Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 4 of 4
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості росту рослин буряка за дії стимуляторів розвитку
    (Актуальні питання сучасної біологічної науки та методики її викладання: збірник наукових праць звітної наукової конференції викладачів за 2021-2022 н.р, 2022) Ходаніцька, О.О.; Khodanitska, O.O.
    Вивчали вплив стимуляторів розвитку Бетастимуліну та Регопланту на процеси проростання, розвиток листкового апарату та врожайність рослин столового буряка. Було встановлено, що за використання препаратів збільшувалися енергія проростання та лабораторна схожість, формувалися проростки з краще розвиненими пагонами та коренями. Внесення регуляторів росту сприяло формуванню більшої кількості листків у прикореневій розетці порівняно з контролем. Врожайність коренеплодів під впливом стимуляторів росту також збільшувалася.
  • Thumbnail Image
    Item
    Morphogenesis of mustard white under the action of the antigibberellic preparation chlormequat chloride
    (Modern Phytomorphology, 2020) Polyvanyi, S.V.; Golunova, L.A.; Baiurko, N.V.; Khodanitska, O.O.; Shevchuk, V.V.; Rоgаch, Т.І.; Tkachuk, O.O.; Knyazyuk, O. V.; Zavalnyuk, O. L.; Shevchuk, O.A.
    The research in question reveals the influence of the antigibberellic preparation-chlormequat chloride-on growth processes, morphogenesis, content of pigments, leaf mesostructure and functioning of the leaf apparatus of white mustard plants (Sinapis alba L.). It is established that CCS-750 reduces plant height by 4.09% overall. Inhibition of growth processes at the start of the growing season by the retardant led to the formation of more leaves throughout the whole period of vegetation. Similarly, leaf area increased significantly in the experimental version. The basis of such changes was the enlarged stem branching under the action ofthe preparation. Treatment of mustard plants in the budding phase caused optimization of the leaf anatomical structure; there wasthickening of the assimilation parenchyma due to the expansion of its cells. The use of the quaternary ammonium salt of chloroquatechloride led to an increase in the amount of chlorophyll in the mustard leaves.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості ростових процесів та продуктивність рослин редису за використання ретардантів
    (2020) Шевчук., О.А.; Ходаніцька, О.О.; Ватаманюк, О.В.; Вергеліс, В.І.; Шевчук, О.А.; Ходаницкая, Е.А.; Ватаманюк, О.В.; Вергелис, В.И.; Shevchuk, O.A.; Khodanitska, O.O.; Vatamanyuk, О.V.; Vergelis, V.I.
    Одним з перспективних напрямків в овочівництві є підвищення стійкості рослин до несприятливих факторів росту з одночасним збільшенням продуктивності. Метою роботи було висвітлення результатів досліджень регуляції ростових процесів та продуктивності рослин редису під впливом препаратів ретардантної дії Хлормекватхлориду та Етефону. Дослідження проводили на рослинах редису сорту Зоря. Проведено обробку рослин редису у фазі формування двох листків 0,25 %-им розчином Етефону та 0,25 %-им розчином Хлормекватхлориду до повного змочування листків, а контрольні рослини – водопровідною водою. У процесі досліджень визначено морфометричні показники рослин, площу листкової поверхні, урожайність та вміст хлорофілу у листках рослин. Застосування ретардантів Етефону (0,25 %) та Хлормекватхлориду (0,25 %) на рослинах редису сорту Зоря у фазу формування 2-х листків зумовлювало суттєві зміни у морфогенезі рослин: зменшувалась висота рослин, збільшувались маси листків, коренеплодів та площа листкової поверхні. Обробка рослин етиленпродуцентом Етефоном (0,25 %) гальмувала висоту рослин на 19 %, а застосування онієвого ретарданту Хлормекватхлориду (0,25 %) пригнічувало ріст на 4 %. Досліджено, що за використання ретардантів збільшувалась кількість та маса листків у досліджуваних рослин редису у порівняні з контрольним варіантом: за дії Етефону (0,25 %) на 14% та 5 % відповідно, а за обробки Хлормекватхлоридом (0,25 %) – на 14 % та 22 % відповідно. Встановлено, що ретарданти підвищували показники площі листкової поверхні рослин редису. За обробки Хлормекватхлоридом площа листкової поверхні підвищувалася на 22 % у порівняні з контролем. Застосування Етефону було менш ефективним, оскільки даний показник підвищувався лише на 11%. Препарати позитивно впливали на продуктивність рослин редису. За використання Етефону підвищувалась маса коренеплодів редису на 15 %, а за дії хлормекватхлориду – на 28 %.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив хлормекватхлориду на морфогенез, формування донорно-акцепторної системи та продукційний процес олійних культур
    (Sciemcee Publishing. 2019, 2019) Кур'ята, В.Г.; Курьята, В.Г.; Kuryata, V. G.; Поливаний, С.В.; Полываный, С.В.; Polyvanyi, S.V.; Рогач, Т.І.; Рогач, Т.И.; Rоgаch, Т.І.; Ходаніцька, О.О.; Ходаницкая, Е.А.; Khodanitska, O.O.; Рогач, В.В.; Rogach, V. V.
    Анотації Вивчено вплив ретарданту хлормекватхлориду на продуктивність, анатомічні, морфологічні особливості та функціонування листкового апарату олійних культур. Застосування препарату в період бутонізації призводило до збільшення кількості плодів на рослинах. Використання ретарданту не викликало накопичення залишкових кількостей препарату в насінні зверх дозволених норм. Застосування хлормекватхлориду сприяло збільшенню кількості та маси листків, площі листкової поверхні рослин маку олійного, льону олійного та соняшнику. В основі таких змін було посилене галуження стебла за дії препарату. Підсилення донорної функції рослин під впливом хлормекватхлориду відбувалося також внаслідок мезоструктурних змін в листках - формувався більш потужний шар хлоренхіми, зростали лінійні розміри хлоренхімних клітин. Покращення фітометричних і мезоструктурних показників листків за дії хлормекватхлориду сприяло посиленню фотосинтетичної активності листкового апарату. За дії ретарданту відбувався перерозподіл фотоасимілятів з вегетативного росту на потреби карпогенезу, що забезпечувало зростання урожайності та якості продукції.