Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 6 of 6
  • Thumbnail Image
    Item
    Формування комунікативної компетентності майбутніх учителів на основі рефлексивного підходу
    (Вінниця : Твори, 2019) Холковська, І. Л.
    У статті розглядаються різні підходи до трактування сутності комунікативної компетентності як основи професійної діяльності вчителя. Запропоновано визначення комунікативної компетентності майбутніх учителів, проаналізовані її структурні компоненти. Розглянуті можливості застосування рефлексивного підходу у процесі формування комунікативної компетентності майбутніх учителів. Визначені функції різних типів рефлексії у ситуаціях педагогічного спілкування. Зазначено, що ефективною формою професійної підготовки майбутніх учителів, яка дозволяє успішно вдосконалювати їх комунікативну компетентність, є соціально-психологічний тренінг.
  • Thumbnail Image
    Item
    Соціокультурне середовище педагогічного університету як чинник особистісно-професійного становлення майбутніх учителів
    (Вінниця : ВДПУ, 2019) Холковська, І. Л.
    У статті представлено короткий історично-педагогічний аналіз витоків середовищного підходу у вихованні. З’ясовано роль у створенні «педагогіки середовища» таких видатних педагогів, як Ж.Ж. Руссо, А. Макаренко, Я. Корчак, сучасних науковців. Акцентовано увагу на зростанні ролі середовища у становленні особистості в наш час. Обґрунтовано розуміння соціокультурного середовища педагогічного університету як комплексу спеціально створених умов, що забезпечують взаємодію суб'єктів освітнього процесу, ґрунтуються на спільному інтересі до педагогічної діяльності, цінностей педагогічної професії і забезпечують досягнення значущих результатів у навчально-професійній співпраці. Проаналізовано сутнісні характеристики соціокультурного середовища педагогічного університету: ціннісно-орієнтаційну, діяльнісну, комунікативну, рефлексивну. Ціннісно-орієнтаційна характеристика соціокультурного середовища містить такі компоненти: норми, цілі, ціннісні орієнтації, особистісні смисли і загальні орієнтири учасників взаємодії. Діяльнісна характеристика соціокультурного середовища знаходить відображення в наявності спільної діяльності і співпраці студентів і викладачів. Комунікативна характеристика соціокультурного середовища представлена соціально-психологічною системою зв'язків і відносин між учасниками освітнього процесу. Рефлексивна характеристика соціокультурного середовища виражається в підтримці процесів індивідуальної і колективної рефлексії, спрямованої на осмислення особливостей взаємодії всіх елементів освітнього простору. Зазначені характеристики тісно взаємопов'язані і відображають цілісний стан соціокультурного середовища педагогічного університету.
  • Thumbnail Image
    Item
    Педагогічні умови розвитку особистісної зрілості майбутніх учителів
    (Вінниця, 2020) Галузяк, В. М.; Haluziak, V.; Холковська, І. Л.; Холковская, И. Л.; Kholkovska, I.
    У статті на основі аналізу психологічної і педагогічної літератури, а також практики підготовки студентів педагогічних ЗВО з’ясовано, що розвиток особистісної зрілості майбутніх учителів у процесі їх професійної підготовки можливий за таких педагогічних умов: діалогізація педагогічної взаємодії, що передбачає трансформацію суперпозиції викладача і субординованої позиції студента в особистісно рівноправні позиції партнерів спільної діяльності; наповнення освітнього процесу змістом, що спонукає особистість до виявлення смислів свого професійного розвитку і породжує потребу в професійному самовдосконаленні; використання в освітньому процесі системи ціннісно-смислових розвивальних методів і форм (вправ, завдань, тренінгів), що стимулюють смислопошукову суб’єктну активність студентів; активізація рефлексії, що забезпечує суб’єктну позицію студентів в освітньому процесі, об’єктивацію власних особистісних якостей і формування активного, перетворювального ставлення до себе, власних установок і способів поведінки; проблематизація педагогічного процесу – організація дослідницької активності студентів, спрямованої на самостійний аналіз і розв’язання педагогічних проблем, вироблення власної професійної позиції, формування діалектичного професійного мислення. Реалізація визначених педагогічних умов забезпечить включення студентів в суб'єктну активність, пов'язану з пошуком, вибором, творчою інтерпретацією й актуалізацією аксіологічного, світоглядного і культурологічного аспектів педагогічної діяльності в процесі діалогічної взаємодії з викладачами, що у підсумку сприятиме розвитку особистісної зрілості майбутніх учителів як психологічного ресурсу ефективності їх професійної діяльності.
  • Thumbnail Image
    Item
    Технології формування загальнопедагогічної компетентності майбутніх учителів
    (Київ ; Вінниця : Планер, 2018) Холковська, І. Л.; Холковская, И. Л.; Kholkovska, I. L.
    У статті розкриваються інноваційні підходи до професійної підготовки майбутніх учителів. Технології формування загальнопедагогічної компетентності майбутніх учителів представлені у світлі компетентнісного та системного підходів до організації професійної підготовки. Запропоновано визначення професійної компетентності майбутніх учителів, розглянута її структура. Висвітлено особливості використання контекстного навчання студентів: методи і форми роботи на заняттях, що дозволяють моделювати ситуації реальної професійної діяльності, які відображають предметно-технологічний і соціокультурний зміст праці майбутніх учителів. Акцентовано увагу на розкритті змісту форм і методів активного навчання, що відіграють важливу роль у забезпеченні нової якості навчання, підготовці і підвищенні кваліфікації учителів. Проаналізовано умови проектування та реалізації ігрової навчальної діяльності. Зазначено, що основною передумовою досягнення цілей навчання і виховання, загального і професійного розвитку майбутнього фахівця є активність особистості в навчанні, яка забезпечується особистісно-діяльнісним підходом, орієнтованим на особистість як мету, суб'єкта, результат і головний критерій професійної підготовки.
  • Thumbnail Image
    Item
    Педагогічні умови формування у майбутніх педагогів ціннісних установок на творчу самореалізацію в професійній діяльності
    (Вінниця : Нілан ЛТД, 2018) Холковська, І. Л.; Холковская, И. Л.; Kholkovska, I. L.
    У статті пропонується огляд базових ціннісних установок педагога у сфері пізнання, у сфері дії, у сфері переживання. Визначені педагогічні умови формування у майбутніх педагогів ціннісних установок на творчу самореалізацію в професійній діяльності. Підкреслюється важливість організації зустрічі студентів з професійною позицією педагога в її реальному або ідеальному вигляді. Акцентовано увагу на необхідності насичення навчального процесу формами і засобами самовизначення студентів у цінностях педагогічної професії як професійного буття. Зазначено, що стимулювання і підтримка процесу утворення на базі як постійних (курс, група), так і тимчасових організацій (клуби, наукові товариства, творчі групи) студентів є важливою педагогічною умовою формування ціннісних установок на творчу самореалізацію майбутніх учителів. Зауважено на необхідності створення у процесі педагогічної практики навчально-професійної спільноти студентів, викладачів ЗВО і педагогів школи як простору самовизначення студентів у професійній діяльності і пробній творчій самореалізації.
  • Thumbnail Image
    Item
    Вивчення рівня сформованості загальнопедагогічної компетентності студентів-майбутніх учителів
    (Київ ; Вінниця : Планер, 2015) Холковська, І. Л.; Холковская, И. Л.; Kholkovska, I. L.
    У статті розглядаються методи діагностування загальнопедагогічної компетентності майбутніх педагогів. У структурі загальнопедагогічної компетентності визначено чотири компоненти: когнітивний (інтелектуальні здібності, знання та вміння, професійна креативність); ціннісний (мотиви навчання, професійна спрямованість); операційно-діяльнісний і особистісний (формально-динамічні властивості індивідуальності, індивідуальний стиль педагогічної діяльності, професійно важливі якості). На основі узагальнення результатів дослідження визначено рівні сформованості загальнопедагогічної компетентності студентів педагогічного університету.