Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 8 of 8
  • Thumbnail Image
    Item
    Методологічні основи дослідження раціонального використання та охорони сакральних ландшафтів на регіональному рівні
    (Вінниця: ВДПУ, 2019) Атаман, Л. В.; Ataman, L. V.
    Розглянуто методологічні основи дослідження сакральних ландшафтів, їх раціонального використання та охорони на регіональному рівні, охарактеризовано принципи і методи пізнання сакральних ландшафтів. Визначено найбільш оптимальні підходи, принципи та методи дослідження раціонального використання та охорони сакральних ландшафтів, а саме дослідження їх сучасного стану, структури та особливостей функціонування, враховуючи наявний вітчизняний та зарубіжний досвід їх реконструкції і збереження. Запропоновано найбільш оптимальні заходи щодо раціонального використання та охорони сакральних ландшафтів на регіональному рівні у процесі формування сучасних проектів відбудови сакральних об’єктів та раціонального використання земельних ресурсів і формування природоохоронних територій. Охарактеризовано роль діяльності державних структур для оптимізації управління сакральними об’єктами та роботи господарських, релігійних і туристичних організацій для прийняття рішень щодо використання сакральних ландшафтів. Проаналізовано значення оцінювання ступеня раціонального використання та охорони сакральних ландшафтів, їх вплив як спадщини на розвиток регіону загалом та для окремих сфер господарства. Визначено, що дослідження раціонального використання та охорони сакральних ландшафтів регіону дасть змогу розробити практичні рекомендації щодо збереження й використання сакральних об’єктів в сучасних соціально-економічних умовах. Охарактеризовано роль реалізації цільових програм розвитку окремих галузей народного господарства та запровадження проектів з розвитку релігійного туризму, а також ландшафтних проектів створення історико-архітектурних заповідників в межах певного регіону.
  • Thumbnail Image
    Item
    Атрактивність сакральних ландшафтів м. Вінниці
    (Вінниця: ВДПУ, 2017) Атаман, Л. В.; Ataman, L. V.
    Розглянуто найвизначніші сакральні ландшафти міста Вінниці. Детально охарактеризовано найвідоміші та найбільш значимі релігійні об’єкти міста, які на сьогодні активно функціонують, як релігійні, паломницькі та туристичні об’єкти. Запропоновано методику визначення атрактивності сакральних просторів (в тому числі ландшафтів) на основі певних характеристик та ознак серед яких важливе значення мають яскравість, естетичність сакрального ландшафту, його інформаційна привабливість і т.п. Визначено коефіцієнти привабливості (атрактивності) сакральних ландшафтів міста Вінниці. Обґрунтовано доцільність використання сакральних ландшафтів міста Вінниці у туристичній сфері, так як сакральні ландшафти є невід’ємною складовою розвитку туристичної діяльності регіону завдяки виконанню ряду важливих функцій, серед яких сакральна, консолідуюча, медіаторна, комунікативна, протекторна, лікувальна, туристична, природоохоронна. Показано значення сакральних ландшафтів, релігійних об’єктів у стабільному та ефективному розвитку міста.
  • Thumbnail Image
    Item
    Сучасні тенденції зовнішньої трудової міграції в Україні, її причини та оцінка наслідків
    (Вінниця: ВДПУ, 2016) Атаман, Л. В.; Ataman, L. V.; Маркун, В. Р.; Markun, V. R.
    Досліджено міжнародну трудову міграцію, її масштаби та інтенсивність. Проаналізовано динаміку міграційних процесів в Україні. Визначено структуру трудових мігрантів за гендерною ознакою, віковими групами, рівнем освіти та кількість дозволів на роботу. З’ясовано, що потоки трудових міграцій мають чітку географічну спрямованість, та охарактеризовано основні сфери їх праце¬влаштування. Розглянуто статус зайнятості більшості мігрантів, які працювали за кордоном як наймані працівники, проаналізовано, що за видами економічної діяльності структура зайнятості в країнах, які приймають трудових мігрантів, суттєво відрізняється. Зазначено, що інтенсивність трудових міграцій є суттєво вищою у західних регіонах України, при цьому наша держава також стала привабливою країною призначення для трудових мігрантів. Статистика свідчить про зростаючу кількість трудових мігрантів з Азії, Близького й Середнього Сходу, Африки, а також громадян з країн СНД. Проаналізовано фактори, що впливають на міграційні процеси як в Україні, так і інших країнах загалом, зокрема соціально-демографічні; економічні; політичні; соціально-психологічні; культурні; екологічні. Зазначено, що трудова міграція має як негативні, так і позитивні риси. Однак масштаби негативних наслідків зовнішньої трудової міграції значно більші. Дієвим засобом проти трудової міграції може бути зростання економіки, економічної активності та зайнятості населення, створення високопродуктивних робочих місць, випуск конкурентоздатної продукції, що користуватиметься попитом на внутрішньому і світовому ринках.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дерев’яні храми як складова сакральних просторів Поділля
    (Вінниця: ВДПУ, 2015) Атаман, Л. В.; Ataman, L. V.
    У статті розглянуто роль та місце дерев’яних храмів Поділля у подано кількісні та якісні характеристики відомих подільських дерев’яних храмів, які знаходяться на території Тернопільської, Вінницької та Хмельницької областей, розглянуто регіональні особливості та відмінності. З’ясовано, що у храмовому будівництві Поділля виділяють два типи церковних споруд – тризрубнi одноверхi та тритрубні триверхі, які належать до схiдноподiльської та захiдноподiльської регіональних шкіл, для яких характерна усталеність архiтектурно-будiвельних традицій. Особливу увагу зосереджено на збереженні дерев’яних храмів Поділля як унікальних пам’яток архітектури та мистецтва. Зазначено, що Поділля є унікальним регіоном для розвитку сакрального туризму, адже тут знаходиться значна кількість сакральних пам’яток, основними з яких є дерев’яні храми.
  • Thumbnail Image
    Item
    Исследование сакрального пространства региона: методология и принципы
    (Псков: Псковский государственный университет, 2015) Атаман, Л. В.; Ataman, L. V.
    В статье рассматривается вопрос характеристики подбора наиболее рациональной методики для исследования сакральных пространств региона. Дана характеристика современных методик исследования религиозной сферы и сакральных пространств в сакральной географии. Исследование религиозной деятельности и сакральных пространств имеет свои особенности по отношению к другим исследованям в социальной географии. Отличающимся является то, что сочетается использование методик физической географии (при исследовании сакральных ландшафтов и сакральных пространств) и социальной географии, психологии и философии (при исследовании георелигийнои сферы). Исследовать сакральное пространство любой территории можно как явление, имеющее территориальное выражение, а также как составная социокультурных процессов. В общем смысле сакральное пространство – территория с особыми свойствами, которая выполняет духовную функцию. Они могут быть религиозные, природные и исторические. Сакральные пространства наиболее целесообразно изучать на локальном уровне, в частности в пределах административных районов или областей. В каждом городе, районе, селе есть разные религиозные объекты или местность, которой людьми дано мистическое значение. Это может быть озеро, гора или холм, который выделяется на местности, лес с особым биоценозом или просто часть поля или реки, которые имели важное влияние на жизнь местного населения. То есть как религиозные, так и природные и исторические сакральные пространства лучше всего изучать на локальном уровне, конкретными пределами которого будут границы административных районов. Наиболее целесообразным при комплексном изучении религиозной деятельности и сакральных пространств является выделение четырех этапов исследования: теоретический (подготовительный); оценочный (полевой); аналитический (камеральный); конструктивный (районирование).
  • Thumbnail Image
    Item
    Просторово-часовий аналіз скельних монастирів Поділля
    (Київ, 2014) Атаман, Л. В.; Ataman, L. V.
    У статті розглядаються історико-географічні аспекти формування та розвитку скельних монастирів Поділля, їх історико-архітектурні особливості, суспільна та культова значимість, сучасний стан та місце в духовному житті Подільського краю.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості розміщення сакральних об’єктів Поділля
    (Київ, 2014) Атаман, Л. В.; Ataman, L. V.
    В статті коротко і стисло визначено й описано найбільш цікаві сакральні об’єкти Поділля, визначено особливості їх розміщення. Виділено основні елементи територіальної структури сакральних об’єктів Поділля. Серед об’єктів паломництва Вінницької області виділено ті, які мають найбільше значення у розвитку туристичної галузі регіону.
  • Thumbnail Image
    Item
    Найвідоміші духовні (сакральні) об’єкти у розрізі сакральних просторів Вінницької області
    (Сімферополь, 2014) Атаман, Л. В.; Ataman, L. V.
    В статті коротко і стисло визначено й описано найбільш цікаві релігійні об’єкти Вінницької області. Серед об’єктів паломництва Вінницької області виділено ті, які мають найбільше значення у розвитку туристичної галузі регіону. Більш детально охарактеризовано зокрема такі об’єкти, як Лядівський Свято-Усікновенський чоловічий монастир, Йосафатова долина, Браїлівський Святої Трійці жіночий монастир, Хресна дорога у Шаргороді, Калинівський хрест.