Кафедра історії України

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/4fb8a2ab-5cd3-41f3-82d9-9d4d1317e388

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Релігійне життя подільського села у вимірах радянської повсякденності 20-х рр. ХХ ст.
    (Вінниця : «ТВОРИ», 2020) Стадник, О.; Стадник, Е.; Stadnyk, O.; Кузьмінець, Н.; Кузьминец, Н.; Kuzminets, N.
    Метою статті є аналіз ролі релігії у повсякденному житті подільського села в 20-ті рр. ХХ ст., розкриття і узагальнення змісту і спрямованості головних чинників формування релігійного світогляду селянства у період становлення більшовицької влади, показ об’єднавчої ролі релігії для різних верств сільського населення, характеристика процесу соціальної адаптації селянства в умовах радянської дійсності,розкриття ставлення селянства до антирелігійної політики більшовицької влади. Методологія дослідження ґрунтується на проблемному та мікроісторичному підходах та на принципах науковості, об’єктивізму, історизму і позаконфесійності. Їх комплексне застосування дало можливість зосередитися на проблемі ставлення подільського села до релігії, її ролі у повсякденному житті селянського середовища. Завдяки методам аналізу і синтезу вдалося здійснити відбір фактів, сформулювати узагальнення та висновки; для зіставлення одержаної з різних джерел інформації використовувався описовий, проблемно-хронологічний і критичний методи. Наукова новизна роботи грунтується на проведенні детального аналізу впливу релігії на повсякденне життя українського села на прикладі одного з її регіонів – Поділля. У статті досліджено витоки його релігійності, підтверджено тезу про те, що православна церква завжди займала особливе місце в житті всіх верств українського села. Подальшого розвитку набули питання відносин подільського селянства з більшовицькою владою, удосконалено зміст понять і термінів, пов’язаних із релігійним життям українського села у 20-х рр. ХХ ст. Висновки. У 20-х рр. ХХ ст. релігія займала у повсякденному житті українського села особливе місце і була вагомим засобом впливу на суспільну свідомість. Тому боротьба з релігією мала важливе значення для запровадження способу життя, нав’язаного більшовицько-радянською системою. Владою робилося все, щоб витіснити церковні структури із селянського життя. Антицерковна політика, яка мала на Поділлі свою специфіку, була спрямована на послаблення позицій православної церкви, витіснення її з суспільного та повсякденного життя. У межах антирелігійних заходів більшовицьке керівництво чинило політичні, моральні та фізичні утиски – обмеження прав віруючих, цькування служителів культу, залякування та насилля. Однак ні антирелігійна пропаганда, ні масові кампанії антирелігійного спрямування, ні силові методи не забезпечили досягнення результату – позбавлення села віри та відмови від релігійних переконань. Селянство чинило відкритий спротив насадженню атеїзму, а релігія продовжувала залишатись визначальним чинником повсякденного життя на селі.
  • Thumbnail Image
    Item
    Зінченко А. Л. Новітня історія релігійних спільнот в Україні: навч. посіб. для студ. спец. «Історія». – К., 2011. – 408 с.
    (Вінниця : ВДПУ, 2012) Зінько, О. В.; Зинько, Е. В.; Zinko, O. V.
    У статті прорецензований навчальний посібник А.Л. Зінченка, присвячений функціонуванню релігійних спільнот в Україні у ХХ – на початку ХХI ст.
  • Thumbnail Image
    Item
    Протестантські релігійні організації у політико-правовій системі повоєнного радянського суспільства
    (Вінниця : ВДПУ, 2012) Данілова, І. Ю.; Данилова, И. Ю.; Danilova, I. Y.
    В статті розкрито становище протестантських релігійних організацій в Україні у повоєнний період, їх діяльність та взаємовідносини з органами державної влади. Аналізується мережа, структура та склад протестантських релігійних організацій. Охарактеризована нормативно-правова база регулювання питань культової релігійної діяльності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Релігійні чинники українського державотворення
    (Вінниця, 2010) Пономаренко, О. В.; Ponomarenko, O. V.
    Дана стаття присвячена проблемі взаємовідносин релігії й політики України у різнийісторичний час
  • Thumbnail Image
    Item
    Антирелігійна політика радянської влади на Поділлі у повоєнний період
    (Вінниця, 2013) Зінько, І. Ю.; Зинько, И. Ю.; Zinko, I. Y.
    У статті аналізується мережа, структура та склад релігійних організацій. Охарактеризована нормативно-правова база регулювання питань культової релігійної діяльності. Розкрита роль і завдання окремих державних інституцій у здійсненні урядової політики як на загальнодержавному, так і на місцевому рівнях.
  • Thumbnail Image
    Item
    Антирелігійна політика радянської влади початку 20-х років ХХ століття
    (Вінниця : ДП «Державна картографічна фабрика», 2014) Мазур-Стукальська, І. В.; Мазур-Стукальская, И. В.; Mazur Stukalskaya, I. V.; Войнаровський, А. В.; Войнаровский, А. В.; Voynarovsky, A.V.
    В статті висвітлюється антирелігійна політика радянського керівництва в українських губернських центрах у 20-х рр. ХХ ст. Дана політика базувалась на запровадженні різноманітних форм боротьби з церквою та культивуванні в українському суспільстві наукового атеїзму.