Факультет філології і журналістики ім. М. Стельмаха

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/aa347d7f-6175-4061-affb-e5a8d568522d

Browse

Search Results

Now showing 1 - 9 of 9
  • Item
    Збірка новел «Ніч у кав'ярні самотніх душ» Любові Пономаренко: образність у лещатах циклічності
    (Вінниця : ТОВ фірма «Нілан ЛТД», 2022) Ільченко, Я.
    У статті досліджено феномен жіночої прози 90-х років ХХ – початку ХХІ століть. Досліджено складний образ жінки-матері у романі В. Мастєрової «Суча дочка». Йдеться про утвердження жіночої автентичності та права на особистий простір в радянські часи. Авторка вдається до зображення передбачуваних моделей її поведінки, разом із тим оприявнює чимало нових смислових акцентів жіночої долі в тоталітарному радянському суспільстві.
  • Item
    Специфіка жіночого образотворення в романі Валентини Мастєрової «Суча дочка»
    (Вінниця : ТОВ фірма «Нілан ЛТД», 2022) Денисюк, В.
    У статті досліджено феномен жіночої прози 90-х років ХХ – початку ХХІ століть. Досліджено складний образ жінки-матері у романі В. Мастєрової «Суча дочка». Йдеться про утвердження жіночої автентичності та права на особистий простір в радянські часи. Авторка вдається до зображення передбачуваних моделей її поведінки, разом із тим оприявнює чимало нових смислових акцентів жіночої долі в тоталітарному радянському суспільстві.
  • Item
    Літературознавча рецепція прози Валентини Мастєрової
    (Вінниця: ТОВ «Твори», 2023) Денисюк, В.
    У статті проаналізована літературознавча рецепція прози Валентини Мастєрової, мотив гріха-спокути. Письмениця висвітлює пмозицію, що фольклорні мотиви є активним елементом розвитку сучасної української прози. Доведено, що для прози характерне не тільки новаторство, а й переосмислення літературної традиції.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості поетики художньої прози Валентини Мастєрової: магістерська робота
    (Вінниця : ВДПУ, 2020) Ковалюк;, Богдана Володимирівна; Kovaliuk, B.
    У магістерській роботі проаналізовано особливості поетики художньої прози Валентини Мастєрової, на матеріалі її романних та новелістичних текстів. Окреслено розвиток української жіночої прози кінця ХХ – початку ХХІ ст., досліджено творчі досягнення представниць цього напряму в літературі. Виділено засоби, форми і методи вираження феміністичних текстів. З’ясовано жанри, до яких звертаються письменниці, їхні особливості та модифікації. Досліджено традиції фемінізму у світовій та власне українських літературах. Здійснено ідейно-художній аналіз, вибраних новел із збірки «На тому боці», романів «Суча дочка» та «Смарагд». З’ясовано жанрово-стильові домінанти модифікації прози письменниці. Виписано вічні проблеми та типи характерів, створених або видозмінених Валентиною Мастєровою у збірці малої прози «На тому боці». Розглянуто засоби психологізації портретів романів «Суча дочка» та «Смарагд».
  • Thumbnail Image
    Item
    Емансипаційні тенденції в жіночій прозі в другій половині ХІХ століття: магістерська робота
    (Вінниця : ВДПУ, 2020) Кишук, Д. В; Kyshuk, D. V.
    У роботі проаналізовано специфіку жіночої літератури другої половини ХІХ- початку ХХ століття.Розглянуто історію виникнення та розвитку емансипаційних тенденцій в жіночій літературі, проаналізовано стильові моделі жіночих характерів в українській літературі другої половини ХІХ – початку ХХ століття .Із контекстів виокремлено основні тенденції жіночої прози, установлено відмінність жіночої літератури від феміністичної.Визначено особливості емансипаційних тенденцій жіночого письма на матеріалі творчості О. Кобилянської, Н. Кобринської та Є. Ярошинської . За результатами дипломної роботи опубліковано 1 статтю. Зроблено висновок про те, жіночий емансипаційний рух кінця ХІХ ст., який співвідносився з соціальними і культурними змінами в українському суспільстві, став окремою причиною виникнення цілої плеяди письменниць.
  • Thumbnail Image
    Item
    Художні особливості жіночої прози ІІ половини ХХ століття: магістерська робота
    (Вінниця : ВДПУ, 2020) Дерещук, В. В.
    У магістерській роботі розглянуто ключові питання, пов’язані з художніми особливостями жіночої прози ІІ половини ХХ століття на прикладі творів Г. Гордасевич «Любе дзеркальце, скажи…»; О. Забужко «Інопланетянка», «Казка про калинову сопілку», «Польові дослідження з українського сексу», «Сестро, сестро»; С. Йовенко «Жінка у зоні», «Юлія», Г. Пагутяк «Душа метелика», «Потрапити в сад»; С. Майданської «Землетрус». Окреслено концепцію, сутність поняття «жіночого письма» та питання функціонування жіночої прози у літературному контексті ІІ половини ХХ століття. Визначено провідні тенденції текстотворення письменниць. Досліджено типологію жіночих образів, оригінальних засобів їх творення. Розкрито художні особливості жіночих творів ІІ половини ХХ століття, які яскраво виражені у творчості досліджуваних письменниць. Доведено, що жіноча проза другої половини ХХ століття задекларувала оновлення жанрово-стильової і тематичної системи, яку трактуємо як інтелектуальну опозицію до зааганжованої прози доби соціалістичного реалізму. Письменниці майстерно зобразили психологічні типи жінок, використали цікаві композиційні прийоми, сюжети. Вони показали жінку зовсім з іншого боку, особистість, яка відстоює майбутнє своє і власних дітей.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дискурсивні моделі жанрових форм української жіночої прози 1990-2000 років: магістерська робота
    (Вінниця : ВДПУ, 2018) Климчук, Ю. О.; Klymchuk, Y. O.
    У пepшому розділі розкрито поняття «жіноча проза», її гeнeзy. Охарактеризовано феміністичний дискурс в літературознавстві та історії літератури, репрезентовано наукову рецепцію жіночої прози 1990-2000 років у сучасному літературознавстві. У другому розділі визначено художню своєрідність малих і середніх жанрів. Теоретично oбгрунтовано терміни «оповідання» та «новела», їхні різновиди в літературознавчій науці. Окреслено мотив відчуженості жінки у творчості Світлани Йовенко, охарактеризовано художню реалізацію екзистенційного у повістях Оксани Забужко, виявлено ознаки характеротворення жіночих образів у середній прозі Марії Матіос. У третьому розділі виявлено ознаки нетиповості жіночого характеру в романах Теодозії Зарівної та особливості художнього стилю письменниці. Закцентовано увагу на концепції жінки і міста у романі «Землетрус» Софiї Майданської.
  • Thumbnail Image
    Item
    Жіноча проза в аспекті сучасних жанрових прочитань
    (Вінниця : ТВОРИ, 2020., 2020) Шалаєва, С.; Крупка, В. П.; Shalaevа, S.; Krupka, V.P.
    Метою статті є дослідження розвитку жіночої прози в контексті сучасної літератури, визначення специфіки жіночого письма, ознайомлення із жанровою системою жіночої прози. Актуальність розвідки зумовлена активним розвитком жіночого письма, збільшенням кількості жіночої прози в системі масової літератури.
  • Thumbnail Image
    Item
    Основні тенденції жіночої прози в другій половині ХІХ століття
    (Вінниця : ТВОРИ, 2020., 2020) Кишук, Д.; Ткаченко, В. І.; Kyshuk, D.; Tkachenko, V.I.
    Сама історична доба кінця ХІХ ст. в Україні забезпечила унікальне поєднання різновекторних тенденцій. У творчості майстрів цього періоду відчувається безумовний тиск суспільних чинників, а також ця творчість робить акцент на проблемах людського єства, морально-етичного вибору, двійництва, межового досвіду, екзистенційної ситуації, підсвідомого та ін. Зазначена проблематика з особливою силою та напруженістю проявилась у жіночій прозі другої половини ХІХ ст