Факультет педагогіки, психології і професійної освіти

Permanent URI for this communityhttps://library.vspu.net/items/1a05f9a6-2c36-4ab2-b59d-71f989010099

Browse

Search Results

Now showing 1 - 5 of 5
  • Thumbnail Image
    Item
    Основні напрямки дослідження проблеми особистісно-професійного становлення майбутніх учителів фізичної культури (кін. XX – поч. XXI століття) в контексті сьогодення
    (2023) Дамзін, Олександр Вікторович
    Педагогічна освіта в умовах сьогодення переживає неабиякі перетворення, вимагаючи пошуку новаторських підходів, спрямованих на успішне професійно-особистісне становлення майбутніх фахівців. Досягнення високих результатів цього процесу в сучасних умовах неможливе без враховування найцінніших надбань історичного минулого, розкриття потенціалу передового педагогічного досвіду та адаптування його до потреб сучасності. В цьому контексті важливо визначити та проаналізувати основні напрямки та особливості особистісно-професійного становлення майбутніх учителів фізичної культури в педагогічних університетах України з кінця XX до першої чверті XXI століття, спрямовавши зусилля на пошук того цінного, що сприяло б поліпшенню та модернізації цього процесу в умовах сьогодення, зокрема в напрямах забезпечення когнітивного, мотиваційно-ціннісного, діяльнісно-комунікативного, особистісно-поведінкового та рефлексивного розвитку майбутніх фахівців з фізичного виховання.
  • Thumbnail Image
    Item
    Методологічні основи особистісно-професійного становлення майбутніх учителів в системі педагогічної освіти України (кін. ХХ – поч. ХХІ ст.)
    (2023) Каплінський, Василь Васильович; Дамзін, Олександр Вікторович; Тетерук, Роман Олегович
    У статті визначено та проаналізовано методологічні основи особистісно-професійного становлення майбутніх учителів в педагогічних університетах України з кінця XX до першої чверті XXI століття. Цей історичний відрізок було обрано тому, що саме з кінця двадцятого століття та першої половини двадцять першого педагогічна освіта в Україні переживала трансформацію, вимагаючи нових підходів та інновацій. З іншого боку в зазначений період світові тренди та наукові відкриття мали досить вагомий вплив на педагогічну практику та підходи до навчання і виховання студентської молоді. Вивчення особистісно-професійного становлення майбутніх учителів в педагогічних університетах України в зазначений історичний період сприятиме виявленню проблем та розробці практичних рекомендацій для подальшого удосконалення цього процесу. Дослідження проблеми особистісно-професійного становлення майбутніх вчителів в системі педагогічної освіти України (кін. ХХ – поч. ХХI ст.) передбачає визначення основних методологічних шляхів: забезпечення випереджувального характеру розвитку педагогічної освіти, адекватного ідеології утвердження у суспільстві свобод і прав особистості; ціннісний вимір сучасної педагогічної освіти як основа професійного становлення на основі базових цінностей (суспільно-історичних, освітніх, групових та особистісних,які покладено в основу системи освіти); реалізація розвивальної парадигми педагогічної освіти для забезпечення неперервного професійного розвитку в освітньому середовищі; модернізація змісту сучасної педагогічної освіти як чинник професійного становлення особистості майбутнього педагога. Методологічним орієнтиром модернізаційних процесів у освіті визначено філософію освіти як загальну парадигму організації та змісту наукового і позанаукового знання, яке передається через освіту: про світоглядні цінності, що зрощуються в процесі освітньої діяльності; духовний світ людини, який формуючись в школі та закладі вищої освіти, стає регулятором поведінки в суспільстві та визначає її особистісну позицію. Методологічні засади відображають рівневу структуру, що містить загальну методологію, методологічні підходи, методи та джерела дослідження. У загальній методології історико-педагогічних досліджень акцентується увага на двох основних концепціях: детерміністській (розвиток як лінійний поступальний процес) та синергетичній (нелінійний підхід до розуміння генези освіти та педагогіки). В основу нашого дослідження покладена синергетична концепція. Наступний рівень характеризується методологічними підходами: системним, культурологічним, біографічним, регіональним, аксіологічним, парадигмальним, герменевтичним, інтегративним, синергетичним.
  • Thumbnail Image
    Item
    Творчий підхід до формування змісту посібника з педагогіки як засобу загальнопедагогічної підготовки майбутнього вчителя
    (2023) Каплінський, Василь Васильович; Тетерук, Роман Олегович; Дамзін, Олександр Вікторович
    Розкриваються особливості формування змісту сучасних посібників з педагогіки на основі творчого підходу. Як викликати інтерес до змісту самим змістом, ефектом його новизни, свіжістю та оригінальністю, а також тісного зв’язку з життям.
  • Thumbnail Image
    Item
    Загальнопедагогічні компоненти особистісно-професійного становлення фахівців з фізичного виховання та формування відповідального ставлення до їх набуття (кін. ХХ – поч. ХХІ ст.)
    (2023) Каплінський, Василь Васильович; Дамзін, Олександр Вікторович
    В статті прослідковується історична послідовність формування загальнопедагогічних компонентів, що є складовими особистісно-професійного становлення фахівців з фізичного виховання, та формування відповідального ставлення до їх набуття в кінці ХХ на початку ХХІ ст. Йдеться про педагогічну майстерність, яка на початку ХХІ століття набула статусу базової складової і провідного критерію успішного становлення професіоналізму педагога. Розкривається місце і роль її базових елементів у особистісно-професійному становленні педагога:1) гуманістичної спрямованості, 2) професійної компетентності як фундаменту педагогічної майстерності, 3) педагогічних здібностей, 4) педагогічної техніки. Окремо увага акцентується на професійній компетентності вчителя з її гностичними, проектувальними, конструктивними, моделювальними, технологічними, комунікативними, організаторськими знаннями, вміннями та навичками, які забезпечують високу якість педагогічної діяльності. Розкривається сутність інших важливих складових особистісно-професійного становлення фахівця з фізичного виховання: особистісно-професійного зростання, основою якого є моральне самовдосконалення на етичних та естетичних засадах; особистісної зрілості як результату і як активного динамічного процесу; загальної педагогічної культури, важливою частиною якої є фізична культура; особистісної і професійної позиції, ядром якої є система емоційно‐оцінних ставлень до свого професійного призначення, а також відповідального ставлення до процесу і результатів власного самовдосконалення; самоактуалізації вчителя, синонімами якої є самореалізація, самоздійснення, самовизначення; досвіду творчої діяльності, що є головним показником успішності особистісно-професійного становлення. Наголошується, що на сучасному етапі розвитку суспільства освіта продовжує зазнавати глибоких змін, котрі спрямовані на вироблення нових освітніх підходів, технологій, методів отримання знань, що визначає нові тенденції в особистісно-професійному становлення майбутнього фахівця з фізичного виховання, а філософське обґрунтування проблеми професійного становлення майбутнього вчителя науковці пов’язують із ідеями ментального «проєкту» Європи, де вказується на необхідність побудови нової концепції становлення особистості на основі її усвідомленого зв’язку з попередніми концепціями освіти.
  • Thumbnail Image
    Item
    Інноваційно-творчий потенціал практикоорієнтованого посібника для майбутніх вчителів фізичної культури
    (2023) Каплінський, Василь Васильович; Дамзін, Олександр Вікторович
    Реформування української освіти з її прогресивними змінами в змісті навчальних програм, методик навчання не буде результативним без реформування підручників і посібників з урахуванням викликів сучасності. В статті розкриваються вимоги до сучасних посібників з педагогічних дисциплін та шляхи реалізації інноваційно-творчого потенціалу практикоорієнтованого посібника для майбутніх вчителів фізичної культури «Основи виховної діяльності вчителя фізичної культури». Особливий акцент зроблено на тому, що саме ті знання, які містять проблемний потенціал, орієнтують на критичне ставлення до змісту, котрий подається в підручнику, формують пошуково-творчу поведінку, що є характерною ознакою сучасного рівня розвитку суспільства. Ефективність процесу впровадження посібників нового покоління обумовлюється наступними чинниками: створення ситуації успіху; здійснення емоційного впливу на здобувачів вищої освіти; стимулювання в освітньому процесі суб’єктної позиції; використання (індивідуальних і групових) диференційованих завдань; взаємодія на основах співпраці та діалогу тощо. Заінтригувати, викликати інтерес, заставити замислитись, сформувати потребу, здійснити порівняльний аналіз, включити у самостійний пошук, переконати у важливості, викликати післядію, вплинути на емоційну сферу – все це критерії, якими ми керувались при відборі та структуруванні змісту посібника «Основи виховної діяльності вчителя фізичної культури», зокрема кожної з десяти його тем. Особливістю навчального посібника є те, що він містить відеоситуації та відеоілюстрації теоретичних положень тієї чи іншої теми. Інформація на електронних носіях не лише доповнює друкований зміст посібника, а й гармонійно поєднується з ним, виступаючи або його логічним початком, або практичним продовженням.