Кафедра історії України

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/4fb8a2ab-5cd3-41f3-82d9-9d4d1317e388

Browse

Search Results

Now showing 1 - 8 of 8
  • Thumbnail Image
    Item
    Українська хата Східного Поділля (Вінниччина) : історико-етнографічний нарис
    (Вінниця : Нілан-ЛТД, 2017) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.
    Народне житло подолян, маючи багату історичну основу, пройшло тривалий шлях розвитку, поєднуючи в собі спільні й відмінні ознаки, зумовлені особливостями історико-етнографічного розвитку. Народну традицію житлобудування широко використовують і дотепер, а багатовіковий досвід розвивається та вдосконалюється.
  • Thumbnail Image
    Item
    Листи М. А. Руденко до Л. П. Зінченка
    (Вінниця : О. Власюк, 2009) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.
    Епістолярна спадщина відомих людей здавна привертала увагу дослідників. Вагоме місце в історії української фольклористики посідає постать Марії Авксентіївни Руденко (1915-2003). Народилась вона 14 лютого 1915 р. у с. Слобода Яришівська, нині Могилів-Подільського району Вінницької області. У науковому архіві ІМФЕ ім. М. Рильського нині зберігаються 54 густо списані шкільні зошити, які містять багатий фольклорно-етнографічний матеріал, зібраний нею, та два альбоми народних мелодій, записаних переважно з її голосу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ревізія Вінницького замку 1545 року
    (Вінниця, 1993) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.
    Ревізія Вінницького замку 1545 року вперше опублікована О. Яблоновським в книзі «Zrodla dziejowe. Т. VI. Rewizya zamkow ziemi Wolynskiej w polowie XVI wieku», виданій в Кракові у 1877 р. Як зазначає О. Яблоновський в передмові до «Ревізії замків...» документи цієї ревізії взято з рукописної копії, написаній на мові руській з Литовської Метрики. Копія ця була зроблена в XVIII ст. і містила в собі ревізію замків землі волинської в 1545 p., а саме описи шести замків давньої Волині: три власне волинські: Володимир, Луцьк, Кременець; два Волинсько-Подільські: Вінницю і Брацлав, а також один замок з древлянського пограниччя: Житомир.
  • Thumbnail Image
    Item
    Трипільські поселення у м. Вінниці
    (Вінниця : ДП ДКФ, 2005) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Гусєв, С. О.; Гусев, С. А.; Gusev, S. O.
    Про ранньотрипільське поселення у Вінниці (Вінниця-1), яке розташоване на пагорбі ліворуч мосту на Старе місто, науковцям було відомо ще з кінця 1960-х pp. Вінницький краєзнавець A.B. Кучерук зібрав першу колекцію старожитностей з цієї пам'ятки, однак місцезнаходження переважної більшості матеріалів невідоме. Окремі знахідки потрапили до фондів Національного музею історії України у м. Києві. Зокрема, це шліфована сокира з блакитно-сірого непрозорого крапчастого кременю, що має дещо асиметричну трапецеподібну форму і дугоподібне лезо1. Неодноразові обстеження поселення Вінниця-1 у 80-90-х р. XX ст. та на початку XXI ст. проводилися археологами Вінниччини, в тому числі й авторами публікації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Народна іграшка сіл Бернашівка і Жван на Вінниччині
    (Вінниця : Балюк І. Б., 2017) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Шпак-Косаківська, Н. М.; Шпак-Косаковская, Н.; Пірус, Тетяна; Пирус, Татьяна; Pirus, T.
    Народна іграшка унікальне і неповторне явище в культурі українського народу. Її витоки сягають глибинних шарів фольклорної колективної культури. У ній втілені пластичні, орнаментальні та образні уподобання кожного окремого етносоціального осередку. Народна іграшка сіл Бернашівки та Жван має свої особливості, які притаманні лише цим населеним пунктам. Відомості про них втрачаються так як нинішні діти для ігор використовують переважно куповані іграшки. В минулому все було навпаки - іграшки виготовляли батьки дітям та діти самі для себе.
  • Thumbnail Image
    Item
    З історії дослідження пам'яток археології на території Шаргородського району на Вінниччині
    (Вінниця : ПП Балюк І. Б., 2014) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Гусев, С. О.
    Подільська земля багата на пам'ятки археології. Не є винятком і землі сучасного Шаргородського району Вінницької області. Вододіл між Дністром та Південним Бугом, особливо у середній течії цих рік, що густо вкритий мережею приток (Жван, Караєць, Лядова, Серебрія, Немія, Дерло, Мурафа, Бушанка, Русава, Марківка, Камянка, Ров, Краснянка, Шпиківка, Сельниця, Дохна, Савранка та ін), став ареалом важливих історичних процесів, пов'язаних з пересуванням та освоєнням стародавніх землеробів і скотарів. Тому археологічне вивчення цього регіону здавна викликало жвавий інтерес у науковців.
  • Thumbnail Image
    Item
    Заєць Іван Іванович -дослідник археологічних пам'яток Вінниччини
    (Хмельницький : ІРД, 2013) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.; Рудь, В.; Rud, V.
    У статті йдеться про науковий внесок І. І. Зайця в дослідження археологічних пам'яток Вінниччини.
  • Thumbnail Image
    Item
    Усна історія про с. Северинівку Жмеринського району на Вінниччині кінця XIX - початку XX cт.
    (Хмельницький : ІРД, 2014) Косаківський, В. А.; Косаковский, В. А.; Kosakivskyi, V. A.
    У статті подано спогади про село Северинівку кінця XIX- початку XX ст., у яких відтворено події пов'язані з Северинівським маєтком (нині палацо-парковим ансамблем) та його останнім володарем.