Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 5 of 5
  • Thumbnail Image
    Item
    Вдосконалення методів очищення стічних вод від іонів хрому
    (Київ: Світ Успіху, 2020) Сакалова, Г. В.; Sakalova, H. V.; Василінич, Т. М.; Vasylinych, T. M.; Петрук, Г. Д.; Petruk, H. D.
    Робота присвячена розробці наукових технологій очищення стічних вод промислових підприємств від іону хрому шляхом адсорбції за допомогою бентоніту Черкаського родовища в динамічних умовах. Перспективність та ефективність застосування бентонітових глин для очищення стічних вод підтверджуються їх перевагами перед іншими сорбентами, а саме, вони виграють у доступності, вартості та можливості регенерації та багаторазовому використанні. Визначено рівень очищення стічних вод під час адсорбції полютантів шаром сорбенту в статичних умовах та в умовах ідеального перемішування при різних концентраціях іонів хрому (III) та кількостях дозованого сорбенту. Істотна різниця в рівні очищенні коливається в межах 70 ÷ 87% і більшою мірою залежить від концентрації іонів хрому. Було встановлено, що час очищення однакових обсягів розчинів для низьких концентрацій майже в два рази коротший при постійному перемішуванні і такого ж рівня очищення можливо досягни за умов нерухомого шару сорбенту при вихідних концентраціях 1500 мг / дм3. Розроблено технологічні схеми очищення стічних вод від забруднення іонами важких металів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Оцінка ефективності використання відпрацьованого глинистого сорбенту: колективна монографія
    (Львів: ТзОВ "ЗУКЦ", 2020) Сакалова, Г. В.; Sakalova, H. V.; Василінич, Т. М.; Василінич, Т. М.; Петрук, Г. Д.; Petruk, H. D.; Трач, І. А.; Trach, I. A.
    У роботі визначено основні методи виведення поживних речовин зі стічних вод, представлені перспективні технології та методи.Містить рекомендації щодо оптимальних умов осадження аміачного азоту з іонообмінного регенератора для подальшого використання в якості амонійного добрива.В ході досліджень іонообмінний матеріал природного цеоліту Сокирницького родовища насичували полютантом до проскоку, після чого іонообмінний матеріал регенерувався перекачуванням через нього 30 г / л NaCl. Максимальна насиченість іонообмінного матеріалу визначалася збільшенням електропровідності розчину на виході з колони.Дослідження проводили при різних мольних співвідношеннях іонів магнію та фосфату та при різних значеннях рН. Отримані дані порівнювали з початковими концентраціями в модельному розчині відповідних іонів для визначення ефективності осадження. Встановлено максимальну ефективність видалення азоту амонієм. За результатами найкращих варіантів проведено осадження реальних іонообмінних концентратів. Рівень вологи встановлювали під час сушіння мінеральних добрив. На основі значень вологості ми визначили вміст осаду, який близький до кількості молекул води до формули добрива MgNH4PO4 ∙ 5H2O. Охарактеризовано комплексне фосфорне добриво струвіт. Було проведено порівняльну агрономічну оцінку синтетичного струвіту. Визначено вплив струвіту на процеси проростання культурних рослин. Результати показують, що спосіб отримання струвіту суттєво не впливає на процеси проростання пшениці, а визначальним фактором ефективності добрив є спосіб його внесення та дозування.
  • Thumbnail Image
    Item
    Очищення стічних вод від іонів хрому природними сорбентами. Технологічні аспекти
    (Хмельницький, 2018) Сакалова, Г.В.; Sakalova, H. V.
    Робота присвячена розробці технології очищення стічних вод шкіряно-хутрового виробництва від іонів хрому шляхом адсорбції бентонітом Черкаського родовища в статичних умовах. Перспективність та ефективність бентонітових глин для очищення стічних вод підтверджена їх перевагами перед іншими сорбентами, а саме вони виграють в доступності, собівартості та можливості регенерації і багаторазовому використанні. Проведені дослідження підтвердили доцільність використання бентонітових глин для очищення хромовмісних стічних вод. Процеси адсорбції адаптовані до відомих технологічних схем очищення стічних та поверхневих вод, що забруднені іонами важких металів; досліджені технологічні аспекти очищення стічних вод шляхом адсорбції на природних дисперсних сорбентах. Як найбільш оптимальний метод відділення відпрацьованого сорбенту обрано його осадження під дією сили тяжіння. Дозування флокулянта дозволяє прискорити процес і збільшити ступінь осадження. Визначено основні параметри процесу осадження використаного сорбенту. Представлені основні варіанти регенерації відпрацьованих сорбентів. Розроблено технологічні схеми очищення стічних вод від іонів важких металів з подальшою регенерацією та осадженням відпрацьованих сорбентів. Одержав подальший розвиток метод послідовної адсорбції, згідно з яким на першій стадії відбувається поглинання хрому (одинарна сорбція чи хроматографічне розділення), а на другій – послідовно адсорбція аніонів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Аналіз сучасних напрямків розвитку екологічно-безпечного житла
    (Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2017) Сакалова, Г. В.; Sakalova, H. V.; Любчак, Ю. С.; Liubchak, Yu. S.
    Досліджено вплив будівельних матеріалів на навколишнє середовище і організм людини, в результаті їх використання, а також негативний вплив на навколишнє середовище і організм людини, що виникає при побудові та експлуатації житлових будинків.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження методу хімічної десорбції для вилучення іонів нікелю(II) з бентонітових глин
    (Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2017) Сакалова, Г. В.; Sakalova, H. V.; Коваль, Н. О.; Koval, N. O.; Кащей, В. А.; Kashchei, V. A.
    У статті розглянута проблема накопичення відпрацьованих сорбентів; охарактеризовано основні методи десорбції забруднюючих речовин і регенерації сорбентів; досліджено ефективність методу хімічної десорбції для вилучення іонів нікелю (II) з бентонітових глин; розглянуті основні шляхи утилізації відпрацьованих сорбентів.