Факультет історії і міжнародних відносин

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/490327fb-7fd4-4939-a4e6-430027a55f70

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 125
  • Thumbnail Image
    Item
    Новітня історія країн Центральної та Східної Європи (1914-1991рр.) : навчально-методичний посібник
    (Вінниця : ВДПУ, 2024) Мельничук, О. А.; Долинна, А. С.
    Пропонований навчально-методичний посібник призначений для опанування студентами знань з історії слов’янських народів новітнього часу і вивчається упродовж двох семестрів на третьому курсі. Перший семестр включає в себе два блоки: Слов’янські народи в роки Першої світової війни та їх подальший розвиток у міжвоєнний період. Упродовж другого семестру студенти вивчають становище слов’янських народів під час Другої світової війни та їх повоєнний розвиток у другій половині ХХ ст. Викладені у навчально-методичному посібнику плани семінарських занять, окрім запитань рекомендованих для розгляду, містять пропоновані теми реферативних повідомлень, методичні вказівки для студентів із підготовки до занять, рекомендовані джерела та літературу, запитання і завдання для закріплення матеріалу.
  • Thumbnail Image
    Item
    Пенсійне страхування інтелігенції в УСРР у 20-х рр. ХХ ст.
    (2008) Мельничук, О. А.
    Пенсійне забезпечення у будь-якій державі є найважливішою складовою добробуту громадян, яке демонструє готовність держави дотримуватися принципів гуманізму щодо тих, хто віддав суспільству працю, інтелект, здоров’я. Реформування пенсійного законодавства в Україні на сучасному етапі пов’язане із впровадженням пенсійного страхування як провідної організаційно-правової форми соціального захисту в умовах ринкової економіки. Важливим завданням при розробці та вдосконаленні чинного законодавства у даній сфері є вивчення не лише зарубіжного, але й вітчизняного досвіду в його історичній ретроспективі. З огляду на це, метою пропонованої статті є висвітлення системи пенсійного страхування, що функціонувала на теренах УСРР у 20-х рр.. ХХ ст. на прикладі забезпечення пенсіями представників інтелігенції.
  • Thumbnail Image
    Item
    Соціальне страхування представників інтелігенції
    (Вінниця : ВДПУ, 2006) Мельничук, О. А.
    У своїй статті автор ставить за мету розкрити процес функціонування соціального страхування в УСРР у 20-х рр. ХХ ст. на прикладі представників інтелігенції.
  • Thumbnail Image
    Item
    Соціальне страхування від безробіття в Україні у 20-ті рр. ХХ ст.
    (2005) Мельничук, О. А.
    Безробіття – невід‘ємне явище будь-якої сучасної держави з ринковою економікою. Не є винятком у цьому відношенні і Україна, яка характеризується сьогодні високим рівнем як офіційного, так і прихованого безробіття. Серед нормативних актів, покликаних врегулювати та вирішити дану проблему, важливе значення має прийнятий у березні 2000 р. Закон України ―Про загальнообов‘язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття‖, який переважно визначає умови, порядок та розміри допомог безробітним, передбачає для них певні пільги та гарантії. Однак впровадження такого інституту не є новим в історії держави та права України. Будучи започаткованим ще з приходом більшовиків до влади, соціальне страхування від безробіття свого подальшого розвитку набуло в 20-ті рр. ХХ ст. в умовах нової економічної політики. Його дослідження сьогодні, на наш погляд, дасть змогу не лише схарактеризувати соціальну політику більшовиків, але й запропонувати механізми для вдосконалення чинного законодавства у даній сфері.
  • Thumbnail Image
    Item
    «Вінницька трагедія» в ідеологічному протистоянні німеччини та СРС Рна завершальному етапі війни
    (Вінниця: ВДПУ, 2020) Мельничук, О. А.; Melnychuk, O. A.; Довганюк, В. Ю.; Dovhaniuk, V. U.
    У статті висвітлено ідеологічне протистояння воюючих сторін під час німецько-радянської війни. Предметом для аналізу слугувала проведена нацистами у 1943 р. у м. Вінниці ексгумація тіл радянських громадян, розстріляних органами НКВС під час Великого терору 1937-1938 рр. Розкопки, проведенні окупантами у Вінниці розглядаються як найбільша пропагандистська кампанія Третього Райху в Україні. Авторами здійснено порівняльний аналіз розкопок у Вінниці та Катині як реальних злочинів радянської влади, які були вміло використані німецькими пропагандистами. Ці події є яскравим прикладом політичних маніпуляцій, спекуляцій на трагічних подіях заради політичної та геополітичної перемоги. Наукова новизна роботи полягає у тому, що авторами вперше, на основі аналізу опублікованих та неопублікованих документів, спогадів очевидців, окупаційної і радянської преси, вдалося відтворити повну картину ідеологічного та інформаційного протистояння навколо розкопок у Вінниці 1943 року. Було виявлено, що комісія лікарів судової медицини діяла та звітувала з відома Міністерства пропаганди Райху. В свою чергу, подія мала міжнародний резонанс і знайшла відображення у пресі, радіо, кіно та плакатній пропагандистській продукції. Усі засоби масової інформації на окупованих територіях намагалися нав’язати фактор «єврейської вини» за масові розстріли НКВС невинних громадян. Простежено також безпосередню реакцію цивільного населення на проведені масові заходи, похорони та розпізнання тіл. На основі аналізу протоколів судово-медичної експертизи було встановлено, що підкомісія американського Конгресу після війни визнала діяльність лікарів німецької та міжнародної комісії судової комісії у Вінниці легітимною. Водночас відзначено безсилля радянської контрпропаганди, яка не мала аргументів для дискредитації проведених розкопок. Через аналіз неопублікованих документів Державного архіву Вінницької області було встановлено, що з поновленням радянської влади у Вінниці почалася нова хвиля репресій проти усіх свідків та учасників ексгумації «ворогів народу». Усі вони були звинувачені радянською владою в антирадянській пропаганді та агітації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Соціальне страхування безробітних на Поділлі в 20-х рр. ХХ ст.
    (Львів: ГО «Львівська фундація суспільних наук», 2020) Гончарук, М. М.; Goncharuk, M. M.; Мельничук, О. А.; Melnychuk, O. A.
    У статті висвітлено особливості діяльності органів соціального страхування на Поділлі упродовж 1920-х рр.
  • Thumbnail Image
    Item
    Концепция славянского единства в программных документах Кирилло-мефодиевского общества - первой украинской политической организации
    (2020) Мельничук, О. А.; Melnychuk, O. A.; Тучинський, В. А.; Tuchinskуі, V. A.
    Исследуется "Закон Божий" или "Книга бытия украинского народа" и другие программные документы Кирилло-Мефодиевского общества – первой украинской политической организации. Авторы рассматривают идеи членов общества в общеевропейском контексте национальных политических организаций, которые возникли во многих странах Европы в середине XIX в., общим для которых было сочетание национальных лозунгов с идеей свободы и демократии. Делается вывод, что по сравнению с политическими требованиями других общеславянских движений – российского и чешского панславизма, австрославизма и иллиризма украинское общество отличалось радикальной программой демократической славянской федерации.
  • Thumbnail Image
    Item
    Організація санаторно-курортного лікування робітників та службовців в УСРР у 20-х рр. ХХ ст.
    (2019) Мельничук, О. А.; Melnychuk, O. A.
    Проаналізовано державну політику радянської влади щодо надання профілактичної допомоги найманим працівникам. Простежено перебіг санаторно-курортних кампаній 1920-х рр. Висвітлено процедуру направлення на санаторно-курортне лікування, охарактеризовано порядок її фінансування, визначено обсяг забезпечення профілактичною допомогою різних соціальних категорій.
  • Thumbnail Image
    Item
    Внешнеполитические предпосылки образования Молдавской автономной советской социалистической республики
    (Русин, 2019) Мельничук, О. А.; Melnychuk, O. A.; Зинько, Ю. А.; Зінько, Ю. А.; Zinko, Y. A.; Тучинский, В. А.; Тучинський, В. А.; Tuchynskyi, V. A.
    В статье на основании анализа источников и литературы освещены основные внешнеполитические предпосылки образования Молдавской автономной советской социалистической республики. Акцентировано внимание на сложных советско-румынских отношениях относительно территориальной принадлежности Бессарабии. Раскрыто попытки обеих государств, с участием Антанты, сначала дипломатическими, а после и военными путями решить эти вопросы. Утверждается, что после проигрыша на дипломатическом фронте советское руководство выход из создавшейся ситуации видело в образовании на левом берегу Днестра автономного объединения, через которое можно было бы влиять на обстановку в Бессарабии. Конечной целью образования автономной республики было присоединение Бессарабии к СССР.
  • Thumbnail Image
    Item
    Село Мельниківці Немирівського району в добу національної революції 1917-1921 рр.
    (Вінниця: ПрАТ «Вінницька обласна друкарня», 2019) Мельничук, О. А.; Melnychuk, O. A.
    У статті висвітлено особливості національної революції 1917-1921 рр. в с. Мельниківцях Немирівського району.