Факультет іноземних мов

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/8b3994c0-270f-4e57-9a3a-6609126fc292

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 19
  • Thumbnail Image
    Item
    Зіставлення метафоричного вживання назв металів в українській та німецькій лінгвокультурах : кваліфікаційна робота
    (Вінниця: ВДПУ, 2021) Хлікей, Вікторія Миколаївна; Хликей, В. Н.; Khlikei, V. M.
    Мета дослідження – виявити особливості спільного та відмінного метафоричного вживання назв металів в українській та німецькій мовах. Предметом дослідження є особливості метафоричного вживання назв металів в українській та німецькій лінгвокультурах. У першому розділі представлені основні поняття лінгвокультурології на сучасному етапі розвитку даної дисципліни, місце та значення мовних картин світу для глибшого розуміння культурного аспекту різних народів, а також розглянуто позиції деяких дослідників щодо різниці між мовними та концептуальними картинами світу. Також розглянуто роль метафор у формуванні мовних картин світу та відображення навколишнього світу крізь їх призму, а також функції метафор. В практичній частині наведені приклади вживання назв металів у їхньому переносному значенні. За результатами роботи зроблено висновки та сформульовано перспективи подальшого дослідження даної теми. Результати дослідження розміщено в таблицях у розділі «Додатки».
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості мовної реалізації концепту ВІЙНА (на матеріалі літературних творів Е.М. Ремарка): дипломна робота
    (Вінниця: ВДПУ, 2019) Олійник, Анна Володимирівна; Олейник, А.В.; Oliinyk, А.V.
    У дипломному дослідженні вивчено особливості мовної реалізації концепту ВІЙНА на матеріалі літературних творів Е.М. Ремарка. Розглянуто теоретичні засади вивчення концепту ВІЙНА в сучасній німецькій мові; окреслено лінгвістичний статус концепту в сучасній лінгвістичній науці; розкрито етимологію компоненту «Війна / Krieg»; виявлено специфіку реалізації концепту на основі текстової вибірки в творах Е. М. Ремарка; змодельовано фрейм-слотову модель як форму реалізації концепту «Війна / Krieg»
  • Thumbnail Image
    Item
    Лексико-семантичні особливості прикметників зі значенням «світлий» і «темний» в сучасній німецькій мові
    (Вінниця:ВДПУ, 2018) Зайцева, Ніна Анатоліївна; Зайцева, Н.А.; Zaytseva, N.
    У дипломній роботі досліджено лексико-семантичні особливості прикметників зі значеннями «світлий» і «темний» в англійській мові шляхом аналізу текстів художньої прози, а також тлумачних і синонімічних словників. Розроблено метод переходу від семантики слова та структури лексико-семантичної групи до змісту концептів. В дипломной работе исследованы лексико-семантические особенности прилагательных со значением «светлый» и «темный» в английском языке с помощью анализа текстов художественной прозы, а также толковых и синонимических словарей. Разработано метод перехода от семантики слова и структуры лексико-семантической группы к смыслу концептов.
  • Thumbnail Image
    Item
    Фразеологічна об’єктивація концепту RAUM / ПРОСТІР у сучасній німецькій мові: дипломна робота
    (Вінниця: ВДПУ, 2019) Зелінський, Віталій Дмитрович; Зелинский, В.Д.; Zelinskyi, V.D.
    У роботі вивчено фразеологічну об’єктивацію лінгвокультурного концепту RAUM / ПРОСТІР в сучасній німецькій мові на основі фразеологічних одиниць. Висвітлено теоретичне підґрунтя вивчення фразеологічної об’єктивації концепту RAUM / ПРОСТІР в лінгвокогнітивному, психолінгвістичному та лінгвокультурологічному аспектах; розроблено методику дослідження фразеологічної об’єктивації лінгвокультурного концепту RAUM / ПРОСТІР в німецькій мові; змодельовано і досліджено номінативне поле концепту RAUM / ПРОСТІР.
  • Thumbnail Image
    Item
    Мовна реалізація концепту «ВВІЧЛИВІСТЬ» у сучасній німецькій мові: дипломна робота
    (Вінниця: ВДПУ ім. М. Коцюбинського, 2018) Постемська, Інна Сергіївна; Постемская, И.С.; Postemska, I. S.
    Дипломна робота складається зі вступу, двох розділів, висновків і списку використаної літератури, який містить (104 позицій). Загальний обсяг роботи становить 88 сторінок, основний зміст викладено на 77 сторінках. У дипломному дослідженні розглянуто теоретичні передумови вивчення концепту ВВІЧЛИВІСТЬ у сучасній науці; описано визначення концепту в науковій картині світу; розкрито лінгвістичний статус концепту в сучасній науковій парадигмі; досліджено типологію концептів, структуру лінгвокультурного концепту і методику його дослідження; проаналізовано понятійну складову концепту ВВІЧЛИВІСТЬ; виявлено особливості реалізації концепту ВВІЧЛИВІСТЬ на різних рівнях мови.
  • Thumbnail Image
    Item
    Відображення національного менталітету у німецьких та англійських прислів’ях та приказках в порівняльному аспекті
    (Вінниця: ВДПУ, 2018) Гриник, Ольга Олександрівна; Гриник, О.О.; Hrynyk, O.
    У роботі висвітлено взаємозв'язок між особливостями національного характеру англійців та німців на основі паремій у порівняльному аспекті та проаналізовано прислів'я і приказки як мовні одиниці.
  • Thumbnail Image
    Item
    Олицетворение природы в романе Э. Сафарли «Сладкая соль Босфора»
    (Тегеран, 2020) Брик, М.М.; Брык, М.М.; Bryk, M.
    В современном языкознании значительное внимание уделяется изучению концепта. Данный термин является ключевым для ряда областей лингвистической науки, включая когнитивную лингвистику, лингвокультурологию и одно из новейших направлений – лингвоимагологию. В нашем исследовании мы рассмотрим концепт «Природа» и олицетворение как средство его вербализации. В процедуре создания эффекта олицетворения задействованы эмоциональная и интеллектуальная сферы человека. Это способствует пониманию образов окружающего мира и дает возможность пропускать их через чувства и эмоции, что является важным для понимания литературного произведения, в котором заложено индивидуально-авторское видение тех или иных процессов и явлений. Анализ примеров использования автором олицетворения дает возможность сделать выводы о морфолого-синтаксической структуре данного тропа и о ключевых признаках, на основе которых он строится. Особенно актуальными является исследование данного тропеического средства на материале современной прозы, поскольку сегодня писатели создают особенный языковой стиль, который нуждается во всестороннем лингвистическом исследовании.
  • Thumbnail Image
    Item
    Метафорична концептуалізація негативного і позитивного мислення (на матеріалі сучасного американського психологічного дискурсу)
    (Вінниця: ДонНУ ім. Василя Стуса, 2019) Мосійчук, А. В.; Мосийчук, А. В.; Mosiichuk, A.
    У статті схарактеризовано чотири групи метафоричних концептуальних моделей, відмінності в структурній організації яких дозволяють співставити способи метафоричного осмислення концептів НЕГАТИВНЕ МИСЛЕННЯ та ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ, що є складовою частиною сучасної американської концептуальної картини світу. Результати дослідження показали, що трансформація від негативного до позитивного стилю мислення супроводжується появою низки метафоричних концептуальних схем, притаманних новому, позитивному сприйняттю дійсності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Образність як відбиток гендерної специфіки картини світу : індивідуально-авторський аспект
    (Budapest, 2018) Козачишина, О. Л.; Kozachyshyna, O. L.; Змієвська, О. О.; Змиевская, Е. А.; Zmiievska, O. O.
    Предметом даної статті є індивідуально-авторський аспект гендерних особливостей картини світу мовної особистості. Дослідження здійснюється з опорою на кореляти тропів у романах “Tender is the Night” Ф.С.Фіцджеральда та “Save Me the Waltz” З.Фіцджеральд.
  • Thumbnail Image
    Item
    Референти тропеїки як показник гендерної специфіки концептуальної картини світу мовної особистості : індивідуально-авторський аспект
    (К.: Видавничий дім Дмитра Бураго, 2018, 2018) Козачишина, О. Л.; Козачишина, О. Л.; Kozachyshyna, O. L.
    Предметом даної статті є індивідуально-авторський аспект гендерних особливостей картини світу мовної особистості. Дослідження здійснюється з опорою на референти тропів у романах “Tender is the Night” Ф.С.Фіцджеральда та “Save Me the Waltz” З.Фіцджеральд. Результати аналізу вказують на досить парадоксальне поєднання типово «жіночих» та «чоловічих» характеристик у картині світу З Фіцджеральд та переважання традиційно «чоловічих» пріоритетів у картині світу Ф.С.Фіцджеральда.