Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського
Інституційний репозитарій
Communities in DSpace
Select a community to browse its collections.
Recent Submissions
Проєктна технологія як засіб формування професійно-методичних компетенцій бакалавра середньої освіти (хімія)
(Вінниця : ВДПУ, 2024) Самойленко, П. В.
Метою статті є з’ясувати можливості використання проєктної технології в освітньому процесі на компетентністній основі здобувачами вищої освіти. У статті з’ясовано сутність та завдання застосування методів проєктів у професійній педагогічній підготовці. Розкрито особливості та практичну цінність методу проєктів для формування професійних компетенцій майбутніх учителів хімії. Проаналізовано літературні джерела щодо використання методів проєктів у навчальних закладах різних рівнів. Зазначено етапи створення практико-орієнтованих проєктів: підготовчий (теоретичний), адаптаційний, пошуковий, діяльнісний (практичний), підсумковий. Показано взаємозв’язок проєктної діяльності бакалаврів з формуванням у них професійної компетентності. Наведено орієнтовний розширений план методичного проєкту. Окреслено роль педагогічної практики в набутті професійно-методичних компетентностей при застосуванні розробленого студентами-практикантами проєкту «Методика та технологія вивчення теми «Будова атома. Періодичний закон та періодична система хімічних елементів» у 8 класі. Значна увага надається захисту педагогічної практики, на якій розглядаються результати втілення розробленого проєкту в освітній процес майбутніми вчителями хімії. Враховано вимоги щодо готовності майбутніх учителів до здійснення освітнього процесу з хімії під час звітування про проходження педагогічної практики. З’ясовано, що проєктна технологія є інваріантною складовою в освітньому процесі при підготовці фахівців зі спеціальності Середня освіта (Хімія) та забезпечує інтеграцію науково-теоретичної і практичної (набуття досвіду) підготовки майбутнього вчителя хімії. Залучення студентів до розробки довготривалих і особистісних проєктів забезпечує повноцінне формування професійних компетентностей згідно з вимогами освітньо-професійної програми «Середня освіта (Хімія).
Вітчизняні наукові школи в галузі теорії та методики навчання хімії: персонологічний аспект
(Вінниця : ВДПУ, 2024) Блажко, О. А.; Блажко, А. В.; Самойленко, П. В.
У статті охарактеризовано вітчизняні наукові школи в галузі теорії та методики навчання хімії і на основі аналізу їх наукового доробку визначено основні напрями досліджень цієї галузі в незалежній Україні. Мета статті полягає у характеристиці вітчизняних наукових шкіл в галузі теорії та методики навчання хімії в персонологічному аспекті, аналізі та узагальненні тематики їх наукових досліджень. Здійснено аналіз діяльності наукових шкіл відомих українських вчених-методистів в галузі теорії та методики навчання хімії: Н.М. Буринської, Л.П. Величко, Н.Н. Чайченко, О.Г. Ярошенко. На основі аналізу та узагальнення тематики дисертаційних робіт розглянутих наукових шкіл виділено основні напрями наукових досліджень у вітчизняній теорії та методиці навчання хімії, а саме: методичні засади формування хімічних понять та знань в учнів закладів загальної середньої освіти; удосконалення організаційних форм, методів і засобів навчання хімії у закладах загальної середньої освіти; теоретичні і методичні засади реалізації допрофільної підготовки та профільного навчання хімії в закладах загальної середньої освіти; методичні засади вивчення хімії як загальноосвітньої дисципліни в закладах фахової передвищої освіти та формування системи хімічних знань у студентів; теоретичні і методичні засади навчання хімії в закладах вищої освіти; формування змісту шкільної хімічної освіти та розвиток методики навчання хімії як педагогічної науки; професійно-педагогічна та методична підготовка майбутніх учителів хімії; реалізація екологічної складової в процесі навчання хімії; теоретичні і методичні засади моніторингу результатів навчання хімії. Визначено, що вітчизняні наукові школи з теорії та методики навчання хімії є не лише важливим чинником збереження та розвитку традицій у галузі хімічної освіти, але й науковим осередком генерування нових дидактично обґрунтованих ідей для забезпечення інновацій в навчанні хімії.
Використання хімічного експерименту при формуванні хімічних знань у підготовці майбутніх учителів трудового навчання та технологій
(Вінниця : ВДПУ) Безносюк, Н. С.
Мета статті полягає в обґрунтуванні використання хімічного експерименту при формуванні хімічних знань у майбутніх учителів трудового навчання та технологій під час вивчення навчальної дисципліни «Хімія (за професійним спрямуванням)», адже хімічний експеримент є ефективним методом і засобом формування усвідомлених знань та практичних умінь, сприяє розвитку інтересу і мотивації студентів до вивчення хімії, як непрофільної дисципліни. Використано загальнонаукові (теоретичні та емпіричні) методи: аналіз методичної та педагогічної літератури, системно-структурний аналіз для встановлення міжпредметних зв’язків, виділення хімічної складової професійної підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій. У ході виконання дослідження проведено порівняльний аналіз різних видів хімічного експерименту та визначено його основні завдання в навчально- виховному процесі. Провідними дидактичними принципами побудови змісту хімічного експерименту є професійне спрямування та інтегрування із фаховими дисциплінами. З метою реалізації професійно орієнтованого навчання хімії майбутніх учителів трудового навчання та технологій застосовували хімічний експеримент під час проведення лекційних та лабораторних занять. Встановлено, що лекційний хімічний експеримент виступає важливим чинником формування позитивної мотивації в студентів до вивчення хімії та підвищує їх когнітивний рівень, а хімічний експеримент, який включався до лабораторних занять, забезпечує експериментальне підтвердження сутності теоретичних положень, встановлення властивостей речовин, їх кількісну та якісну характеристику. Для забезпечення дидактичних цілей хімічного експерименту, який демонструє хімічні властивості та одержання речовин, що вивчаються, запропоновано використання професійно орієнтованих завдань, що були розроблені в результаті узгодження змісту і структури навчальної дисципліни «Хімія (за професійним спрямуванням)» з дисциплінами циклу професійної та практичної підготовки.
Розвиток творчої уяви в учнів підліткового віку в процесі музичного сприймання: кваліфікаційна робота
(Вінниця: ВДПУ, 2024) Приходько, Наталія Русланівна
У роботі досліджено теоретичні засади розвитку творчої уяви в учнів підліткового віку в процесі музичного сприймання. Автором здійснено дефінітивний аналіз поняття «творча уява» як процесу, що базується на самостійному створенні нових образів на основі раніше сприйнятої інформації; досліджено психолого-педагогічні аспекти процесу музичного сприймання та його структурні компоненти; розглянуто особливості підліткового віку як найбільш складного етапу у розвитку дитини; конкретизовано роль творчої уяви як важливої складової процесу музичного сприймання; розкрито теоретичні засади її розвитку в учнів підліткового віку в процесі музичного сприймання; визначено рівні, критерії та показники сформованості творчої уяви; проведено діагностику стану сформованості творчої уяви в учнів підліткового віку.
Автором визначено педагогічні умови розвитку творчої уяви в учнів підліткового віку в процесі музичного сприймання; запропоновано цілу низку ефективних інтегративних та інтерактивних художньо-педагогічних технологій з метою розвитку творчої уяви учнів підліткового віку в процесі музичного сприймання.
Підготовка майбутніх докторів філософії за освітньо-науковою програмою «Теорія та методика навчання хімії»
(Вінниця : ВДПУ, 2024) Блажко, О. А.; Блажко, А. В.; Чайченко, Н. Н.; Худоярова, О. С.
У статті розкривається питання підготовки докторів філософії як важливої умови розвитку науково- освітнього потенціалу сучасного суспільства. Мета статті – акцентувати увагу на об’єктивній необхідності у підготовці докторів філософії з предметної спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) для забезпечення подальшого розвитку галузі теорії та методики навчання хімії та у розкритті змісту й структури освітньо-наукової програми «Теорія та методика навчання хімії», що покликана її забезпечити. Здійснений статистичний аналіз забезпеченості освітніх та наукових установ нашої держави фахівцями вищої кваліфікації з теорії та методики навчання хімії засвідчує об’єктивну необхідність підготовки докторів філософії з предметної спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) галузі знань 01 Освіта / Педагогіка як для забезпечення якості надання освітніх послуг на усіх рівнях вищої освіти, так і для сприяння розвитку наукової галузі теорії та методики навчання хімії в цілому. У статті наведено характеристику освітньо-наукової програми «Теорія та методика навчання хімії» з предметної спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) галузі знань 01 Освіта / Педагогіка, що реалізується у Вінницькому державному педагогічному університеті імені Михайла Коцюбинського. Метою освітньо-наукової програми визначено підготовку фахівців на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти (восьмий кваліфікаційний рівень за Національною рамкою кваліфікацій), здатних формулювати і розв’язувати комплексні наукові й практичні проблеми в галузі теорії та методики навчання хімії, організовувати та здійснювати науково-дослідну та освітню діяльність. У програмі визначено інтегральну, загальні та спеціальні компетентності та сформульовано результати навчання, які повинен демонструвати доктор філософії предметної спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія). Також розкрито зміст освітньої та наукової складових програми «Теорія та методика навчання хімії» й охарактеризовано освітні компоненти, які забезпечують досягнення програмних результатів навчання.