Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 23
  • Item
    Антропогенне ландшафтознавство у Вінницькому педуніверситеті
    (Вінниця : ВДПУ, 2008) Денисик, Г. І.
    У статті розглядається розвиток знань про антропогенний ландшафт у Вінницькому педагогічному університеті. Вони виділили два етапи: перший – регіональні дослідження антропогенних ландшафтів, зокрема Поділля та України; другий – подальший розвиток основ загального антропогенного ландшафту. Дослідження антропогенних ландшафтів на цих етапах тісно пов'язані між собою.
  • Item
    Серединний ландшафтний пояс Східно-Європейської фізико-географічної країни
    (Вінниця : ВДПУ, 2007) Денисик, Г. І.
    Розглянуто історію виділення Середньої ландшафтної смуги Східноєвропейської фізико-географічної країни, описано Головну ландшафтну межу, Опільсько-Поліську ландшафтну стрічку та ландшафтну стрічку полюсів Лісостепу, відзначено роль Ф.М. Мількова у виділенні цієї унікальної ландшафтної смуги, шляхах раціонального використання її ландшафтів та можливостях їх охорони.
  • Item
    Висотна диференціація рівнинних ландшафтів України
    (Вінниця : ВДПУ, 2006) Денисик, Г. І.; Кирилюк, Л. М.; Чиж, О. П.; Война, І. М.
    Розглянуто проблему висотної диференціації рівнинних ландшафтів зон змішаних лісів і частковолісного степу України; виділяють ще й середні рівні ландшафтів Полісся. Частково дано характеристику висотної диференціації ландшафтів частково-лісостепу. Особливу увагу приділено висотній диференціації ландшафтів Полісся частково-лісостепового: виділено їх середній і малий рівні. Показано, що використання сучасних ландшафтів буде нераціональним без урахування їх висотної диференціації.
  • Item
    Белігеративні ландшафти: суть, сучасний стан, особливості дослідження
    (Вінниця : ВДПУ, 2005) Денисик, Г. І.; Антонюк, О. О.
    Розглянуто проблему дослідження фортифікаційних ландшафтів, визначено сутність, оптимальну назву, сучасний стан фортифікаційних комплексів – городища та оборонних валів, показано особливості досліджень фортифікаційних ландшафтів Поділля, частково розглянуто можливості їх оптимізації та охорони.
  • Item
    Зональність антропогенних ландшафтів
    (Вінниця : ВДПУ, 2005) Денисик, Г. І.
    Розглянуто проблему площі антропологічних ландшафтів на прикладі північної підрайону лісопольної України (сільськогосподарський та лісовий антропологічні ландшафти) окремо на прикладі дорожніх ландшафтів. Встановлено, що зональні фактори неоднаково діють на антропологічні ландшафти різних класів. Вивчення дії зональних факторів необхідно починати вже зараз.
  • Item
    Сільські селитебні ландшафти України
    (Вінниця : ВДПУ, 2004) Денисик, Г. І.
    Розглянуто проблему дослідження ландшафтів сільських громад; їх структуру, класифікацію за типами місцевостей: терасові, схилові, окремі; частково особливості ландшафтів сільських громад залежно від їх розташування в межах мішаних лісів, лісостепу та степу, можливість раціонального використання та створення заповідних об’єктів.
  • Item
    Витоки й зародження антропогенного ландшафтознавства
    (Вінниця : ВДПУ, 2003) Денисик, Г. І.
    Розглядаються проблеми історії розвитку антропогенного ландшафтознавства.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ландшафт і паломництво
    (Київ : Геопринт, 2023) Денисик, Г. І.; Воловик, В. М.; Атаман, Л. В.
    Статус спадщини та її різні дискурси допомагають формувати доступ до сакральних місць паломництва, можуть мати складний, а іноді й суперечливий зв’язок із сучасними віруваннями іпрактиками паломників.
  • Thumbnail Image
    Item
    Гуманістичні антропогенні ландшафти : монографія
    (Вінниця : Твори, 2023) Денисик, Г. І.; Кравцова, І. В.; Воловик, В. М.; Канська, В. В.; Атаман, Л. В.; Денисик, Б. Г.
    У монографії розглянуто теоретико-методологічні засади дослідження гуманістичних антропогенних ландшафтів, що об’єднують рекреаційні, садово-паркові та сакрально-тафальні ландшафти (модельний регіон – Поділля). У структурі рекреаційних досліджено особливості формування, функціонування й сучасну специфіку оздоровчих та паркових ландшафтів; у структурі сакрально-тафальних ландшафтів – місця релігійного характеру та комплекси, пов’язані з похованнями. Запропоновано і обґрунтовано напрями раціонального використання та охорони структур рекреаційних та сакрально-тафальних ландшафтів регіону.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методи і методика дослідження антропогенних ландшафтів студентами географами закладів вищої освіти
    (Вінниця : ВДПУ, 2022) Денисик, Г. І.; Чиж, О. П.
    В статті розглянуто проблему використання специфічних методів та методики дослідження антропогенних ландшафтів у навчальному процесі географічних та природничо-географічних факультетів закладів вищої освіти (ЗВО) України. Зазначено, що вирішення цієї проблеми розпочалося лише 20-х років ХХІ ст., що зумовлено введенням у навчальний процес таких курсів як «Антропогенне ландшафтознавство», «Конструктивне ландшафтознавство» та низки спеціальних дисциплін. Мета дослідження – виокремити та обґрунтувати необхідність застосування специфічних методів пізнання антропогенних ландшафтів студентами географами для детального їх вивчення у процесі майбутньої освітянської географічної діяльності. Серед специфічних методів дослідження антропогенних ландшафтів розглянуто методи: історизму, або ретроспективного аналізу, врахування сумісництва природних і антропогенних ландшафтів, складання карт історико-географічних рядів. Також обґрунтовано можливості використання методів інших наук, які споріднені з відповідними класами антропогенних ландшафтів. Особлива увага приділена ретроспективному аналізу динаміки розвитку антропогенних ландшафтів. Серед них одним з основних є метод картографічної реконструкції. У результаті застосування цього методу студенти географи мають можливість створити історико-генетичний ряд карт, на яких відображають найбільш характерні часові зрізи розвитку антропогенних ландшафтів досліджуваного регіону. Зазначено також, що із методом картографічної реконструкції тісно взаємопов’язаний метод природно-антропогенного сумісництва, який дає можливість студентам географам обґрунтувати реконструкцію сучасних антропогенних ландшафтів у майбутньому з метою їх раціонального використання. Підходи до використання у навчальному процесі зазначених методів розглянуто на прикладі дослідження техногенних ландшафтів, які найбільш яскраво представляють антропогенні ландшафти. На прикладі гірничопромислових ландшафтів околиць містечка Турбів Вінницької області показано методику їх дослідження сумісно викладачами та студентами природничо-географічного факультету Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського та учнів старших класів Турбівської загальноосвітньої школи. У подальшому потрібно конкретизувати методи суміжних досліджень відповідно до кожного класу антропогенних ландшафтів.