Факультет філології і журналістики ім. М. Стельмаха

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/aa347d7f-6175-4061-affb-e5a8d568522d

Browse

Search Results

Now showing 1 - 5 of 5
  • Thumbnail Image
    Item
    Синтаксис мови сучасної української газетної періодики : навчальний посібник
    (Вінниця : Нілан-ЛТД, 2015) Завальнюк, І. Я.; Завальнюк, И. Я.; Zavalniuk, I. Ya.
    У пропонованому навчальному посібнику представлено оновлену концепцію теоретичного курсу синтаксису української мови: поєднано формально-граматичний і стилістичний аспекти аналізу синтаксичних одиниць, що уможливило цілісність їхнього опису. На найновішому ілюстративному матеріалі української газетної періодики зреалізовано ідею про синтаксичні одиниці як засоби експресивізації мовлення. Окреслено нові тенденції в розвитку синтаксичного ладу мови української публіцистики, зміни в її стилістичному спрямуванні. Посібник слугує передусім комплексом навчально-методичного забезпечення підготовки студентів зі спецкурсу з української мови «Прагмастилістика синтаксичних одиниць у засобах масової інформації» в умовах кредитно-трансферної системи організації навчального процесу, проте призначення його набагато ширше: для студентів філологічних спеціальностей вищих навчальних закладів, майбутніх журналістів, аспірантів, викладачів. Прислужиться усім, хто прагне поглибити знання із синтаксису й стилістики рідної мови, ґрунтовно засвоїти мовні норми слововживання і побудови висловлень, розвинути комунікативні компетенції, потрібні в професійній діяльності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Історія української літературної мови: модульний курс : навчальний посібник
    (Вінниця : Нілан-ЛТД, 2015) Завальнюк, І. Я.; Завальнюк, И. Я.; Zavalniuk, I. Ya.
    Навчальний посібник є комплексом навчально-методичного забезпечення підготовки студентів із дисципліни «Історія української літературної мови». Його структуровано за вимогами кредитно-трансферної системи: у межах двох змістових модулів уміщено матеріали лекцій (теоретичний блок), диференційовані за рівнем складності завдання і вправи, тематику індивідуальних навчально-дослідних завдань (практичний блок і блок самостійної та індивідуальної роботи), орієнтовні завдання для поточного і модульного контролів (контрольний блок). У додатках до посібника подано вимоги щодо рівня і якості засвоєння навчального матеріалу, критерії оцінювання знань студентів, рівні для визначення ступеня засвоєння навчального матеріалу, питання підготовки до екзамену, список основної й додаткової літератури. Для студентів вищих навчальних закладів галузі знань 0203 Гуманітарні науки напряму підготовки 6.020303 Філологія. Українська мова і література, а також усіх, хто прагне знати історію зародження і розвитку рідної мови як основи духовності нації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Відносно-якісні прикметники в художньому дискурсі Михайла Стельмаха
    (Вінниця : Планер, 2017) Завальнюк, І. Я.; Завальнюк, И. Я.; Zavalniuk, I.
    У статті окреслено обсяг понять лінгвостилістичної категорії розмовності та стилізації розмовності в художній мові. Схарактеризовано специфіку стилізації розмовності в прозових творах Михайла Стельмаха за допомогою розмовних елементів синтаксичного рівня. З’ясовано особливості структурування авторських полілогів й окреслено їхню лексико-синтаксичну специфіку. Проаналізовано марковані колоритом розмовності головні й другорядні члени речення, визначено їхню стилістичну спроможність і способи морфологічного вираження. Описано синтаксичні засоби стилізації розмовності на реченнєвому рівні: своєрідний вияв явища вставності в структурі простого ускладненого речення, собливості нанизування інтонаційно ускладнених речень, специфічне нагнітання сполучникових засобів для уодноманітнення й орозмовлення викладу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Інфраструктурні компоненти речення як засіб експресивізації мови українських регіональних газет
    (Вінниця : Планер, 2014) Завальнюк, І. Я.; Завальнюк, И. Я.; Zavalniuk, I.
    У пропонованій статті проаналізовано метатекстові елементи, якими є. звертання, вставні та вставлені одиниці як засоби експресивізації мови українських регіональних газет. Простежено нові тенденції в комунікативно-прагматичній організації української регіональної періодики, зумовлені уживанням названих інфраструктурних компонентів, визначено їхні стилістичні вияви. Установлено специфічні способи структурно-граматичного та функційно-стилістичного врізноманітнення звертальних форм, вставних та вставлених слів, словосполучень і речень. Доведено, що їхня природна своєрідність полягає у підпорядкуванні завданням ефективної комунікації, зокрема потребі своєчасного розширення інформації, її конкретизації, що полегшує сприйняття, розуміння висловленого, і водночас необхідності реалізації суб'єктивних інтенцій журналістів, покликаних швидко, словесно не обтяжливо впливати на читацьку аудиторію експресивними засобами мови.
  • Thumbnail Image
    Item
    Функціонально-стилістична специфіка домінантних лінгвоструктур у творах Івана Багряного
    (Lublin, 2012) Завальнюк, І. Я.; Завальнюк, И. Я.; Zavalniuk, I.
    У статті проаналізовано домінантні експресивні синтаксичні структури, виявлені у прозі Івана Багряного. З'ясовано специфіку їхнього функціонування, простежено особливості формально-синтаксичної та семантико-синтаксичної організації в художньому контексті. Встановлено, що експресивні синтаксичні засоби підпорядковуються естетичним настановам письменника, актуалізують інформацію, увиразнюють напружену оповідь, сприяючи індивідуалізації авторської мовної картини світу.