Факультет філології і журналістики ім. М. Стельмаха

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/aa347d7f-6175-4061-affb-e5a8d568522d

Browse

Search Results

Now showing 1 - 8 of 8
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості функціонування діалектизмів у модерністській українській прозі (на прикладі спадщини Михайла Коцюбинського)
    (Вінниця : ВДПУ, 2019) Гончар, Вікторія
    У науковій статті здійснено спробу аналізу функціонування діалектизмів у модерністській прозі зламу ХІХ–ХХ століть на прикладі прози М. Коцюбинського й імпресіоністичної повісті-притчі «Тіні забутих предків» зокрема. Продуктивним у науковій площині розгляду явища виявилося зіставлення модерністської лабораторії М. Коцюбинського та В Стефаника, що перегукувалися в використанні функціонального інструментарію діалектизмів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Лінгвістичне портретування говірки села Попівці Барського району Вінницької області: дипломна робота
    (2019) Медведєва, Анастасія; Медведева, Анастасия; Medvedieva, А.
    Робота присвячена опису говірки села Попівці Барського району Вінницької області на фонетичному, морфологічному, синтаксичному та лексико-семантичному мовних рівнях. Запропонований аналіз говірки села Попівці Барського району Вінницької області здійснено на основі польових аудіозаписів автентичного діалектного мовлення, зібраних автором за спеціальним питальником впродовж 2016-2019 рр. загальною тривалістю понад 220 хв та укладеної текстотеки говірки . У роботі вперше проаналізовано говірку села Попівці Барського району Вінницької області як окрему мовну систему, з’ясовано основні фонетичні, морфологічні, синтаксичні та лексико-семантичні особливості, збережені в мовленні діалектоносіїв та проведено зіставний аналіз мовних рис говірки з основними рисами подільського говору. Наукову цінність мають додатки до роботи – тематична діалектологічна текстотека, обсягом 63 сторінки затранскрибованих текстів та словник побутової лексики села Попівці Барського району Вінницької області.
  • Thumbnail Image
    Item
    Лінгвістичний портрет сучасної говірки с. Зятківці Гайсинського району Вінницької області. Статика та динаміка: дипломна робота
    (2019) Кисленко, Тетяна; Кисленко, Татьяна; Kyslenko, Tetiana
    Магістерську роботу присвячено особливостям сучасної говірки села Зятківці Гайсинського району Вінницької області. У першому розділі з’ясовано історичні аспекти формування говірки с. Зятківці. проведено аналіз наукових досліджень подільського діалекту південно-західного наріччя та охарактеризовано основні риси подільського говору. У другому розділі описано фонетичний, морфологічний та лексичний портрет говірки села Зятківці Гайсинського району Вінницької області. На основі самостійно зібраного діалектичного матеріалу виділені характерні особливості говірки населеного пункту. У третьому розділі говірка села Зятківці досліджена у її статиці та динаміці. При цьому зроблено висновок про відносну сталість фонетичних та морфологічних рис говірки і про певну динаміку лексичних діалектизмів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Словник говірки одного села: наукова і культурна евристична цінність (на матеріалі «Словника говірки села Шендерівка та інших населених пунктів Могилівського Придністров’я» Д. Крохмалюка): дипломна робота
    (2019) Танчук, Тетяна; Танчук, Татьяна; Tanchuk, Tetiana
    Дослідження говірки одного села дає можливість докладно зафіксувати різнорівневі мовні риси найменшої одиниці діалектної мови, а тому створює основу для подальшого глибшого й ґрунтовнішого вивчення говору та наріччя, уможливлює з’ясування взаємозв’язку з літературною мовою та іншими мовами. У магістерській роботі встановлено цінність словника однієї говірки для системного аналізу окремого говору за матеріалами «Словника говірки села Шендерівка та інших населених пунктів Могилівського Придністров'я» Д. Крохмалюка (Київ, 2015). Із цією метою автор охарактеризувала фонетичну, морфологічну та лексичну систему говірки села Шендерівка та інших населених пунктів Могилівського Придністров’я; зіставила евристичний потенціал словникових статей і зв’язних діалектних текстів, представлених у Словнику; уточнила статус досліджуваної говірки, її належність до подільського говору південно-західного наріччя української мови; довела культурну цінність Словника. Найбільше уваги в роботі зосереджено на комплексному дослідженню говірки, представленої у Словнику, на фонетичному, морфологічному та лексичному рівнях: подано опис фонетичної системи говірки, визначено типові для говірки реалізації фонем та нерегулярні фонетичні явища у системі голосних та приголосних; охарактеризовано морфологічні особливості досліджуваної говірки; проаналізовано лексичний склад говірки: слова згруповано за тематичними групами з метою виявлення культурологічного потенціалу Словника, систематизовано запозичену лексику.
  • Thumbnail Image
    Item
    Подільська регіональна лексикологія: стан та перспективи: Матеріали ІХ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих учених (м. Вінниця, 9–10 квітня 2020 р.)
    (Вінниця : Планер, 2020) Гороф’янюк, Інна; Горофъянюк, Инна; Gorofyanyuk, Inna
    У збірнику вміщено наукові публікації учасників ІХ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих учених (м. Вінниця, 9–10 квітня 2020 р.). Матеріали стосуються актуальних питань подільської діалектології, ономастики, етнолінгвістики та лінгвостилістики. Для науковців, викладачів, учителів та студентів гуманітарного профілю.
  • Thumbnail Image
    Item
    Подільська регіональна лексикологія: стан та перспективи: Матеріали VІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих учених (м. Вінниця, 11–12 квітня 2019 р.)
    (Вінниця : Планер, 2019) Гороф’янюк, Інна; Горофъянюк, Инна; Gorofyanyuk, Inna
    У збірнику вміщено наукові публікації учасників VІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих учених (м. Вінниця, 11–12 квітня 2019 р.). Матеріали стосуються актуальних питань подільської діалектології, ономастики, етнолінгвістики та лінгвостилістики. Для науковців, викладачів, учителів та студентів гуманітарного профілю.
  • Thumbnail Image
    Item
    Подільська регіональна лексикологія: стан та перспективи: Матеріали VІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих учених (м. Вінниця, 26–27 квітня 2018 р.)
    (Вінниця : Планер, 2018) Гороф’янюк, Інна; Горофъянюк, Инна; Gorofyanyuk, Inna
    У збірнику вміщено наукові публікації учасників VІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих учених (м. Вінниця, 26–27 квітня 2018 р.). Матеріали стосуються актуальних питань подільської діалектології, ономастики, етнолінгвістики та лінгвостилістики. Для науковців, викладачів, учителів та студентів гуманітарного профілю.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ботанічна лексика центральноподільських говірок: структурна організація та ареалогія.
    (ТВОРИ, 2020) Гороф’янюк, Інна; Горофъянюк, Инна; Gorofyanyuk, Inna
    У монографії представлено комплексний лексико-семантичний, лексико-етимологічний та лінгвогеографічний аналіз флорономенів центральноподільських говірок 94 н.пп. Вінницької обл. Змодельовано структурну організацію зафіксованих 5252 назв сільськогосподарських культур, плодових і ягідних рослин, дикорослих дерев і кущів, дикорослих трав, грибів та понять, пов’язаних із ними. Досліджено географію зафіксованих флорономенів у межах окресленого ареалу, простежено зв’язки з відповідними номінативними одиницями в інших українських діалектах, виявлено центральноподільські локалізми; уперше здійснено внутрішнє членування центральноподільського діалектного ландшафту. Для діалектологів, лексикологів, лексикографів, етимологів, усіх, хто цікавиться народним мовленням.