Факультет філології і журналістики ім. М. Стельмаха

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/aa347d7f-6175-4061-affb-e5a8d568522d

Browse

Search Results

Now showing 1 - 3 of 3
  • Thumbnail Image
    Item
    Народно-побутова антропонімія та її особливості (на матеріалі прізвиськ сіл Вінницького району Вінницької області): дипломна робота
    (2018) Педан, Анастасія; Педан, Анастасия; Pedan, Anastasiia
    Магістерська робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури (76 джерел) та додатків. Проаналізовано 529 релевантних одиниць. У вступі обґрунтовано актуальність та практичну цінність обраної теми, окреслено мету, завдання та методи дослідження, зазначено предмет й об’єкт роботи. Об’єктом дослідження є прізвиська мешканців сіл Сокиринці, Хижинці, Щітки Вінницького району Вінницької області як живої антропонімної категорії. Предметом дослідження є структурні, мотиваційні, словотвірні й фонетичні особливості неофіційних антропонімів. У магістерській роботі описано історію та сучасний стан вивчення прізвиськ у вітчизняному мовознавстві, з’ясовано лінгвістичний статус прізвиська, мотиви номінації прізвиськ, описано лексико-семантичний та морфологічний способи творення, а також фонетичну модифікацію як специфічний тип деривації неофіційних найменувань.
  • Thumbnail Image
    Item
    Народно-побутова антропонімія та її особливості (на матеріалі прізвиськ міста Козятин Вінницької області): дипломна робота
    (2019) Гусаківська, Катерина; Гусаковская, Екатерина; Husakivska, K.
    Дипломна робота присвячена вивченню мотиваційно-етимологічної, функціональної, морфологічної та словотвірної специфіки неофіційних антропонімів міста Козятин Вінницької області. Встановлено поширеність і продуктивність прізвиськ, вивчено словотвірні моделі прізвиськ та лексеми й афікси, що їх наповнюють, використано для з’ясування метафорично-метонімічного й кононативного потенціалу досліджуваних одиниць, окреслено лексичні й граматичні особливості неофіційних антропонімів міста Козятин Вінницької області. Перший розділ «Ономастика як наука про власні назви. Народно-побутова антропонімія: здобутки та проблеми» — опрацювання теоретичного матеріалу про етапи розвитку української ономастики, становлення та розвиток офіційного та неофіційного антропонімікону і тропоніміки. Другий розділ «Структура і семантика ономастикону міста Козятина Козятинського району Вінницької області» — аналіз 640 власних назв м. Козятин. У коло дослідження вічний прізвища, прізвиська, топоніми та мікротопоніми. Опрацьовано та проаналізовано класифікаційні схеми відомих українських ономастів і на їхній основі розробляється власний аналіз омонімів вказаного регіону. Праця дала можливість реалізувати новаторські підходи до вивчення антропонімного матеріалу, описати процеси деетимологіїзації, народної етимології, формально-фонетичних перетворень у царині прізвиськ. Робота може бути корисною для галузей, суміжних із лінгвістикою: народознавством, етнопсихологією, філософією мови та історію.
  • Thumbnail Image
    Item
    «ПОЗИВНІ» ЯК АНТРОПОНІМИ ВТОРИННОЇ НОМІНАЦІЇ
    (2019) Павликівська, Наталія
    У статті йдеться про антропоніми вторинної номінації, зокрема про прізвиська і псевдоніми. Як окремий різновид псевдонімів розглядаються «позивні», якими наразі послуговуються учасники збройного російсько-українського конфлікту. Псевдоніми посідають важливе місце в системі власних назв людей. Зазначається, що особливість псевдоніма, на відміну від інших антропонімічних одиниць, полягає в його призначенні: він використовується насамперед для того, щоб приховати справжнє іменування особи, або з інших причин – самоідентифікації, позиціонування себе в суспільстві тощо. «Позивні» як різновид псевдонімів наділені інформативністю та характеристично-функціональним потенціалом.