Факультет математики, фізики і комп'ютерних наук

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/44f877e6-8cc7-4edf-aef2-c07df95ea018

Browse

Search Results

Now showing 1 - 9 of 9
  • Thumbnail Image
    Item
    Лінія Кармана
    (Вінниця: ТВОРИ, 2023) Вештак, Вікторія
    У статті йдеться про вивчення лінії Кармана та її відкриття Теодором фон Карманом. Про те, що собою являє ця умовна лінія між атмосферою Землі та космосом та в чому її значення.
  • Thumbnail Image
    Item
    Космічні супутники на службі людини
    (Вінниця: ТВОРИ, 2023) Маковій, Сергій
    У статті йдеться про роль та значення різних видів космічних супутників для людей та науки.
  • Thumbnail Image
    Item
    Титан – загадковий супутник Сатурна
    (Вінниця: ТВОРИ, 2023) Гончар, Ілля
    Роботу присвячено аналізу, вивченню та систематизації наукових матеріалів про дослідження найбільшого супутника Сатурна – Титана. Титан з усіх космічних тіл найбільше привертає до себе інтерес вчених. Мене зацікавила наукова позиція, що створення людських колоній на цьому супутнику є більш перспективною, ніж спроби колонізувати Місяць або Марс.
  • Thumbnail Image
    Item
    Дослідження Венери космічними апаратами
    (Вінниця: ТВОРИ, 2023) Маковій, Сергій
    У статті йдеться про дослідження Венери космічними апаратами.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вода в атмосфері Марса
    (Вінниця: ТВОРИ, 2023) Відьмаченко, Анатолій; Мозговий, Олександр; Стєклов, Олексій; Кузнєцова, Юліана
    На початку своєї історії Марс мав велику кількість води. На сьогодні частина води зберігається як лід, є замкнутою в структурі багатих водою матеріалів та у незначній кількості присутня в атмосфері. Над полярними районами з пізнього літа до ранньої весни, а також навколо високих вулканічних вершин спостерігаються конденсаційні білі хмари. У північній півкулі вони з’являються утричі частіше, ніж у південній. Імовірність їх існування є найбільшою після проходження перигелію, та поблизу рівнодення. Конденсаційні хмари формуються пізнього ранку і відразу після полудня. Максимально яскравими вони стають через кілька годин після свого зародження. Тривалість існування хмар рахується від годин до кількох днів. Сучасна марсіанська гідрологія охоплює близько 1011 кг водяної пари в атмосфері, а також світлі хмари.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості пилових бур на Марсі
    (Вінниця: ТВОРИ, 2023) Відьмаченко, Анатолій; Мозговий, Олександр; Стєклов, Олексій
    Весна на Марсі є часом зародження пилових бур у відповідній півкулі. Вони виникають тоді, коли починає випаровуватися замерзлий вуглекислий газ із зимових полярних шапок. При цьому збільшується атмосферний тиск при сублімації замерзлого СО2; між покритою вуглекислотною памороззю і тільки що відтанувшою поверхнею у щільнішій атмосфері пил легше піднімається і довше тримається. Встановлення високого температурного контрасту приводить до виникнення сильних вітрів, які дмуть від країв полярної шапки у бік середніх широт. Пилові бурі відіграють важливу роль на формування марсіанського клімату.
  • Thumbnail Image
    Item
    Особливості атмосфери Марса
    (Вінниця: ТВОРИ, 2023) Відьмаченко, Анатолій; Мозговий, Олександр; Стєклов, Олексій; Кузнєцова, Юліана
    Помітний вплив на спостереження Марса здійснює розріджена атмосфера планети. Вона містить понад 95% СО2, до 3% азоту, 1.6% аргону, С (0.06%), Н2О (до 0.1%). На Марсі можна спостерігати різні форми хмар і туманів. В міру піднімання охолодженого повітря на підвищені плато, хмари з’являються над високими горами. Взимку полярні шапки також огортають тумани. Великий вплив на формування клімату має атмосферний аерозоль. Важливу роль при еволюції атмосфери грала й атмосферна дисипація. Хмари водяного льоду і пилу зареєстрували над областями Фарсіда, Еллада та над кількома вулканами.
  • Thumbnail Image
    Item
    Відкриття та дослідження комет
    (Вінниця: Друк,, 2023) Бородін, Андрій
    Систематизовано дані про комети: їх походження, дослідження, склад, будову, періодичність появи, умови видимості. Проаналізовано наукові дані про нещодавно відкриті комети та про майбутні місії по дослідженню комет.
  • Thumbnail Image
    Item
    Доповнення методу аналізу аерозольної складової атмосфери за даними спектральних поляризаційних вимірювань неба
    (Вінниця: ТВОРИ, 2023) Овсак, Олександр; Відьмаченко, Анатолій
    Запропоновано доповнити алгоритми методу відновлення параметрів основних аерозольних мод у земній атмосфері розширенням діапазону значень параметрів аерозольних часток грубодисперсної моди. В результаті, зростає інформативність масивів значень середньоквадратичного відхилення обчислених фазових залежностей ступеню лінійної поляризації світла, розсіяного модельним газово–аерозольним середовищем від даних вимірювань поляризаційних характеристик неба. Отримані залежності дозволяють вже на перших етапах аналізу виявити ймовірну кількість основних аерозольних мод, присутніх в досліджуваній атмосфері й зробити попередню оцінку значень параметрів часток основної грубодисперсної моди аерозолю та параметра відносного вкладу молекулярного розсіяння в атмосфері. З використанням доповнення алгоритмів методу, виконано аналіз даних спектральних фазових поляриметричних вимірювань неба над позицією ГАО, Київ (Україна) та над позицією CESAR (Нідерланди).