Кафедра історії України

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/4fb8a2ab-5cd3-41f3-82d9-9d4d1317e388

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 13
  • Thumbnail Image
    Item
    Хліборобські племена трипільської культури межиріччя середньої течії Південного Бугу та Дністра (етап СІ)
    (Вінниця, 2011) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.; Rud, V. S.
    На пам'ятках чечельницької групи виявлено унікальні палеоетноботанічні матеріали та знаряддя праці, які значно доповнюють наші знання про заняття хліборобством у племен трипільської культури на початку пізнього етапу (СІ) в межиріччі середньої течії Південного Бугу та Дністра.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження пам'яток трипільської культури на Східному Поділлі П. І. Хавлюком
    (Вінниця, 2016) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.; Rud, V. S.; Ленчук, Д. М.; Lenchuk, D. M.
    археологічні дослідження та наукові здобутки Павла Івановича Хавлюка на ниві вивчення трипільської культури займають вагоме місце в історії археології Поділля. Вони не втрачають своєї актуальності і сьогодні та потребують більш детального вивчення їх сучасними дослідниками.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження археологічної експедиції ВДПУ ім. М. Коцюбинського в с. Буша
    (Вінниця, 2009) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.; Rud, V. S.
    Таким чином, розкопки останніх років, які проводяться на території ІКЗ «Буша» свідчать, що трипільський загін Археологічної експедиції Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського проводить плідну наукову роботу по вивченні найдавнішого минулого нашого краю, відкриваючи щоразу нові і нові сторінки.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження житла трипільської культури на поселенні в с. Буша
    (СПб. : ИИМК РАН, 2009) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.; Rud, V. S.
    В 30-ти км від Могилева-Подільського і в 20-ти від Ямполя Вінницької області розташована старовинна Буша. Там де в р. Мурафу впадає р. Буша (Бушанка) і розташоване сьогодні село, доля якого пов'язана з багатьма яскравими сторінками стародавньої та середньовічної історії Поділля. На території Буші та її околиці зафіксовано велику кількість різночасових археологічних пам'яток. Найдавнішими є поселення трипільської культури: перше поселення в урочищі Підмета розташоване на правому березі р. Мурафи, на високому схилі корінної тераси; друге поселення в урочищі Причепилівка розташоване у північно-західній частині села; третє поселення - на місці злиття річок Вушанки й Мурафи.
  • Thumbnail Image
    Item
    Поле Батозької битви
    (Вінниця : ВДПУ, 2012) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.; Rud, V. S.
    Поле Батозької битви, навіть через 360 років, потребує прискіпливої уваги дослідників: істориків, археологів та краєзнавців. Лише уважно вивчивши писемні джерела та провівши краєзнавчі і археологічні дослідження ми матимемо можливість відтворити поле Батозької битви, яке має стати полем козацької слави та Національним історико-культурним заповідником.
  • Thumbnail Image
    Item
    Топоніміка с. Вереміївки Красилівського району Хмельницької області
    (Хмельницький : ПП Мельник А. А., 2009) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.; Rud, V. S.
    Найдавнішими топонімами є «Вереміївка», «Селиська», «Корчма». Найбільш поширеними є мікротопоніми, які виникли в кін XIX - пер. пол. XX ст. та пов'язані з іменами та прізвищами конкретних жителів села, котрі, у минулому, були власниками земельних ділянок.
  • Thumbnail Image
    Item
    Спогади М. З. Жука про події часів Першої світової та громадянської воєн в с Комарівка
    (Вінниця : Нілан-ЛТД, 2015) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.; Rud, V. S.
    Пам'ять Мирона Захаровича зберегла для нас надзвичайно цінні відомості про хід подій в с. Комарівка на Поділлі в роки Першої світової та громадянської воєн, що віддалені від нас вже майже на ціле століття. Тому для нас це ще одне усне джерело, що доповнює наші знання про минуле рідного краю.
  • Thumbnail Image
    Item
    Пам'ятки археології на території Чечельницького району: стан та перспективи дослідження у зв'язку зі створенням та функціонуванням національного природного парку «Кармелюкове Поділля»
    (Вінниця : ФОП Корзун Д. Ю., 2015) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.; Rud, V.
    У статті йдеться про різночасові пам'ятки археології на які багата земля Чечельницького району. Особливу увагу звернуто на поселення епохи енеоліту. Саме на цих землях виділена чечельницька локально-хронологічна група пам’яток трипільської культури.
  • Thumbnail Image
    Item
    Археологія Буші та околиць
    (Тернопіль : Астон, 2010) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.
    Пам'ятки археології Буші привертали увагу дослідників здавна. Ще у 1883 р. відомий український історик В. Б. Антонович відкрив і дослідив скельне приміщення із наскальним рельєфом, відоме сьогодні як Бушанський або Скельний храм. Вивчення цієї унікальної пам'ятки продовжили археологічні дослідження під керівництвом відомих українських вчених - В. М. Даниленка у 1961 р. та І. С Винокура у 1985 і 1987 pp. Багато років вивченням історичного минулого Буші та її околиць, в першу чергу виявленням пам'яток археології, займається О. О. Пірняк. Завдяки його багатолітній і самовідданій праці та його стараннями у Буші в серпні 2000 р. створено єдиний на Вінниччині - «Історико-культурний заповідник «Буша», який він і очолює.
  • Thumbnail Image
    Item
    Буша в археологічних дослідженнях І. С. Винокура
    (Тернопіль : Астон, 2010) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В. С.
    Найбільшу увагу у дослідженні памяток археології на територій Буші І. С. Винокур приділив Скельному храму. Також без уваги науковця не залишились інші пам'ятки археології віднесені ним до відповідних історичних епох.