Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 12
  • Thumbnail Image
    Item
    Ефект світла та гібереліну на проростання та використання резервних речовин насіння кукурудзи
    (Актуальні питання географічних, біологічних та хімічних наук: основні наукові проблеми та перспективи дослідження. Збірник наукових праць ВДПУ, 2021) Суєцька, Х. О.; Попроцька, І. В.
    Отримані нами результати свідчать, що світло є активним модифікатором гормональної системи рослини. При проростанні насіння кукурудзи вплив світла проявлявся в пригніченні лінійного росту проростка та уповільненні використання резервних речовин як у контролі, так і при обробці гібереліном. Обробка насіння кукурудзи гібереліном стимулювала інтенсивність проростання насіння та лінійний ріст проростків.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості проростання та використання резервних речовин насіння кукурудзи під впливом ретарданту тебуконазолу за умов фото- та скотоморфогенезу
    (Актуальні питання географічних, біологічних та хімічних наук: основні наукові проблеми та перспективи дослідження. Збірник наукових праць ВДПУ, 2021) Димчук, Є. С.; Попроцька, І. В.
    Світло є активним модифікатором гормональної системи рослини, його вплив при проростанні насіння проявлялася в гальмуванні лінійного росту проростка (як надземної частини, так і кореневої системи) та уповільненні використання резервних речовин у контролі. Дія ретарданту тебуконазолу викликала уповільнення проростання, зменшення довжини проростків та зниження інтенсивності використання резервних речовин.
  • Thumbnail Image
    Item
    Фізіолого-біохімічні основи застосування ретардантів в рослинництві.
    (Karlsruhe: ScientificWorld-NetAkhatAV, 2022) Кур'ята, В. Г.; Kuryata, V.H.; Попроцька, І. В.; Poprotska, I. V.
    У монографії узагальнено результати вивчення впливу різних груп ретардантів на морфогенез, формування та функціонування донорно-акцепторної системи рослин у зв’язку з урожайністю сільськогосподарських культур. Обговорено мезоструктурні особливості листя та активність фотосинтетичних процесів за умов штучного пригнічення лінійного росту та різного навантаження рослини плодами та насінням. Досліджено вплив ретардантів на донорно-акцепторні відносини у гетеротрофну фазу розвитку в умовах ското- та фотоморфогенезу. Розглянуто питання гормональної регуляції морфогенезу рослин, особливості накопичення, тимчасового зберігання та розподілу асимілятів і поживних речовин між акцепторами – процеси вегетативного росту та карпогенезу під впливом ретарданту з різними механізмами дії. Монографія для фізіологів рослин, аспірантів, студентів вищих навчальних закладів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості проростання та використання резервних речовин насіння кукурудзи під впливом гібереліну та ретарданту за умов фото- та скотоморфогенезу
    (Вінниця, 2020, 2020) Попроцька, І. В.; Попроцкая, И. В.; Poprotska, I.V.; Kuryata, V. G.; Кур'ята, В. Г; Курьята, В.Г.; Франко, А. В.; Franko, A.V.
    Вивчено вплив фітогормону гібереліну та антигіберелінового препарату ретарданту тебуконазолу на проростання насіння кукурудзи на світлі (фотоморфогенез) і в темряві (скотоморфогенез). Встановлено, що за дії гібереліну відбувалося більш інтенсивне стимулювання росту надземної частини та кореневої системи проростків кукурудзи у порівнянні з контролем, окрім того, більш швидким цей процес був в темряві. Застосування тебуконазолу суттєво блокувало процес проростання як на світлі, так і в темряві. Коефіцієнт використання запасних речовин за дії гібереліну був максимальним, а за дії ретарданту – мінімальним, як за умов ското-, так і фотоморфогенезу. Встановлено, що при проростанні насіння кукурудзи в першу чергу йде використання крохмалю, а білкові сполуки використовуються на більш пізніх етапах проростання. Аналогічна тенденція відмічалася і для використання резервних форм фосфору та калію.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив хлормекватхлориду на проростання та використання резервних речовин насіння гарбуза в умовах фото- та скотоморфогенезу
    (Вінниця, 2019, 2019) Боднар, О. О.; Боднар, О. А.; Bodnar, O.O.; Попроцька, І. В.; Попроцкая, И. В.; Poprotska, I.V.
    Процес проростання насіння розглядають в межах концепції донорно-акцепторних відносин («source–sink»). Питання регуляції системи “депо асимілятів–ріст”, проміжного депонування асимілятів, особливостей використання запасних речовин насінини на потреби проростка недостатньо висвітлені в літературних джерелах. Метою роботи було дослідити вплив ретарданту хлормекватхлориду на особливості росту проростків та використання запасних речовин сім’ядолей різної хімчної природи при проростанні насіння гарбуза в умовах фото- та скотоморфогенезу. Встановлено, що дія ретарданту хлормекватхлориду проявлялася у гальмуванні росту порівняно з контролем. Обробка ретардантом зменшувала енергію проростання насіння. Значення коефіцієнту використання запасних речовин було меншим у варіанті обробки ретардантом як на світлі так і в темряві. Обробка ретардантом гальмувала використання резервної олії та білкового азоту на потреби проростка, що росте. Світло також чинило гальмівний вплив на швидкість проростання та використання резервних речовин.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості проростання та використання резервних сполук насіння гарбуза під впливом гібереліну та світла
    (Вінниця, 2019, 2019) Петух, А. О.; Petukh, A.O.; Попроцька, І. В.; Попроцкая, И. В.; Poprotska, I.V.
    Встановлено, що регуляція швидкості утилізації резервних сполук на потреби росту і розвитку можлива за участі зовнішніх і внутрішніх чинників. Відомо, що за дії світла змінюється метаболізм і чутливість рослин до гіберелінів. Метою роботи було встановити особливості проростання та використання запасних речовин насіння гарбуза в умовах різної напруженості донорно-акцепторних відносин під впливом гібереліну в умовах фото- та скотоморфогенезу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив гібереліну на вміст азоту, фосфору та калію в проростаючому насінні квасолі в умовах фото- та скотоморфогенезу.
    (Вінниця, – 2018., 2018) Shapoval, Ya. Yu.,; Попроцька, І. В.; Попроцкая, И.В.; Poprotska, I.V.; Шаповал, Я.Ю.
    Питання надходження і перерозподілу азотистих сполук та інших елементів мінерального живлення між органами рослини при змінах напруженості донорно-акцепторних відносин під час гетеротрофного розвитку залишаються значною мірою невивченими. Використання в якості моделі дослідження сім’ядольних листків дозволяє аналізувати транслокацію резервних форм азотистих сполук та мінеральних елементів. Метою роботи було проаналізувати вміст різних форм азоту та їх співвідношення, а також вміст фосфору і калію в проростках квасолі за дії гібереліну при проростанні на світлі та в темряві. Встановлено, що рівень утилізації азотистих сполук з сім’ядолей квасолі зростав при посиленні інтенсивності проростання насіння за дії гібереліну. Гальмування ростових процесів світлом супроводжувалося уповільненням використання азотистих речовин та елементів мінерального живлення – фосфору та калію в сім’ядолях проростаючого насіння квасолі. В умовах скотоморфогенезу за відсутності автотрофного живлення посилюється інтенсивність ростових процесів і відбувається більш глибока утилізація резервів сім’ядолі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості проростання насіння квасолі за дії гібереліну та тебуконазолу.
    (Вінниця, – 2018., 2018) Попроцька, І. В.; Попроцкая, И.В.; Poprotska, I.V.; Shapoval, Ya. Yu.,; Шаповал, Я.Ю.
    Процес переходу від спокою до активного росту та пов’язаний з цим короткий період гетеротрофного живлення може розглядатися в межах концепції «source–sink». Метою роботи було дослідити особливості росту проростків та використання запасних речовин при проростанні насіння квасолі в умовах різної напруженості донорно-акцепторних відносин в системі «депо асимілятів–ріст». Було встановлено, що обробка насіння квасолі водним розчином тебуконазолу викликала уповільнення проростання насіння, гальмування лінійного росту проростків і зменшення частки гіпокотиля, зменшення інтенсивності використання резервних речовин сім’ядоль. Дія гібереліну та відсутність світла посилювали ростові процеси – спостерігалося прискорення проростання насіння та збільшення довжини проростків в цьому варіанті порівняно з контролем.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дія гібереліну та тебуконазолу на процес проростання та використання резервних речовин насіння кукурудзи.
    (Вінниця, – 2018., 2018) Франко, А. В.; Franko, A. V.; Попроцька, І. В.; Попроцкая, И.В.; Poprotska, I.V.
    Важливим теоретичним аспектом дослідження функціонування системи “депо асимілятів–ріст” є порівняння ефектів світла та його відсутності на проростання під дією гібереліну і антигіберелінових препаратів - ретардантів як чинників, що протилежно діють на ростові процеси та змінюють атрагувальний потенціал акцептора. Метою роботи було встановити особливості проростання та використання резервних речовин насіння кукурудзи при створенні різного напруження донорно-акцепторних відносин під впливом гібереліну та ретарданту тебуконазолу в умовах фото- та скотоморфогенезу. Обробка насіння кукурудзи гібереліном стимулювала інтенсивність проростання насіння, лінійний ріст проростків та темпи використання резервного крохмалю. Дія ретарданту тебуконазолу була протилежною - спостерігалося уповільнення проростання, зменшення довжини проростків та зниження інтенсивності використання резервних речовин і зокрема, крохмалю. Світло є активним модифікатором гормональної системи рослини – його дія проявлялася в гальмуванні лінійного росту проростка та уповільненні використання резервних речовин, зокрема, резервного крохмалю, у контролі та при обробці гібереліном.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вплив світла на процес проростання та використання запасних речовин насіння за дії антигіберелінових препаратів
    (Premier Publishing s.r.o. Vienna, 2017) Попроцька, І. В.; Попроцкая, И. В.; Poprotska, I.V.
    Важливим теоретичним аспектом дослідження функціонування системи “депо асимілятів–ріст” є порівняння ефектів світла та його відсутності на проростання під дією гібереліну і антигіберелінових препаратів - ретардантів як чинників, що протилежно діють на ростові процеси та змінюють атрагувальний потенціал акцептора. Метою роботи було дослідити особливості росту та використання запасних речовин при проростанні насіння гарбуза в умовах різної напруженості донорно-акцепторних відносин в системі «депо асимілятів–ріст». З’ясовано, що ріст проростків гарбуза пригнічувався на світлі, а під впливом ретарданту, тобто за умов зменшення синтезу гібереліну, рістгальмуючий ефект світла посилювався. Застосування ССС викликало зниження коефіцієнту використання резервних речовин насіння порівняно з контролем і гібереліном. Найбільший вміст резервної олії залишався в сім’ядольних листках проростків за дії ССС як на світлі, так і в темряві. Отже, на гетеротрофному етапі живлення застосування ретарданту і вплив світла зменшували інтенсивність ростових процесів і, відповідно, акцепторну активність проростків.