Факультет історії і міжнародних відносин

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/490327fb-7fd4-4939-a4e6-430027a55f70

Browse

Search Results

Now showing 1 - 3 of 3
  • Thumbnail Image
    Item
    Поведінкові стратегії уповноважених Прилуцького району доби Голодомору 1932–1933 рр. на шпальтах «Правди Прилуччини»
    (Вінниця : ВДПУ, 2023) Якубовський, Ігор
    Мета дослідження полягає у з’ясуванні особливостей висвітлення на сторінках районної газети «Правда Прилуччини» поведінкових стратегій уповноважених під час Голодомору 1932–1933 рр. Методологія дослідження передбачає поєднання спеціально- історичних методів пізнання: джерелознавчого, порівняльного контекстуального аналізу, структурно-функціонального аналізу. Наукова новизна статті полягає насамперед у тому, що проблема життєвого вибору уповноважених вперше розглядається на рівні окремо взятого району. Так само вперше аналізуються інформативні можливості районної газети для з’ясування ключових тенденцій. Висновки. «Правда Прилуччини» вміщує інформацію про уповноважених за усім проблемним полем – від списків уповноважених до судових рішень із приводу покарання за пасивний чи активний спротив виконанню розпоряджень влади, спрямованих на розкручування маховика Голодомору. Баланс повідомлень про сприятливі для влади поведінкові стратегії уповноважених та прояви ігнорування її вимог свідчать про те, що значна частина уповноважених у Прилуцькому районі або відкрито не бажала брати участь у хлібозаготівлі, або намагалася непомітно загальмувати формування на селі умов, несумісних із життям. Водночас у влади бракувало реальної фактологічної бази для розміщення інформації про конкретні випадки такої діяльності, якими можна було б збалансувати критику на адресу уповноважених, що не виправдовували сподівань. У газеті життєвий вибір осіб на користь перетворення на безвідмовних виконавців влади відобразився лише в матеріалах, зокрема й судових, розміщених у межах цинічної кампанії проти перекручень так званої «революційної законності». Усе це підштовхує до необхідності каталогізації різних форм спротиву на прикладах інших районів і врешті-решт веде до необхідності скоригувати історіографічні уявлення про реальні тенденції в середовищі уповноважених.
  • Thumbnail Image
    Item
    Районні газети Київщини та Чернігівщини про персональний склад виконавців Голодомору 1932–1933 рр.: списки уповноважених
    (Вінниця: ВДПУ, 2022) Якубовський, Ігор
    Мета дослідження полягає у з’ясуванні інформаційного потенціалу оприлюднених у районних газетах Київської та Чернігівської областей списків уповноважених та інших просопографічних матеріалів про персональний склад уповноважених. Методологія дослідження передбачає поєднання спеціально-історичних методів пізнання: джерелознавчого, порівняльного контекстуального аналізу, структурно-функціонального аналізу. Наукова новизна статті полягає насамперед у тому, що проблема вперше стала об’єктом дослідження. У районних газетах виявлено списки уповноважених від райкомів КП(б)У та сільрад, проаналізовано інформаційний потенціал цих документів та дотичних матеріалів крізь призму з’ясування персонального складу уповноважених. Висновки. Списки уповноважених від районних організацій та сільрад не призначалися для обов'язкового оприлюднення. Відтак виявлено лише списки уповноважених райкомів та сільрад з 11 районів Київської та Чернігівської областей на окремі політично-господарські кампанії. У переважній більшості реконструкція персонального складу уповноважених вимагає додаткового залучення інших матеріалів, уміщених у газетах. Інформаційний потенціал списків зазнав обмежень у зв'язку тим, що в них не вказувалися ініціали осіб та, як правило, посади. Проте згадки про уповноважених в газетних статях та видрукуваних постановах районних органів влади подеколи компенсують ці прогалини. Крім того, у поєднанні зі списками, такі згадки свідчать про те, що одній і тій же особі районні чиновники могли змінити статус з уповноваженого від одного органу на представництво від іншого, або перевести в інше село. Стратегія влади полягала в наводненні сіл якомога більшою кількістю уповноважених, призначених різними організаціями. У цьому вбачали можливість забезпечити виконання своїх ухвал на місцях.
  • Thumbnail Image
    Item
    Відправний пункт Голодомору 1932–1933 рр.: хлібозаготівлі 1931–1932 рр. у постановах районних органів влади (за матеріалами районних газет Київської області)
    (2022) Якубовський, Ігор; Yakubovskyy, Ihor
    Мета дослідження полягає у з’ясуванні особливостей відображення в постановах районних органів влади Київської області хлібозаготівельної кампанії 1931– 1932 рр. як відправного пункту організації Голодомору 1932–1933 рр. Методологія дослідження передбачає поєднання спеціально-історичних методів пізнання: джерелознавчого, порівняльного контекстуального аналізу, структурно-функціонального аналізу. Наукова новизна статті полягає насамперед у тому, що проблема вперше стала об’єктом дослідження. Шляхом аналізу районних постанов, опублікованих у місцевій пресі, з’ясовано інформаційні можливості цієї групи джерел для дослідження підходів влади до формування інструментарію Голодомору під час хлібозаготівель 1931–1932 рр. Висновки. Постанови районної влади, конкретизуючи ухвали вищих органів влади та реагуючи на поточну ситуацію в районах, суттєво розширюють можливості дослідження процесу формування механізму Голодомору в межах хлібозаготівлі 1931–1932 рр. Районні постанови містять пласт прихованої інформації про наміри влади, відсутній в нормативних документах союзних та республіканських органів влади. Зміст постанов значно підсилює аргументи на користь необхідності концептуалізації запуску механізму Голодомору як тривалого процесу, що відбувався упродовж усієї хлібозаготівельної кампанії 1931–1932 рр., хронологічно не обмежуючись 1932 роком. Підходи влади формують цілісне полотно заходів, які уможливили перехід нею під час хлібозаготівлі 1932–1933 рр. до вбивства голодом мільйонів українців. Постанови засвідчують виразні перегуки у ставленні різних прошарків населення та посадовців до нереальних хлібозаготівельних планів у 1931 р., коли готувався ґрунт для переходу до політики Голодомору, та в 1932 рр., коли рубікон було перейдено.