Факультет історії і міжнародних відносин

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/490327fb-7fd4-4939-a4e6-430027a55f70

Browse

Search Results

Now showing 1 - 4 of 4
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості суспільно-політичних процесів на Волині у 1905 – 1907 рр.
    (Вінниця : ВДПУ, 2024) Цецик, Я.
    Метою статті є дослідження виступів селян та діяльності антиурядових політичних партій у Волинській губернії наприкінці у 1905 – 1907 рр. Автором досліджено архівні документи та наукові праці, в яких проаналізовано специфіку та особливості революційних виступів на Волині. Особлива увага приділена висвітленню ролі революційних партій у цих процесах. Методологія дослідження ґрунтується на використанні загальнонаукових методів дослідження (аналізу, синтезу й узагальнення) та спеціальних історичних (хронологічного та порівняльно-історичного), що у поєднанні з принципами об’єктивізму, історизму та поліфакторності, створило необхідні умови для об’єктивного висвітлення поставлених завдань. Наукова новизна роботи полягає у тому, що автор на основі архівних документів та наукових праць проаналізував особливості діяльності національних та революційних партій на Волині на початку 20 ст., висвітлив динаміку та специфіку селянських виступів у регіоні під час революції 1905 – 1907 рр. Висновки. На основі неупередженого аналізу архівних документів та наукових праць досліджено особливості та специфіку діяльності політичних партій антиімперського спрямування на Волині напередодні та під час революційних подій 1905 – 1907 рр. З’ясовано, що на початку 20 ст. на Волині функціонували нечисленні осередки українських, єврейських, польських та соціалістичних та неомарксистських політичних угруповань. Відзначено, що соціалістична та неомарксистська ідеологія була принесена у регіон політичними діячами, які були затримані поліцією й заслані імперською владою на Волинь під нагляд поліції. Пильна увага з боку неомарксистів до Волині диктувалася її географічним розташуванням, адже саме через регіон нелегально транспортувалася видрукувана література. Під час революційних подій у Волинській губернії відбувалися селянські виступи, як були спрямовані на самовільне вирубування поміщицьких лісів, випас худоби, в окремих випадках були й підпали економій, страйки найманих робітників. Однак, на відміну від промислових регіонів, робітничий рух на Волині був незначним, а в окремих випадках наймані працівники взагалі відмовлялися брати участь у страйках.
  • Thumbnail Image
    Item
    Тенденції економічної трансформації промисловості АР Крим у 1991–2002 рр.
    (2022) Драпушко, Наталя; Drapushko, Natalya
    Метою статті є дослідження та визначенні основних тенденцій трансформації економіки АР Крим у 1991–2002 рр. для усвідомлення досвіду реформування економіки та її відбудови в майбутньому. Методологія дослідження ґрунтується на принципах науковості, об’єктивності, системності, історизму, а також включає методи аналізу, синтезу та класифікації. Використання наукової методології забезпечило об’єктивне висвітлення зазначеної проблематики. Наукова новизна роботи полягає у тому, що авторкою на основі статистичних матеріалів розкрито основні тенденції економічної трансформації промисловості АР Крим у пострадянський період у 1991–2002 рр., проаналізовано особливості змін промисловості регіону, розкрито основні проблеми економіки АР Крим у пострадянський період, визначено закономірності та регіональні особливості реформування радянської економіки. Також у статті окреслено фундаментальні соціально-економічні проблеми, які отримала АР Крим у спадщину від СРСР, та шляхи їх усунення. Висновки. В означений період 1991–2002 рр. відбулася еволюція економіки у напрямку лібералізації ринкового господарства. Щодо промисловості, то вона втратила домінанті позиції на користь сільського господарства, торгівлі та курортно-санаторного господарства. Економіка перехідного періоду зіткнулася з низкою нових проблем. Відбувся повний занепад деяких галузей важкої промисловості та повне зникнення окремих із них, наприклад, залізорудної та чорної металургії. Інші галузі виробництва змогли дещо пристосуватися до нових умов, що стосується насамперед підприємств легкої промисловості. До найбільших проблем перехідного періоду відносяться як суто економічні (брак власної валюти та тонізація), так і позаекономічні – передусім вплив кримінального світу на процеси господарювання.
  • Thumbnail Image
    Item
    Суспільно-економічний і політичний стан польської меншини Правобережної України в період українського національного відродження
    (Вінниця, 2010) Баженова, С. Е.; Баженова, С. Э.; Bazhenovа, S. E.
    У статті висвітлюються особливості суспільно-економічного й політичного розвитку польської меншини Правобережної України в умовах українського національного відродження
  • Thumbnail Image
    Item
    Сутність, ознаки та функції держави
    (Вінниця : ВДПУ, 2017) Бордюгов, Є.; Бордюгов, Е.; Bordiuhov, Ye.
    В даній статті описано такі поняття як держава, її ознаки та функції; подано класифікацію до цих понять, наведено форми реалізації функцій держави.