Факультет історії і міжнародних відносин

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/490327fb-7fd4-4939-a4e6-430027a55f70

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Радянська соціально-політична історія 1920-х рр. та її інтерпретаційна періодизація у працях Роберта Конквеста
    (Вінниця: ВДПУ, 2022) Борзов, Сергій
    Мета статті. Дослідити наукові праці американського ученого Р. Конквеста, його фактологічні пріоритети і концептуальні підходи висвітлення радянської соціально-політичної історії 1920-х рр., тлумачення ним її періодизації, порівнюючи з радянською історіографією. Методологію дослідження становлять класичні методи історичних досліджень (хронологічний, порівняльний, історіографічного аналізу, наукової аналогії). Застосовано комбінований підхід, який поєднує наявність історичного контексту з його критичним історіографічним тлумаченням. Уперше об’єктом комплексного дослідження є науковий доробок історика Р. Конквеста, автора відомих праць – «Великий терор» і «Жнива скорботи», що і зумовлює певною мірою наукову новизну. Інтелектуальну діяльність ученого пов’язують переважно з вивченням проблем Голодомору. Однак поза увагою опинилися його оригінальні інтерпретації суспільно-політичних подій в Україні 1917–1929 рр., становлення і функціонування радянської системи влади, ролі і місця її еліт, тлумачення епохи Непу, масового голоду 1921–1923 рр. Періодизація радянської політичної історії, яку застосував Р. Конквест, розглядається нами в історіографічному ключі. Важливо виділити його наукові інтерпретації подій і явищ, підкреслити авторську концепцію, з’ясувати відмінності у порівнянні з радянською історіографією. Такий підхід видається нам інноваційним. Висновки. Зазначено, що періодизація Р. Конквестом соціально-політичних процесів у 1920-х рр. мала цифрову (класичне датування подій) і суто інтерпретаційну (авторське тлумачення явищ і процесів). Його наукові оцінки воєнного комунізму, Непу, політичної боротьби у ВКП(б) за лідерство і владу – історично достовірні та аргументовані. Ключові хронологічні періоди (1917–1921, 1921–1927, 1928–1929), які названо ученим, логічно та історично взаємопов’язані. Оригінальною та інноваційною є періодизація більшовицької окупації України, сама постановка проблеми та її висвітлення. Радянолог, політолог та історик Р. Конквест відмовився від періодизації соціально-політичної історії 20-х рр., канонізованої радянською історіографією.
  • Thumbnail Image
    Item
    Реєнт О. П. Соціально-економічні та політичні трансформації в Україні (кінець XVIII ‒ перші десятиліття XX століття). У 2-х кн. ‒ К.: Інститут історії України, 2021. Кн. 1. 846 с. Кн. 2. 818 с.
    (Вінниця: ВДПУ, 2022) Падалка, Сергій; Шульга, Тарас
    Автори рецензії аналізують збірку нарисів відомого українського історика, присвячену широкому спектру проблем соціально-економічної та соціально-політичної історії України протягом ХІХ та початку ХХ століть. Особливу увагу рецензентів привернули оригінальні та продуктивні підходи О.П. Реєнта до вивчення процесів втягування України в модерний світовий аграрний ринок, а також кризових явищ в українському соціумі під час Першої світової війни та Української революції. На думку рецензентів, це дослідження створює широку базу для глибшого вивчення принципово важливого періоду української історії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Східне партнерство і східні революції: зустріч у східній Европі?
    (Вінниця : ВДПУ, 2012) Неприцький, О. А.; Неприцкий, А. А.; Neprytskyi, O. A.
    Метою даної статті є оцінити значення політики Східного партнерства для збереження стабільності у Центрально-Східній Європі та дослідити можливості катаклізмів в Україні за аналогією із східними революціями початку XXI століття.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особовий фонд Георгія Нарбута в національному художньому музеї України (м. Київ) як джерело дослідження його біографії 1917 – 1920 рр.)
    (Вінниця : ВДПУ, 2009) Телячий, Ю. В.; Telyachyi, Y. V.
    В статті характеризується зміст документів особового фонду визначного художника Георгія Нарбута, датовані 1917 – 1920 рр. й зберігаються в Національному художньому музеї України (м. Київ).
  • Thumbnail Image
    Item
    Типологічна класифікація газетної періодики Поділля в гетьманську добу (1918 р.)
    (Вінниця, 2011) Гандзюк, В. О.; Гандзюк, В. А.; Gandzyk, V. А.
    У статті класифіковано подільську пресу доби Гетьманату (1918 р.) за цільовим та читацьким призначенням, визначено її роль у формуванні національного світогляду жителів краю, пробудженні громадянських почуттів, об’єднанні в боротьбі за самостійну державу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Євромайдан. Революція гідності
    (Вінниця : ВДПУ, 2018) Ядров, А.; Yadrov, A.
    У статті проаналізовано причини, особливості, характерні риси Революції гідності.