Кафедра всесвітньої історії і міжнародних відносин

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/43293824-a13a-4e94-a22d-6a95b1073606

Browse

Search Results

Now showing 1 - 10 of 172
  • Thumbnail Image
    Item
    Події в Жмеринці у добу Директорії УНР
    (Вінниця, 2018) Кравчук, О. М.; Калитко, С. Л.
    Наприкінці 1918 - у 1920 рр. у Жмеринці відбувалися події Української революції 1917-1921 рр., на короткий час у місті перебували Директорія та уряд УНР. Поразка українських державних сил була зумовлена, окрім іншого, відсутністю консолідації суспільства, чим скористалися сусідні держави.
  • Thumbnail Image
    Item
    Творчий спадок І. Губаржевського у фондах Державного архіву Вінницької області
    (Вінниця, 2017) Легун, Ю.; Кравчук, О.
    Науковий і релігійний діяч Ігор Володимирович Губаржевський – один з багатьох українських емігрантів, творчість яких починає сьогодні вивчатися на історичній батьківщині.
  • Thumbnail Image
    Item
    «Україна майбутнього» І. Губаржевського
    (Вінниця, 2016) Кравчук, О.; Мельник, Н.
    І. Губаржевський уявляв собі ідеал України як незалежної демократичної держави з розвиненим громадянським суспільством, соціально-орієнтованою економікою з широким державним регулюванням, релігійно толерантної, з модерною системою освіти. Погляди І. Губаржевського базовані на поєднанні традиційної української духовності та модерних політичних і економічних досягненнях країн Заходу. Водночас, як і чимало з його сучасників, механізму здійснення свого українського ідеалу І. Губаржевський не подав. Втім, чимало з висловлених ним ідей зберігають актуальність й у сьогоднішній Україні.
  • Thumbnail Image
    Item
    Губернський староста Поділля С. Кисельов в спогадах голови самоврядування регіону В. Приходька (1918 р.)
    (Кам’янець-Подільський, 2010) Кравчук, О. М.; Kravchuk, O. M.
    Одним із завдань сучасної історичної науки є розширення кола джерельної бази досліджень, що сприятиме більш повному вивченню різних періодів історії і, зокрема, гетьманату 1918 р. Його об’єктивне вивчення в Україні розпочалося з 1990-х рр. Найбільший внесок в дослідження гетьманату на Поділлі зробили В і О. Воловики, К. Завальнюк , О. М. Завальнюк і В. Б. Стецюк 3, П. Григорчук, С Єсюнін , С. Калитко і О. Кравчук В. Лозовий , О. Яременко та інші науковці. Але, вчені змогли використати не всі джерела. Деякі з них зберігаються за межами України. З огляду на це, мета статті – ознайомлення науковців та краєзнавців з неопублікованими мемуарами В. Приходька щодо діяльності губернського старости Поділля С. Кисельова у 1918 р.
  • Thumbnail Image
    Item
    Могилівський епізод в житті Василя Касіяна
    (Вінниця, 2015) Калитко, С. Л.; Кравчук, О. М.
    Василь Ілліч Касіян – видатний представник українського малярства ХХ ст., графік, мистецтвознавець, педагог. Заслужений діяч мистецтв УРСР, народний художник СРСР, професор, академік Академії мистецтв СРСР та Академії архітектури УРСР, лауреат Державної премії УРСР ім. Т. Шевченка та Державної премії УРСР у галузі науки і техніки. Герой Соціалістичної Праці СРСР, державний та громадський діяч.
  • Thumbnail Image
    Item
    Життя і творчість Л. Мосендза у 1922-1948 рр. за спогадами М. Мосендзової
    (Кам’янець-Подільський, 2012) Кравчук, О. М.; Легун, Ю. В.
    Спогади М. Мосендзової показують унікальні професійні, наукові, літературні і особисті аспекти з життя Леоніда Мосендза. Вони дозволяють уточнити певні моменти в його науковій (стосовно не відкриття, як вважали окремі науковці [3, с. 399], а ідеї винайдення «важкої води»), літературній праці. Введення їх до наукового обігу дозволить скласти більш повну картину життя і творчості одного з видатних синів нашого краю. Спогади свідчать також про шляхетність душі мемуаристки, усвідомлення нею значення постаті Л. Мосендза для української культури, вірність йому та його творчості, яку вона зберегла впродовж свого життя. Загалом праця Л. Мосендза в еміграції збагатила українську та світову культуру і науку, стала одним з вдалих прикладів інтелектуальної інтеграції українського вченого у європейське культурне життя новітньої доби.
  • Thumbnail Image
    Item
    Подолянин В. Приходько про українську еміграцію в Празі в лютому-квітні 1945 р.
    (Хмельницький, 2014) Кравчук, О. М.; Ратушняк, І. І.; Мельник, Н. М.
    У статті на основі щоденника подолянина В. Приходька показано становище, настрої та дії української еміграції у Празі в лютому-квітні 1945 р. Розкрито оцінки Приходьком розвитку міжвоєнної Чехословаччини, показано останні тижні німецької окупації Праги.
  • Thumbnail Image
    Item
    Олександр Потоцький – Летичівський повітовий староста (1918 р.)
    (Хмельницький: ПП Мельник А. А., 2013) Кравчук, О. М.; Калитко, С. Л.; Марценюк, Н. М.
    У статті висвітлено управлінську діяльність О. Потоцького на посаді Летичівського повітового старости в період гетьманату 1918 р. на тлі подій, що відбувалися в Подільському регіоні, крах спроб реставрації дореволюційних політичних та соціально-економічних відносин.
  • Thumbnail Image
    Item
    Правовий статус губернських і повітових старост Української Держави П. Скоропадського
    (Київ, 2011) Калитко, С. Л.; Кравчук, О. М.
    У статті аналізується правовий статус губернських і повітових старост в Українській Державі гетьмана П. Скоропадського, висвітлено процес розширення їх владних повноважень та недоліки гетьманської реформи місцевих адміністрації, що в умовах суспільно-політичної нестабільності і селянського повстанського руху спричинили її недієздатність.
  • Thumbnail Image
    Item
    Ідея Чехословацької державності у політичній концепції Т. Ґ. Масарика в період Першої світової війни
    (Харків, 2019) Кравчук, О. М.
    Т. Ґ. Масарик зумів максимально використати нові геополітичні можливості воєнного часу. Його політичні рішення, смілива і далекосяжна програма мобілізували чехів і словаків у їх визвольній боротьбі, сформували державотворчу ідею демократичної Чехословацької республіки, що стало важливою частиною реорганізації центральноєвропейського регіону після Першої світової війни.