Природничо-географічний факультет

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/b0929c0f-4deb-4287-adc8-94fa5c9a20df

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 11
  • Thumbnail Image
    Item
    Методика навчання хімії на профільному рівні: навчальний посібник
    (Вінниця : ВДПУ, 2023) Блажко, О. А.
    У навчальному посібнику розглянуті основні питання навчання хімії на профільному рівні у закладах загальної середньої освіти: розкрито концептуальні положення організації профільного навчання, особливості навчання хімії на профільному рівні, впровадження в навчальний процес курсів за вибором та спеціальних курсів з хімії. Навчальний посібник призначений для студентів закладів вищої освіти, які навчаються за спеціальністю 014.06 Середня освіта (Хімія) та вчителів хімії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Типові недоліки в знаннях і уміннях учнів з органічної хімії
    (2023) Решнова, С. Ф.; Блажко, О. А.
    Мета статті полягає у представленні класифікації типових недоліків в знаннях і уміннях учнів з органічної хімії, розкритті причин їх виникнення та негативних наслідків їх існування, визначенні способів їх усунення. Використано теоретичні методи дослідження − аналіз, синтез, порівняння, моделювання, а також емпіричні методи – вивчення передового педагогічного досвіду. Запропоновано класифікацію типових недоліків в знаннях і уміннях учнів з органічної хімії, в основу якої покладена причина їх виникнення. Виділено чотири групи типових недоліків, що виникають внаслідок: неправильного формування понять; недостатнього формування понять; вибору нераціонального шляху формування понять; відсутності формування деяких понять. Використання практикуючими вчителями вищенаведеної класифікації типових недоліків у знаннях та вміннях учнів з хімії дозволить подолати їх формалізм, забезпечити їх дієвість і, відповідно, підвищить ефективність формування та розвитку предметної компетентності з хімії. Також розроблену класифікацію можна використовувати як навчальний матеріал методичних дисциплін, що вивчаються майбутніми вчителями хімії. Під час реалізації власної педагогічної діяльності пропонуємо здобувачам вищої освіти спеціальності 014 Середня освіта (хімія) різні типи задач з методики навчання хімії, зокрема, задачі на типові недоліки в знаннях і вміннях з наведеним текстом відповіді учня та зі спільною вимогою: «Вкажіть суть недоліку, наслідки існування, причини виникнення, способи усунення». Розв‟язуючи ці задачі, майбутні вчителі хімії застосовують теоретичні знання на практиці, формують вміння запобігати виникненню типових недоліків з хімії в знаннях і вміннях учнів, що загалом сприяє формуванню професійно-методичної компетентності фахівця.
  • Thumbnail Image
    Item
    Удосконалення змісту навчальної дисципліни «Методика навчання хімії у профільній школі» відповідно до вимог шкільної хімічної освіти
    (Вінниця : ВДПУ, 2022) Блажко, О. А.
    Мета статті полягає у розкритті змісту методичної підготовки майбутнього вчителя хімії, дібраного згідно принципу відповідності вимогам шкільної хімічної освіти, та обґрунтуванні удосконаленого змісту навчальної дисципліни «Методика навчання хімії у профільній школі» як системотвірного чинника методичної підготовки майбутніх учителів хімії до роботи у старшій профільній школі. У процесі конструювання змісту навчальної дисципліни «Методика навчання хімії у профільній школі» використано такі теоретичні методи дослідження як аналіз, синтез, порівняння, моделювання та узагальнення. У статті визначено, що зміст методичної підготовки майбутніх учителів хімії – це дидактично обґрунтована система інтегрованих наукових хімічних, психолого-педагогічних та методичних знань, умінь та навичок, способів і досвіду професійної діяльності, якими повинні оволодіти студенти для успішного та результативного проектування освітнього процесу. Охарактеризовано сутність принципу відповідності змісту методичної підготовки вимогам шкільної хімічної освіти, який передбачає моделювання змістового компоненту методичної системи підготовки майбутніх учителів з урахуванням сучасних тенденцій розвитку та реформування загальної середньої освіти. Удосконалено зміст обов’язкової навчальної дисципліни «Методика навчання хімії у профільній школі» за рахунок доповнення і розширення розділу «Методика навчання хімії на рівні стандарту» шляхом включення до нього навчального матеріалу про особливості вивчення органічних сполук та поглиблення знань учнів про періодичний закон і періодичну систему хімічних елементів, хімічний зв'язок і будову речовини, хімічні реакції та неорганічні речовини і їхні властивості на рівні стандарту. Зроблено висновок, що зміст методичної підготовки майбутнього вчителя хімії у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського відповідає вимогам сьогодення, оскільки модернізований у відповідності до сучасних освітніх тенденцій, і, зокрема, реалізується шляхом вивчення удосконалених навчальних дисциплін.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дидактичні засади розроблення навчально-методичного забезпечення з дисципліни «хімія (за професійним спрямуванням)»
    (Вінниця : ВДПУ, 2022) Безносюк, Н. С.; Блажко, О. А.
    Мета статті полягає в обґрунтуванні дидактичних засад розроблення навчально-методичного забезпечення професійно орієнтованого навчання хімії майбутніх учителів трудового навчання та технологій. У ході виконання дослідження були використані теоретичні (для вивчення проблеми дослідження, нормативних освітніх документів, навчально-методичної документації та визначення змістового й методичного забезпечення навчання хімії та емпіричні (для реалізації формувального етапу педагогічного експерименту, у ході якого перевірено ефективність розробленого навчально-методичного забезпечення) методи наукового пошуку. У ході виконання дослідження створено навчально-методичне забезпечення, яке складається з навчальної та робочої програм, навчального посібника та електронного навчально-методичного комплексу дисципліни «Хімія (за професійним спрямуванням)». Навчальна програма дисципліни «Хімія (за професійним спрямуванням)» складається з 5 розділів та 13 тем та має забезпечити формування у студентів системи знань про склад, будову, властивості неорганічних й органічних речовин, методи хімічного аналізу необхідні для успішного засвоєння фахових дисциплін та майбутньої професійної діяльності. Розроблений навчальний посібник містить усі розділи курсу «Хімія (за професійним спрямуванням)», що передбачені навчальною програмою. Структура навчального посібника та його методичний апарат орієнтує студентів на осмислене оволодіння його змістом і сприяє організації як аудиторної, так і самостійної роботи. Створений електронний навчально-методичний комплекс з дисципліни «Хімія (за професійним спрямуванням)» представлений п’ятьма основними блоками: силабус, лекції, лабораторні заняття, самостійна робота, контроль. Результати проведеного педагогічного експерименту засвідчують позитивну динаміку формування предметної компетентності з хімії у майбутніх учителів трудового навчання та технологій з використанням розробленого навчально-методичного забезпечення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Розв’язування ситуаційно-методичних задач як чинник особистісно-професійного розвитку майбутнього вчителя хімії профільної школи
    (Мелітополь: ФОП Однорог Т.В., 2018-06-16) Блажко, О. А.; Blazhko, O. A.
    У тезах розкривається проблема використання ситуаційно-методичних задач у процесі фахової підготовки майбутніх учителів хімії профільної школи як чинника їх особистісно-професійного розвитку.
  • Thumbnail Image
    Item
    Підготовка майбутнього вчителя до викладання спеціальних курсів з хімії у класах з поглибленим вивченням предмету
    (2018) Блажко, О. А.; Blazhko, O. A.
    У статті розкрито методику підготовки майбутнього вчителя до впровадження спеціальних курсів з хімії у класах з поглибленим вивченням предмету.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження готовності студентів до профільного навчання хімії учнів старшої школи
    (Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2017) Блажко, О. А.; Blazhko, O. A.
    У статті розкрито основні результати вивчення практичного стану підготовки майбутніх вчителів до профільного навчання хімії учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Визначено недостатній рівень готовності студентів, майбутніх вчителів хімії, до професійної діяльності в старшій профільній школі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Тестовий контроль знань студентів з методики навчання хімії у старшій профільній школі
    (Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2015) Блажко, О. А.; Blazhko, O. A.
    У статті охарактеризовано особливості використання цифро-буквеного тесту як засоби контролю знань студентів з методики навчання хімії у старшій профільній школі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Хіміко-технологічна практика у системі підготовки майбутнього вчителя хімії
    (Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2015) Безносюк, Н. С.; Beznosiuk, N. S.; Блажко, О. А.; Blazhko, O. A.
    У статті розкрито завдання, зміст, прогнозовані результати і етапи проведення хіміко-технологічної практики при підготовці майбутніх вчителів хімії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Використання алгоритмічних приписів у навчанні учнів розв’язувати розрахункові задачі з хімії
    (Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2015) Блажко, О. А.; Blazhko, O. A; Ярош, В.; Yarosh, V.
    У статті розкрито методику використання алгоритмічних приписів при навчанні учнів основної школи розв'язувати розрахункові задачі з хімії.