Факультет історії і міжнародних відносин

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/490327fb-7fd4-4939-a4e6-430027a55f70

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 10
  • Thumbnail Image
    Item
    «Неповерненці» перебудови: сценарії втечі та владний контроль в УРСР
    (Вінниця : ВДПУ, 2023) Стяжкіна, Олена
    Мета цієї статті – аналіз практик втечі як нелегальних механізмів еміграції. Коло завдань окреслюється питаннями про пояснювальні схеми, якими користалися «втікачі», а також дослідженням реакції органів державної влади та репресивних органів на втечі. Методологія дослідження ґрунтується на поєднанні міждисциплінарних методів, зокрема критичного дискурс-аналізу, наративного аналізу, історико-порівняльного та історико-системного методів. Наукова новизна полягає у тому, що втечі та неповернення періоду перебудови ніколи не розглядалися як соціальне явище та соціальні практики, оскільки вони не були сценаріями, через які прокладався шлях реформ. Висновки. Втечі продовжували залишатися каналом еміграції увесь період так званої перебудови. Це були сплановані дії, включені як у практики легального перетину кордонів через іноземні відрядження, туризм, роботу на транспортних засобах, а так і у кримінальні практики, пов’язані із захопленням літаків. До втеч вдавалися різні за віком, національністю, професією, місцем проживання, сімейним статусом люди. Схожою рисою їхньої поведінки була настільки глибока недовіра до влади, що всі зміни та реформи вони не сприймали як можливі та реальні. Пояснювальні схеми, до яких вдавалися втікачі, залежали від того, чи вдалася, а чи не вдалася спроба нелегальної еміграції. Впродовж періоду, що вивчається, помітно змінювалась риторика та практика запобіганню втечам з боку КДБ УРСР. Якщо на початку періоду перебудови відомості про втікачів, подані до ЦК КП(У) завершувалися обіцянкою докласти зусиль щодо їх повернення на батьківщину, то наприкінці – заявами про «роботу із з’ясування обставин та мотивів». Прикметою часу виявися й той факт, що образ втікача став формуватися не за лекалами «ворога народу», «зрадника – учасника шпигунської мережі», а за формулами знецінення та применшення соціальної ваги порушника. Втікачів описували як у офіціальних зведеннях, так і у пресі, як дрібних кримінальних злочинців, шахраїв, алкоголіків, людей, які мали психічні розлади.
  • Thumbnail Image
    Item
    Проблеми функціонування української публіцистики в добу перебудови перестройки
    (Вінниця: ТОВ «Нілан-ЛТД», 2016) Храмцова, І. А.; Храмцова, И. А.; Khramtsova, I. A.
    На основі критичного аналізу історичних джерел та здобутків історіографії з’ясовано та проаналізовано основні умови та проблеми функціонування української публіцистики в часи перебудови в Україні.
  • Thumbnail Image
    Item
    Горбачовська перебудова: причини, хід, наслідки : дипломна робота
    (Вінниця: ВДПУ, 2020) Третякова, В. Д.
    М. Горбачов увійшов в світову історію як реформатор, який прагнув оновити Радянський Союз, його назавжди запам’ятають, як першого та останнього президент СРСР. М. Горбачов представляв себе на міжнародній арені, як політик нової генерації в СРСР. Для когось із радянського суспільства, ті часи були справжнім розквітом власної думки, а для когось і дотепер залишаються найгіршим часом прожитим в комуністичному минулому. Розпад Радянського Союзу був закономірною справою часу по причині штучності самого державного утворення, його багатонаціональності, неефективності політики.
  • Thumbnail Image
    Item
    Навчальна робота Вінницького педінституту у перебудовчий період
    (Вінниця: Твори, 2019) Кукуленко, Я.; Kukulenko, Yana
    У статті на основі архівних джерел показано здобутки і об’єктивні труднощі в організації навчального процесу у Вінницькому педінституті у роки перебудови. Авторка звернула увагу на ту обставину, що викладачам кафедр було складно перебудуватися і мислити відповідно до вимог часу, особливо на початковому етапі перебудовчого періоду. Йдеться про запровадження нових навчальних дисциплін і внесення відповідних змін у назви кафедр, створення клубів за інтересами з урахуванням специфіки навчальних дисциплін, що читалися студентам. Аналізується навчально-методична робота, наведено приклади співпраці вишу із школами міста і області. Показано нові форми і методи активного навчання, проаналізовано стан комп’ютеризації навчального процесу, успішність студентів. Значну увагу приділено організації практик, дотриманню трудової дисципліни, складанню студентами державних екзаменів.
  • Thumbnail Image
    Item
    Даниленко В.М. Україна в 1985-1991 рр.: остання глава радянської історії. – Київ: Інститут історії НАН України, 2018. – 278 с.
    (Вінниця: Твори, 2019) Криворучко, Олександр; Криворучко, Александр; Kryvoruchko, Olexandr
    У статті прорецензовано монографію, в якій досліджуються зміни у соціально-економічній, суспільно-політичній та культурно-духовній сферах суспільного життя радянської України в період горбачовської перебудови, аналізуються етапи кризи партійно-радянської системи, характеризуються основні закономірності та рушійні сили процесів, які призвели до відновлення державної незалежності українського народу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Навчальна робота Вінницького педінституту у перебудовчий період
    (Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2019) Кукуленко, Яна; Кукуленко, Яна; Kukulenko, Yana
    У статті на основі архівних джерел показано здобутки і об’єктивні труднощі в організації навчального процесу у Вінницькому педінституті у роки перебудови. Авторка звернула увагу на ту обставину, що викладачам кафедр було складно перебудуватися і мислити відповідно до вимог часу, особливо на початковому етапі перебудовчого періоду. Йдеться про запровадження нових навчальних дисциплін і внесення відповідних змін у назви кафедр, створення клубів за інтересами з урахуванням специфіки навчальних дисциплін, що читалися студентам. Аналізується навчально -методична робота, наведено приклади співпраці вишу із школами міста і області. Показано нові форми і методи активного навчання, проаналізовано стан комп’ютеризації навчального процесу, успішність студентів. Значну увагу приділено організації практик, дотриманню трудової дисципліни, складанню студентами державних екзаменів
  • Thumbnail Image
    Item
    Використання історії в політичних цілях у період перебудови в Україні
    (Вінниця, 2010) Смольніков, Ю. Б.; Смольников, Ю. Б.; Smolnikov, Iurii
    У статті розглядається використання історії в боротьбі за маси з боку «національного» та «комуністичного» таборів у період перебудови в Україні. Показано практичне застосування історії як засобу політизації мас у боротьбі за владу
  • Thumbnail Image
    Item
    Етимологія горбачовської гласності (1985–1991 рр.) як проблема сучасної історіографії
    (Вінниця, 2010) Тарасов, В. В.; Tarasov, V. V.
    Сфера застосування поняття «гласність» на теренах вітчизняної та зарубіжної історіографії змінювалась фактично від самого початку перебудови. Позначена цим поняттям політика «революційного оновлення соціалізму» у 1986 р. істотно відрізняється від тлумачення «гласності» на початку 1990-го чи 1991-го років. Додаткові «змісти» гласності виникають і в процесі дослідження історії перебудови 1985–1991 рр., особливо в мемуарній та публіцистичній літературі. З огляду на те, що «гласність» не належить до суто «горбачовських» неологізмів і має істотну доперебудовну та дорадянську історію вжитку, цілком очевидною є потреба в дослідженні її етимології, що може істотно полегшити аналіз змістів цього поняття впродовж 1985–1991 рр. та в сучасній історіографії.
  • Thumbnail Image
    Item
    Політика «прискорення» (1985-1987 рр.) в українській та російській історіографії: природа, витоки, сутність
    (Вінниця : ВДПУ, 2012) Тарасов, В. В.; Tarasov, V. V.
    У статті досліджується проблематика т.зв. раннього етапу перебудови – політики прискорення (1985-1987 рр.). Автор аналізує витоки та сутність прискорення, досліджує характер та способи співіснування концепції прискорення із політикою перебудови; визначає особливості історично-наукового аналізу прискорення, його образи в сучасних дослідженнях.
  • Thumbnail Image
    Item
    Загородній І. М. трагічний шлях ВНК – КДБ
    (Вінниця : ДП «Державна картографічна фабрика», 2014) Зінько, О. В.; Zіnko, O. V.
    У статті прорецензована книга І.М. Загороднього про екскурс у таємниці створення та функціонування радянської служби державної безпеки.