germany, 2020) Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.
    Встановлено, що синтетичні регулятори росту рослин інгібіторного типу – 0,25 %-ий хлормекватхлорид (ХМХ-750) та 0,25 %-ий есфон – призводили до значних у морфогенезі культури бобів кормових сорту Білун, що супроводжувалося підвищенням показника сирої маси листків, вкороченням міжвузлів та потовщенням стебла в середній його частині. Виявлено, що препарати по-різному впливали на довжину головного кореня культури бобів кормових. За дії 0,25%-го есфону показник зменшувався на 8%, тоді як використання 0,25%-го хлормекватхлориду призводило до підвищення цього показника на 17%. Проте обидва застосовані ретарданти сприяли кращому відростанню бічних коренів. Ретарданти викликали зменшення площі листкової поверхні у рослин бобів кормових в середньому на 36 %.
  • Thumbnail Image
    Item
    Біометричні показники розсади огірка посівного перед висаджуванням у грунт за дії різнонаправлених регуляторів росту рослин
    (Cognum Publishing House, London, United Kingdom, 2020) Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.
    Передпосівне замочування насіння огірків гібриду Гейм регуляторами росту етефоном (0,25 %) та епіном (1 мл/л) призводило до посилення ростових процесів надземної та підземної частин рослин, а також до підвищення якості розсади. Виявлено, що за дії стимулюючого препарату епіну приріст стебла у висоту збільшувався на 35 % у порівнянні з контролем, а застосування препарату інгібіторного типу етефону викликало зменшення даного показника на 3 %, але це не призвело до зниження якості розсади. За дії препаратів підвищувалась середня маса надземної частини та посилювалося наростання листкової поверхні рослин.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив маси садильних бульб на продуктивність сортів картоплі
    (Osaka, Japan, 2020) Князюк, О. В.; Knyazuk, O. V.; Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.; Насонова, В. Б.; Nasonova, V. B.; Сандуляк, Т. М.; Sandulyak, T. M.
    Метою роботи було висвітлення результатів досліджень впливу маси садильних бульб на продуктивність різних сортів картоплі. Дослідження проводили на сортах картоплі Кобза та Берегиня. Встановлено, що садильний матеріал масою 150 – 200 г забезпечував достовірний приріст маси і кількості бульб при обліку врожаю. Кількість бульб у врожаї зростала при збільшенні числа стебел на кущі. У сорту Кобза приріст кількості бульб визначався переважно числом стебел у кущі, а маса садильних бульб майже не впливала на даний показник. У сорту Берегиня бульбоутворення залежало як від числа стебел у кущі, так і від маси садильних бульб
  • Thumbnail Image
    Item
    Анатомо-морфологічні показники вегетативних органів культури цукрового буряка за дії ретардантів
    (Вінниця: ВДПУ, 2018) Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.
    В статті представлені результати досліджень по вивченню впливу ретардантів – есфону (0,2%) та тебуконазолу (0,5%) на анатомо-морфологічні показники вегетативних органів культури цукрового буряка. Встановлено, що обробка культури цукрового буряка ретардантами призводила до змін анатомічних показників коренеплодів: збільшення їх ширини та зменшення довжини. Обробка рослин цукрового буряка 0,2%-им есфоном та 0,5%-им тебуконазолом у період утворення 10-12 листків призводить до збільшення кількості судинно-волокнистих пучків та зменшення їх висоти. За дії 0,5%-го тебуконазолу у дослідних рослин збільшувалося відношення флоеми до ксилеми, а під впливом 0,2%-го есфону даний показник практично не змінювалося. Встановлено, що за дії 0,5%-го тебуконазолу відбувалися зміни у мезофілі листка цукрового буряка. Препарат призводив до потовщення листкової пластинки, яке відбувалося за рахунок збільшення об'єму стовпчастої паренхіми та лінійних розмірів губчастої паренхіми. Отже, підвищувався парціальний об'єм хлоренхіми. За дії препарату збільшувались кількість продихів та їх площа, проте зменшувались розміри основних клітин епідермісу та продихових клітин.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження рідкісних та зникаючих ефемероїдів України
    (Sheffield : Science and education LTD, 2018) Кондратюк, О. О.; Kondratyuk, O. O.; Скавронська, В. О.; Скавронская, В. О.; Skavrovskaya, V. O.; Поляк, А. В.; Polyak, A. V.; Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.; Ткачук, О. О.; Tkachuk, O. O.
    Аналіз літературних даних свідчить про те, що сучасний стан рослин-ефемероїдів не цілком досліджений і потребує подальшого вивчення стану питання, оскільки серед сфероїдів є велика кількість рідкісних та зникаючих видів рослин.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методичні рекомендації з основ педагогічної майстерності вчителя біології
    (Вінниця : ВДПУ, 2017) Нікітченко, Л. О.; Никитченко, Л. А.; Nikitchenko, L. O.; Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.
    Методичні рекомендації з курсу «Основи педагогічної майстерності»» дають можливість поставити у центр уваги особистість студента, але не тільки у суто психологічному плані, а й у безпосередньому зв’язку із змістом майбутньої професійної діяльності, розвивають у майбутніх вчителів потребу професійно саморозвиватися і самовдосконалюватися; максимально повно проявляти свій індивідуальний потенціал, творчо його самореалізовувати у професійній діяльності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дія ретардантів на морфогенез, газообмін і продуктивність цукрових буряків
    (Вінниця : ТВОРИ, 2015) Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.; Кур'ята, В. Г.; Курьята, В. Г.; Kuriata, V. H.
    У монографії узагальнено літературні й експериментальні дані про вплив ретардантів та етиленпродуцентів на ростові процеси і продуктивність цукрових буряків, описано механізм дії, метаболізм та екологічні аспекти застосування у рослинництві. Розглянуто питання впливу різних за механізмом дії рістгальмуючих регуляторів росту – декстрелу та паклобутразолу на активність гіберелінів і вміст різних форм абсцизової кислоти, фотосинтетичний апарат, морфогенез і продуктивність, а також на накопичення та перерозподіл елементів мінерального живлення у вегетативних органах рослин цукрового буряка. Обговорюються післядія ретардантів на насіннєву продуктивність і якість насіння цукрового буряка при висадковому способі вирощування та особливості насіннєвої продуктивності культури при обробці квітконосних пагонів ретардантами. Для викладачів, студентів, аспірантів, докторантів біологічних спеціальностей вищих педагогічних закладів освіти.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив декстрелу та паклобутразолу на продуктивність цукрового буряка
    (ВДПУ, Вінниця, 2017) Шевчук, О. А.; Shevchuk, O. A.
    Вивчали вплив паклобутразолу (0,05% та 0,025%) і декстрелу (0,3%) на морфогенез, продуктивність, мезоструктурну та асиміляційну активність, а також активність гіберелінів і вмісту різних форм абсцизової кислоти у листках цукрового буряка. Встановлено, що зменшення площі листків супроводжується їх потовщенням за рахунок збільшення розмірів клітин стовпчастої та губчастої паренхіми, зменшенням розмірів клітин епідермісу і зростанням кількості продихів на одиницю площі листка. Інтенсивність фотосинтезу листків дослідних рослин була нижчою, ніж контрольних, а частка дихальних процесів у їх вуглекислотному газообміні – більшою. Декстрел та паклобкутразол по-різному впливали на співвідношення листкового і мезофільного опорів дифузії СО2 та концентрацію вуглекислоти у міжклітинниках, що свідчить про різну спрямованість регуляції активності асиміляційного апарату за їх участі. Встановлено, що обробка рослин цукрового буряка 0,025%-им паклобутразолом у період утворення 20-22 листків призводила до зменшення активності вільних гіберелінів, збільшення вмісту вільної абсцизової кислоти (АБК) і зменшення зв’язаної форми АБК в листках. Виявлено, що обробка рослин ретардантами знижує відношення мас сухих речовин гички до коренеплоду, що свідчить про перерозподіл асимілятів на користь росту маси коренеплоду і підвищення показника господарської ефективності урожаю. Найбільш ефективна регуляція продукційного процесу цукрових буряків відбувається при застосуванні розчину 0,025%-го паклобутразолу у період утворення 14-16 листків, що дозволяє підвищити урожайність коренеплодів на 22%, а цукристість – на 1,3%.